Cowboy Bebop, The Wheel of Time ve bu hafta başka ne izlesek

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimize bu kez son ayların belki de en bereketli, seçim yapması en zor haftasıyla merhaba diyoruz. Ödül sezonunda karşımıza çıkması muhtemel performanslar içeren Spencer, King Richard, Tick, Tick… Boom!’un yanı sıra uzun süredir yollarını gözlediğimiz Ghostbusters: Afterlife, The Wheel of Time, Cowboy Bebop ve elbette çok daha fazlası aşağıda. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlarla da karşılacaksınız.

VİZYONDA NE İZLESEK
Ghostbusters: Afterlife
(19 Kasım)

Nedir: Baş karakterleri kadınlardan oluşan 2016 tarihli remake’in aldığı kötü eleştirilerden sonra seriyi kurtarmak üzere (!) harekete geçen Jason Reitman, kamerasını yeni nesil hayalet avcılarına çeviriyor. Küçük bir kasabaya taşınan bir çekirdek aile, geri dönen hayaletlerle ve baş gösteren tuhaf olaylara mücadele ediyor; çok geçmeden kimi aramaları gerektiğini öğreniyorlar.

Neye benzer: Ghostbusters II‘nun (1989) devamı niteliğindeki Afterlife’ın serinin ilk iki filmini referans aldığını biliniyor. Jason Reitman’ın bu filmlerin rejisini üstlenen Ivan Reitman’ın oğlu olduğu hesaba katılınca, pek de şaşırtıcı değil.

Kimler var: Carrie Coon, McKenna Grace, Paul Rudd’lı kadro 80’lere ait ne varsa dahil olmaya kararlı Finn Wolfhard’ı da barındırıyor. Öte yandan Bill Murray, Sigourney Weaver ve Dan Aykroyd gibi isimleri yeniden yan yana izleyebilme fikri, elbette çok çekici. 

PRÖMİYER YAPANLAR
The Wheel of Time 
(Amazon Prime, 19 Kasım)

Nedir: Dune, Foundation derken bir başka edebiyat klasiğinin uyarlaması daha dünya gözüyle karşımızda. Aes Sedai topluluğundan Moiraine, sadece kadınların sihir yapabildiği destansı bir gerçeklikte; Dragon Reborn kehanetine sahip olan, insanlığı ya kurtaracak ya da yok edecek beş gençle birlikte tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor.

Neye benzer: Aynı janrdan Shadow And Bone, The Shannara Chronicles, The Witcher gibi çokça dizinin adı zikredilse de kalibre açısından en çok Game of Thrones ile kıyaslanmakta.

Kimler var: Rosemund Pike’a Daniel Henney, Josha Stradowski, Marcus Rutherford, Zoë Robins, Barney Harris, Madeleine Madden, Michael McElhatton, Álvaro Morte, Maria Doyle Kennedy, Priyanka Bose, Daryl McCormack, Sophie Okonedo ve Kae Alexander’ın oluşturduğu geniş bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Cowboy Bebop (Netflix, 19 Kasım)

Ödül avcıları Spike Spiegel, Jet Black ve Faye Valentine, bir uzay gemisiyle farklı gezegenlerdeki suçluları yakalamakla görevlendirilmiş bir üçlü. Parasızlık çektikleri için güneş sisteminin dört bir yanında iş arıyorlar fakat Spike’ın geçmişinden kaçmaları pek mümkün olmuyor. Meşhur animenin canlı aksiyon uyarlaması nihayet huzurlarda.

Saklı (BluTV, 23 Kasım)

Altın Küre ödüllü, izlenme rekorları kıran The Affair dizisinin adaptasyonu Saklı, başkalarıyla evli iki bireyin yasak aşkını farklı bakış açıları üzerinden ele alıyor. Biri ilk kitabını yazma arifesinde, diğeri ise acılarla boğuşan bu iki karakterin yolu, küçük bir tatil kasabasında kesişiyor. Hazar Ergüçlü, Fırat Çelik, Defne Kayalar ve Ahmet Rıfat Şungarlı kadro beklentileri yükseltmekte.

King Richard (Vizyon, 19 Kasım)

Tenis dünyasının yıldızları Serena ve Venus Williams’ın babası Richard, kızları henüz 4 yaşındayken, profesyonel tenisçi olabilmeleri adına yaklaşık 80 sayfalık bir plan çıkarmasıyla bilinir. Kesin bir vizyon ve alışılagelmemiş yöntemlerle ilerleyip çocuklarına bu spora adanmış bir hayat inşa eden karakteriyle, Will Smith ilk Oscar’ına çok yakın.

Verdens verste menneske / The Worst Person in the World (Vizyon, 19 Kasım)

Senaryoyu bir kez daha ekürisi Eskil Vogt ile kaleme alan, Norveç’in simge yönetmenlerinden Joachim Trier, 74. Cannes Film Festivali’nde ödüllendirilen son işinde hayata, insanlara olan açıklığı ve özgür yaşamaya olan inancıyla ne yapmak istediği meslekten ne de nasıl bir partnerle mutlu olacağından emin olamayan Julie’yi odağa alıyor. 

Spencer (Vizyon, 19 Kasım)

1991 yılı, İngiltere kraliyet ailesi Noel tatilini Sandringham Köşkü’nde geçirmek üzere. Aralarından biri, mutsuzluğunu ve isyanını içinde tutmaya çalışıyor: Evliliğini bitirme niyetindeki Prenses Diana. Kristen Stewart’a göre kendisine ilk Oscar adaylığını getirmesi beklenen film, “yeni bilgiler vermekten ziyade onun nasıl hissetmiş olabileceğine dair şiirsel, içsel bir hayal gücü”.

The Beatles: Get Back (Disney+, 25 Kasım)

Peter Jackson’ın tozlu raflardan çıkan 56 saatlik materyalden yararlandığı ve yenilikçi bir restorasyon teknolojisiyle hayata geçirdiği belgesel serisi, 1970 tarihli Let It Be’nin hazırlık aşamasını masaya yatırıyor. Michael Lindsay-Hogg filminin aksine grubun sıkıntıları ve dağılma süreci değil, mutlu ve üretken zamanları gözler önünde.

South Park: Post Covid (Paramount+, 25 Kasım)

Her daim gezegenin gerçek gündemine kafa yoran içeriklerle karşımıza çıkan South Park, küresel pandemiyi ilk kez, martta yayımlanan “The Vaccination Special” bölümünde işlemişti. 14 filmlik anlaşmanın ilk yapımında Kyle, Kenny, Stan ve Cartman’ı birer yetişkine evrilmiş olarak görüyoruz. Yıllar geçse de dünya hâlâ COVID’in etkileriyle boğuşuyor ne yazık ki.

Tick, Tick… Boom! (Netflix, 19 Kasım)

30’lu yaşlara adım atmak üzere olan, gelecek vadeden bir müzikal bestecisi; aşk, arkadaşlık ve çok geç olmadan büyük bir eser yaratma üzerine baskılarla boğuşur. Andrew Garfield’ın Broadway efsanesi Jonathan Larson’ı canlandırdığı, bir başka Broadway efsanesi Lin-Manuel Miranda’nın sinemada ilk yönetmenlik denemesi. 

Malfunction: The Dressing Down of Janet (FX & Hulu, 19 Kasım)

Büyük ses getiren Framing Britney Spears’ın ardından The New York Times iş birliğiyle hazırlanan sıradaki belgesel; 2004 Super Bowl’un devre arası performansında, Justin Timberlake’in Janet Jackson’ın göğsünü açığa çıkardığı olaya ve sonrasında Jackson’ın kariyerinde yaşanan değişikliklere odaklanıyor.

Masters of the Universe: Revelation Part 2 (Netflix, 23 Kasım)

80’ler efsanesi, Mattel oyuncaklarını dünya çapında fenomenleştiren çizgi diziye yeni bir soluk katan Masters of the Universe: Revelation, ikinci bölümü ile tam gaz devam ediyor. Yeni epik maceralarda, Güç Kılıcı’nı kullanan Skeletor ile Eternia’nın yorgun kahramanları, kötü güçlere karşı savaşmak için bir araya geliyor.

* The Great – 2. sezon (beIN CONNECT, 24 Kasım)

* Bruised (Netflix, 24 Kasım)

* Hawkeye (Disney+, 24 Kasım)

* The Humans (Showtime, 24 Kasım)

* F Is for Family – 5. sezon (Netflix, 25 Kasım)

* Becoming Cousteau (Disney+, 24 Kasım)

* Procession (Netflix, 19 Kasım)

* 8-Bit Christmas (HBO Max, 25 Kasım)

* A Boy Called Christmas (Netflix, 24 Kasım)

* Even More Funny Women of a Certain Age (Showtime, 24 Kasım)

* Black and Missing (HBO, 23 Kasım)

* Super Crooks (Netflix, 25 Kasım)

* City of Angels, City of Death (Hulu, 24 Kasım)

* The Mind, Explained – 2. sezon (Netflix, 19 Kasım)

* Harriet the Spy (Apple TV+, 19 Kasım)

* Hellbound (Netflix, 19 Kasım)

* Anni da cane (Amazon Prime, 25 Kasım)

* Undercover – 3. sezon (Netflix, 21 Kasım)

Hâlâ izlemediyseniz

* I, Daniel Blake (MUBI, 19 Kasım)

* Matthias et Maxime (MUBI, 20 Kasım)

* Canavarlar Sofrası (BluTV, 24 Kasım)

* Let’s Scare Jessica to Death (beIN CONNECT, 21 Kasım)

* Futureworld (beIN CONNECT, 21 Kasım)

* Le jeune Karl Marx (MUBI, 22 Kasım)

* Bağcık (BluTV, 24 Kasım)