Dünyadaki Tolkien hayranları, birleşin

Sir Ian McKellen, Martin Freeman, müzisyen Annie Lennox, John Rhys-Davies, Sir Derek Jacobi ve The Lord of the Rings seven diğer sanatçılardan oluşan bir ekip, ödüllü yazar Julia Golding’le kafa kafaya verip daha büyük bir Orta Dünya ve Tolkien deneyimi için kolları sıvadı.

Ekip, satışa sunulması düşünülen Oxford evi için bir kampanya başlattı. Project Northmoor isimli insiyatifin hedefinde, Tolkien’in LOTR ve Hobbit kitaplarını yazdığı evi satın alıp onun onuruna bir kütüphaneye dönüştürmek var.

Sir Ian McKellen’ın bir araya getirdiği bu yeni yüzük kardeşliği kampanyası, bir web sitesiyle birlikte duyuruldu. Aşağıda izleyebileceğiniz bir çağrı paylaşıldı.

Tolkien İkinci Dünya Savaşı yıllarını ailesiyle birlikte bu evde geçirdi. Buranın, yazarın mirasını yaşatmak için en uygun yer olduğuna dikkat çekiliyor. Projenin hedeflenen fon miktarı 6 milyon dolar. Kampanya 15 Mart 2021’e kadar devam edecek. Dünyanın dört bir yanındaki Tolkien hayranlarına duyurulur. Ayrıca Northmoor projesinin hedeflediği Tolkien merkezinin oluşturulmasından arta kalan gelir de yardım kuruluşlarının başlangıç maliyetlerine ve edebi programları geliştirmeye yönelik faaliyetlere harcanacak.

Kampanya, Frodo ve Sam’in 3 aylık yolculuklarından ilham alıyor

Projenin başarılı olması durumunda bağışçılar (bağış miktarına bağlı olarak) çeşitli haklar kazanacak. Kırmızı Kitap’ta isimlerinin yer alması, VIP etkinliklere davet edilmeleri ve Tolkien müzesinde bir gece geçirmeleri vadedilenler arasında. Üç aylık süre, belirlenen bağış miktarı göz önünde bulundurulduğunda kısa görünebilir. Ama bu sürenin belirlenmesi için Frodo ve Sam’in yolculuklarının üç ay sürmesinden ilham alınmış.

Proje gerçekleşirse Tolkien onuruna  fantastik dünya tutkunlarının bir araya gelip birlikte üretebilecekleri bir alan yaratılmış olacak. Oxford’a seyahat imkânı olmayan hayranlar için de çevrimiçi bir sistem kurulacak.

Yazı: Naz Başaran

Yükleniyor...