Çizgi roman dünyasının dev ismi Alan Moore, yeni filmi ve ilk oyunculuk performansı

Watchmen, V For Vendetta, Batman: Killing Joke ve Swamp Thing gibi harikaların yaratıcısı Alan Moore, bir süredir kendini geri planda tuttuğu film endüstrisine The Show ile geri dönüş yapacak. Film, Alan Moore’un önceki yıllarda yazdığı kısa film çalışmalarına dayanıyor ve bu çalışmalar, Moore’un kendisi tarafından filme uyarlanmış. The Show’un ilk fragmanı da hazır.

Moore’un 2018 yılında yazdığı The League Of Extraordinary Gentlemen hikâyesini tamamlayıp çizgi roman endüstrisinden emekli oluşunun ardından karşımıza çıktığı bu yeni yapımda, kendisini ilk kez oyunculuk performansıyla izleyeceğiz. The Show’daki Frank Metterton karakterini canlandıracak Moore’un memleketi Northampton’da geçen hikâye, Fletcher Dennis adındaki karakterin çalınmış bir sanat eserini bulmak için geldiği şehirde sürreel bir macera anlatacak. Palyaçolar, voodoo gangsterler, maskeli maceraperestler ve kentin uyumasıyla birlikte gün yüzüne çıkan bambaşka bir dünya ile karşılaşacağız. Fletcher Dennis rolünde Tom Burke yer alıyor. Burke’ü gelecek David Fincher filmi Mank’te Orson Welles rolüyle izleyeceğimizi de hatırlatalım. The Show’un yönetmenliğini ise Mitch Jenkins üstlenmekte.

Süper kahraman filmlerine daha önceki açıklamalarında sert tepkiler gösteren Moore, mevcut süper kahraman kültürünü utanç verici bulduğunu söylemişti. İlk dönem çalışmalarında, bu serileri yazdığı yıllardaki sözleşmelerin şartları gereği, ekrana uyarlamaları hakkında söz sahibi olmayan Moore bu yapımların ele alınış şekli ve özelikle yapımlardaki beyaz dominasyonunun rahatsız edici olduğunu belirtmişti. Hatta çoğu filmde kendisine bir kredi verilmesini ve hikâyelerinin film uyarlamalarından gelen parayı da reddetmişti. 

En son izlediği süper kahraman filmlerinin Tim Burton’ın Batman serisi olduğunu söyleyen Moore, şimdilerde çekilen, milyonlarca insanın izlediği filmlerin aslında 50 yıl önce çocuklar için yazılmış hikâyeler olduğuna dikkat çekiyor. İnsanların modern yaşamdan kaçma maksadıyla, bir nostalji olarak bu filmleri izlediğini ve bu şekilde bir yanılsama yolu olarak sunulmalarının tehlikeli olduğunu belirtiyor. Çizgi romanlar için de eskiden bu hikâyelerin her kesime ulaşabilir türden basımlar olduğunu; ancak şimdilerle bir tür hobi aracına dönmesinin ve pahalı olmasının problemli olduğu görüşünde.

The Show ile ipleri tamamen ele alan Moore, filmin haricinde bu hikâyeye yönelik 4-5 sezonluk bir dizi projesi üzerine de çalışıyor.

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...