“Duru Olmak” ile Nükhet Duru’nun dünyasını keşif

Nükhet Duru’nun düetlerden oluşan son albümü Hikayesi Var’ın üretim sürecine odaklanan Duru Olmak, 19 Şubat’ta Netflix’te yayımlanacak. Albümün iki yıla yayılan tüm yaratım sürecini kayda alan belgesel; bir yandan da Nükhet Duru’nun hikâyesindeki dönüm noktalarına, sanat perspektifine ve yaşama dair tutkularını ekrana taşıyor. 


Belgeselin fragmanı geçtiğimiz yıl paylaşılmıştı. Sahneden değişen İstanbul manzaralarına açılan panoramik hattının üzerine gelen arşiv görüntüleri ve güncel performanslarıyla, Duru’nun müzikal geçmişinin kendini nostaljik bir külçe gibi üzerimize bırakacağının sinyalleri verilmişti. Buradan hareketle, geçmişle bugün arasında sağlanan geçişin her adımında İstanbul’u arşınlayan kamera eşliğinde, Duru’nun özgür ruhu uzun süre etrafımızda gezineceğe benziyor.  

Geçtiğimiz yıl yayımlanan Hikayesi Var albümünde Nükhet Duru’ya farklı şarkılarda eşlik eden müzisyenler arasında Ceylan Ertem, Zeynep Bastık, Kalben, Teoman, Mabel Matiz, Sıla gibi isimler var.

Netflix’te yayımlanacak Türkiye yapımı ilk belgesel olma niteliğini taşıyan Duru Olmak’ın yönetmenliğini Mu Tunç, yapımcılığını ise Evren Ercan üstleniyor. Filmin orijinal müzikleri de Orkun Tunç imzalı. 

Yazı: Melike Karabaş