Dünya dönüyor: Sanat çevrelerini ikiye bölen Hitler resimleri müzayedesi, “Altın Kızlar” temalı gemi turu ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

çin

Çin’de devasa bir mağara basketbol sahası oldu

Çin’in Guizhou bölgesinde yer alan Xinchun kasabasında konumlanan bir mağara, artık basketbol sahası olarak kullanılıyor. Geçtiğimiz yıllarda da Çin’den benzer haberler gelmişti. Xinchun’daki mağarayı farklı kılan detaysa, burada basketbol oynayan gençlerin kendilerine bir kulüp kurmaları. Ülkenin kuzeybatısında konumlanan mağarada basketbol sahası için çimentodan zemin yapan, potalar kuran ve birkaç sıralık tribün inşa eden basketbolcular, takımlarına da Xinchun Village Cave Club ismini vermiş. Takımın sporcularından Liu Yuping, yazları sokakların basketbol oynamak için fazla sıcak olduğunu hatırlatıyor ve mağaranın kışları sıcak, yazları da serin olduğunu söylüyor. Belirtmekte fayda var, yukarıdaki görsel Çin’deki başka bir mağaradan. Xinchun Village Cave Club’ın sahasından net bir görüntüye ne yazık ki ulaşamadık.

altın kızlar

“Altın Kızlar” gemisi yola çıkıyor

1985-1992 yıllarında yayınlanan ve birlikte yaşayan dört kadın karakteri merkezine alan Altın Kızlar dizisi unutulmadı, etkisinden hiçbir şey kaybetmemiş bir halde yüreklerde yaşıyor. Eşcinsel evlilik hakkı, hiç evlenmeme hakkı ya da seçilmiş aile ve yaşçılık gibi birçok konuyu izleyicinin önüne koyan televizyon fenomeni, 1980’ler ve 1990’lara damgasını vurmuş kült yapımlardan biriydi. Dizinin mirasını sahiplenmek için 24 Şubat 2020’de, baştan aşağı Altın Kızlar temasına bürünecek bir gemi, dizinin de geçtiği Miami’den denize açılacak ve beş gün boyunca konuklarını türlü aktivitelerle eğlendirecek. Beş gün sürecek gemi turunda yer alacak aktivitelerin bazıları, (elbette!) cheesecake’li bir yelken turu, kostüm yarışması, Dorothy’nin bingo partisi ve Altın Kızlar bilgi yarışması olarak duyurulmuş. Flip Phone Events tarafından düzenlenen Altın Kızlar gemi turuna katılım ücreti de kişi başı 1.000 dolar.

hitler yarı çıplak yeğen portresi

Hitler’in aralarında yeğeninin çıplak bir portresi de olan imzalı işleri açık artırmayla satıldı

Nuremberg’de bulunan Auktionshaus Weidler geçtiğimiz haftalarda Adolf Hitler’in imzalı 30 resim ve çizimini açık artırmaya çıkardı. Genellikle sulu boya resimlerden oluşan ve 150 ila 51.000 dolar arasında alıcı bulan işlerin yer aldığı açık artırma sanat çevrelerini ikiye böldü.

Açık artırmayı düzenleyen yetkililer ve 2002’de Hitler’in bir sanatçı olarak ilk dönemlerine dair bir serginin küratörlüğünü üstlenen Deborah Rothschild gibi isimlerin bulunduğu taraf, gelen eleştirilere cevaben bu işlerin tarihi öneminin koleksiyonerler için çekici olduğuna ve bu işleri alan herkesin “nazi kafalı” olmadığına dair savunmalar yapıyor. Aralarında İngiliz sanat eleştirmeni Jonathan Jones ve The Guardian yazarı Peter Beech’in bulunduğu taraf ise sanat işleri ve tüketicileri arasında yadsınamayacak bir bağ olduğuna ve bu bağın getirdiği etik çerçeveye dikkat çekiyor. Hatta daha ötesinde Jones bu işlerin büyük ihtimalle sahte olduğunu, Hitler’in bulması aşırı kolay olan imzasıyla hazırlanıp para kazanmak için “bir takım Avrupalı koleksiyonerlerin bilinmeyen arşivlerinden ortaya çıkarılmış” gibi yapıldığını söylüyor. Özellikle Yahudi karşıtlığının yoğun şekilde yaşandığı iki ülke olan Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden alıcıların ilgi gösterdiği müzayedenin en tartışmalı parçalarından biri ise Hitler’in hayatında önemli bir yeri olan ve 1931’de gizemli bir şekilde Hitler’in tabancasını kullanarak intihar edene kadar diktatörle beraber Münih’te yaşayan yeğeni Geli Raubal’un yarı çıplak portresi.

kendi adına karar verecek birini arayan kadın

“Black Mirror”ın Bandersnatch bölümü gerçek oluyor: İngiltere’de bir kadın kendi adına tüm kararları alacak birini kiralamak istiyor

Son 12 ay içerisinde kendini kötü bir ilişkiye hapsolmuş olarak bulan, arkadaşına güvenerek para kaybeden, soyularak gittiği bir ülkede kendini beş parasız ve sokakta bulan bir kadın, tüm bu kötü kararlar silsilesi sonrasında hayata dair tüm kararlarını bir aylığına emanet edeceği “aydınlanmış” bir kişi arıyor. İsmini açıklamayan kadın, hayatını yoluna sokacak doğru bir adaya bu iş için 2.000 sterlin ödeme yapacağını söylüyor. Tinder’da eşleştiği kişilerden hangisiyle randevulaşmalı, para birikimiyle ne gibi yatırımlar yapmalı gibi kararlardan sorumlu olacak kişinin kadından gelecek sorulara 7/24 cevap vermesi bekleniyor.

Netflix’in ünlü dizisi Black Mirror’ın filmin akışını değiştiren çeşitli kararları seyirciye bıraktığı “Bandersnatch” bölümünden ilham alan kadının Bark.com’a bıraktığı bu garip iş ilanına dair açıklaması ise söyle:

“Evet, bu isteğimin kulağa garip geldiğini biliyorum ama kararlarımı benim adıma alacak birine ihtiyacım var. Kötü bir sene geçirdim, ve hayatımın kontrolünü birine verebilirsem çok mutlu olacağım. Bunu gerçek hayatta gerçekleşen bir Bandersnatch gibi düşünebilirsiniz. Bu mümkün olacak mı bilmiyorum, ama başka bir servis ararken falcılara denk geldim, ve şansımı denemeye karar verdim.”

Screen Shot 2019-02-18 at 12.04.53

2080’de mevsimler nasıl yaşanacak?

Küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkilerini tahmin eden çeşitli araştırmalar sıklıkla karşımıza çıkıyor. ABD’li iki araştırmacının geliştirdiği yeni web uygulaması, Kuzey Amerika’daki şehir ve yerleşimlerin 2080’de küresel ısınma sebebiyle ne halde olacağını gösteriyor. Matthew Fitzpatrick ve Robert Dunn tarafından yürütülen araştırma sonucunda ortaya çıkan uygulama, Kuzey Amerika’da 2080’de mevsimlerin, bugün 850 kilometre güneyinde olduğu gibi yaşanacağını tahmin ediyor. Nature Communications isimli yayında geçtiğimiz hafta geniş bir makale paylaşan araştırmacılar, yarattıkları web uygulamasıyla küresel ısınmanın yaşam alanlarını nasıl etkileyeceğine dair anlaşılır veriler sunuyor. Uygulamayı buradan inceleyebilirsiniz.