Dünya dönüyor: Japonya’da piyasaya çıkan alkollü kış çorbası ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.


Japonya’da piyasaya çıkan alkollü kış çorbası 

Gıda firması Mitsubishi Shokuhin, Toyo Beverage ve soya sosu şirketi Yamasa Japon ile çetin kış şartlarına karşı güçlerini birleştirdi. Ortaya ismi Nihonshu no Dashiwari olan ve iç ısıtan bir ürün çıktı: Geleneksel Japon sebze suyunun (dashi) sake ile buluşmuş hâli. Ürünün ismi de tam olarak bu içeriğe karşılık geliyor. Üstelik Nihonshu no Dashiwari, diğer alkollü yiyecekler gibi ısınması ve pişmesi sırasında alkol oranını da kaybetmiyor. Zaten sıcak içilmesi tavsiye ediliyor. Mikrodalgada belirtilen koşullarda ısıtıldığında içeriğinde yüzde 4 oranda alkol bulundurmakta. Bir ölçü sakeye karşı üç ölçü dashiden meydana geliyor. 

Avustralya’da kanguru-insan iletişimine dair yeni keşifler

11 yabani kanguru ile yapılan bir araştırma, kanguruların da tıpkı köpekler gibi insanlarla iletişim kurabildiğini ortaya çıkardı. Kanguruların bakışlarını kullanıp, belirli bir nesneyi işaret ederek çevresindekilerle bağlantı kurduğunu gösteren çalışma, yabani türlerin ortaya koyduğu bu davranışlar bakımından bir hayli önemli addediliyor. Böylelikle yalnızca evcilleştirilmiş hayvanların bağlantı kurmayı ve yardım istemeyi denediğine yönelik kabullerin hatalı olabileceği kanıtlandı.

Florida’da mahalleliyi endişelendiren klip çekimi

Güney Florida’da bir mağazanın etrafında tüfekli insanlar gören komşular, bir soygun olduğunu düşünerek polis çağırdılar. Sonrasında ise bunun bir yanlış anlaşılma olduğu ortaya çıktı. Aslında bir mağazanın erkek giyim kısmında, mağazanın sahibinden de izin alan bir ekip klip çekmek için set kurmuş ve çekim uzamıştı. Müşteriler klipteki oyuncular ve silahlarıyla karşı karşıya kalınca haliyle panik olmuştu. Mağazanın izninin olması,sahte silah kullanılması ve herhangi saldırgan bir tavrın gözlemlenmemesi neticesinde set ekibinin başı belaya girmedi. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün Noel Baba ve COVID-19 açıklaması

2020’nin son günlerine yaklaştığımız bu dönemde yeni yıl iple çekiliyor desek yeridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlediği basın toplantısında elbette yeni yıl kutlamalarına dair sorular da soruldu. Toplantıda pek çok çocuğun Noel Baba’nın sağlık durumunun iyi olup olmadığını merak ettiği paylaşıldı. Dr. Maria Van Kerkhove bu konuya bir açıklık getirdi. Noel Baba için endişelenmeye gerek olmadığını çünkü kendisinin COVID-19 bağışıklığının olduğunu söyledi. Son derece kritik bir dönemde yapılan bir toplantı için bu detayın ne kadar önemli olduğu konusunda kafalar karışık. Belli ki hediyelerin Noel Baba ve ren geyikleri tarafından değil de kargo şirketleri tarafından adreslere ulaştırıldığını çocuklara anlatmak lazım.

Yazı: Biçem Kaya