Dünya dönüyor: Japonya’dan ağaç çemberleri, kadın olduğu anlaşılan Viking savaşçısı ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

japonya
Japonya’da görüntülenen ağaç çemberleri
Japonya’nın ismini ülkenin medar-ı iftiharı animasyon ustasından alan Miyazaki ilinde muhteşem görünümlü ağaç çemberi oluşumları keşfedildi. Yalnızca yukarıdan görüntülenebilen kadife çamı çemberlerinin yaklaşık 50 yıl önce yapılan bir deneyin sonucu olduğu anlaşıldı. Japon Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı’nın yayınladığı rapordan anlaşıldığı üzere bölge 1973’te “deneysel orman alanı” ilan edilmiş ve karşımızdaki tablo da yapılan deneylerden birinin meyvesi. Bu bağlantıdan tam lokasyonunu incelemeniz de tavsiye olunur.

New York kiosklarında iş göstermek 1.000 dolar
New York sokaklarındaki telefon kulübelerinin yerini alan ve LinkNYC olarak adlandırılan kiosklar bir süredir insanlara internet bağlantısı, ücretsiz konuşma ve bilgilendirme gibi hizmetler sunuyor. Bu kiosklar aynı zamanda elbette reklam alanı olarak da kullanılıyor. “Sanatçılara yeni imkânlar yaratan” MvVO ART’ın LinkNYC ile el sıkışarak başlattığı yeni projesi AD ART SHOW 2019 da yapılan açık çağrıya başvuran sanatçılar arasından seçilenlerin işlerini 2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Frieze Week zamanı bu kiosklarda sergileme vaadiyle yola çıkmış. Ama ne pahasına? Öncelikle başvuruda bulunmak için sanatçılardan 75 dolar ödemeleri isteniyor. Ardından eğer seçilirlerse, sergide yerlerini alabilmeleri için eksta bir 875 dolar daha ödemeleri bekleniyor. Projenin neden Andy Warhol ve Keith Haring’den ilham aldığını gayet iyi anlıyoruz anlamasına ama bu devirde, bu koşullar altında kioskta iş gösterme isteğiyle yanıp tutuşma hevesine pek aklımız ermiyor.

Takımda kalana ömür boyu votka
Amerikan buz hokeyi ligi NHL takımlarından Columbus Blue Jackets’ın Rus yıldızı Artemi Panarin’in sözleşmesini uzatması için Ohio’daki bir restorandan ilginç bir öneri geldi. High Bank Distillery isimli restoran, oyuncunun takımıyla anlaşmasını uzatması durumunda kendisine ömür boyu özel yapım votkalarını ücretsiz olarak vereceğini iddia etti ve bu vaadini şehirdeki çeşitli reklam panolarına taşıdı.

10. yüzyıldan ikonik Viking savaşçısının kadın olduğu ortaya çıktı
1800’lerde İsveç’in en eski kenti olarak kabul edilen Birka’da arkeolog Hjalmar Stolpe tarafından ortaya çıkarılan bir viking mezarındaki kalıntılar üzerinde yapılan DNA testlerinden “otoriteleri” şaşırtan bir sonuç çıktı. Viking savaşçısının silahları, atları ve askeri objeleriyle birlikte gömüldüğü mezarından çıkan kalıntılara yapılan testler savaşçının bir kadın olduğunu kanıtladı. Uppsala University’deki arkeologların yürüttüğü yeni testler sonucunda ulaşılan bilgilere göre savaşçı 1.70 cm boylarında ve otuz yaşını geçmiş bir kadın. Bu keşfin viking toplumlarına dair yeni çıkarımları beraberinde getireceğini söyleyen yetkililer yine de kadın savaşçıların fazlasıyla nadir olduğunu düşündüklerini söylemiş.

new jersey cizgi roman dukkanı

Kapanacağını açıklayan bir çizgi roman dükkanının sahibinden yürek burkan itiraf
1988 yılında New Jersey’de bir plak dükkanı olarak kapılarını açan The Record Store (Bu yaratıcı isimden dolayı kendilerini alkışlıyoruz), 1990’ların ikinci yarısında müzik satışlarının düşüşünün ardından çareyi bir çizgi roman dükkanına evrilmekte bulmuş. 31 Ocak 2019 günü kepenkleri indireceğini sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir mektupla duyuran dükkanın sahibi Jeff Lega, “Çizgi romanlar hiçbir zaman benim uzmanlığım olmadı. Hatta sektörde bulunduğum bunca zamanın ardından söyleyebilirim ki çizgi roman dünyası cazibesi zorla yükseltilmeye çalışılan bir zamazingo” sözleriyle uzun yıllar boyunca bu işi ne denli “zorla” yaptığını gözler önüne serdi.