Duyan duymayana anlatsın: Hangi podcaste nereden başlamalı?

Radyo programının dijital kardeşi podcast 2000’li yılların ortalarından bu yana giderek artan bir kitle tarafından hem tüketiliyor hem üretiliyor. Çoğu yayın internet okyanusunda akıntılara kapılıp hızla kaybolsa da bazıları kısa sürede kült efsaneler haline geliyor. Son yılların öne çıkan podcastlerinden bir seçki karşınızda.

Yazı: Yetkin Nural – İllüstrasyon: Başar Kurnaz

Four Finger Discount
Eğer bir The Simpsons hayranıysanız ve hâlâ Four Finger Discount sitesini duymadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz. Avustralya çıkışlı web sitesi gerçek bir Simpsons hayranının isteyebileceği her şeye sahip: efsanevi çizgi dizinin arkasındaki yaratıcı ekiple röportajlar, top on listeleleri, detay bilgiler, takipçilerin konuşabileceği forumlar ve daha nicesi… Ancak 2015 senesinde yayın hayatına başlayan site dünya çapında üne kavuşmasını esasen aynı isimle yayınlanan podcast serisine borçlu. Serinin sunucuları Dando ve Mitch’in her podcastte bir The Simpsons bölümünü incelmeye aldığı Four Finger Discount, ismini de hepsi dört parmaklı olan Simpsons karakterlerine yapılan bir göndermeden alıyor.

Nereden başlamalı: Seri ilk sezonun ilk bölümünden başlıyor. Bu nedenle gerçek hayranların en baştan başlayarak dinleyeceğini sanıyoruz. Ancak daha az zamanı olanlar en favori bölümlerine denk gelen podcastleri veya ilgilerini çeken röportajların olduğu bölümleri dinleyebilirler.
fourfingerdiscount.com.au

RuPaul: What’s The Tee?
Drag Queen’lerin karizmatik lideri ve Amerikan gay kültürünün en ikonik karakterlerinden biri olan RuPaul’un eğlence sektöründeki kadim partneri ve dostu Michelle Visage’la beraber gerçekleştirdiği bu podcast serisi, Batı Hollywood’un en eğlenceli sohbetlerini barındırıyor. Her bölümde ünlü bir ismi konuk alan ikili, popüler kültürün dokunulmadık tarafını bırakmamakla beraber bir yandan dedikodu yapmayı da ihmal etmiyor.

Nereden başlamalı: Bu sene üçüncü senesini kutlayan ve 100 bölümü geride bırakan serinin keyifli bölümleri saymakla bitmez ama herkesin Lady Gaga bölümünü merak edeceğine eminiz.
rupaulpodcast.com

S-Town
2014 yılında podcast dünyasını sarsan ve henüz ilk bölümü yayınlanmadan iTunes listelerinde bir numaraya oturan Serial’ın yaratıcılarının yeni projesi S-Town, aynı Serial gibi gerçek bir suçun peşinden gidiyor. The American Life isimli radyo programının sunucusu ve Serial ve S-Town’ın yapımcılığını üstlenen Brian Reed’in aldığı bir e-mail sonrası bir cinayet ithamını incelemek için gittiği Alabama’da gerçekleşen olayları ve ortaya çıkan entrikaları aktardığı şov, aynı Serial gibi bağımlılık yapıcı özelliğini incelenen olayların gerçekliğinden alıyor.

Nereden başlamalı: Her biri yaklaşık bir saatlik yedi bölümden oluşan S-Town elbette aynı bir televizyon dizisi gibi ilk bölümden son bölüme dinleniyor. Ancak dileyenler ve henüz dinlememiş olanlar aynı ekibin ilk podcast serisi Serial’la başlayabilirler.
stownpodcast.org

Mortified
PRX ve Radiotopia’nın ortak projesi Mortified için multi-mecra bir yayın demek doğru olur. Yetişkinlerin çocukluklarında tuttukları günlüklerden en utanç verici yazılarını okuyarak dinleyicilerle paylaştıkları bu seri en sıkı yazıların toplandığı iki kitap, podcast yayınlarının yanısıra canlı okumaların gerçekleştiği etkinlikler ve bu etkinliklerde çekilen görüntülerden oluşan bir belgeselle giderek genişliyor.

Nereden başlamalı: 100’ün üzerinde bölüme sahip olan seri insanı dinlerken bile mosmor edecek günlük yazıları içeriyor, o nedenle rastgele bir bölüm işinizi görür. Ancak en can alıcı bölümler, Elijah Wood, Alanis Morisette, Stephanie Saymour gibi ünlü konukların günlüklerinin üstündeki tozu üfleyip katıldığı bölümler olsa gerek.
getmortified.com

99 Percent Invisible
Podcast dünyasının önemli yapım kalesi Radiotopia’nın kurucularından Roman Mars’ın kendi programı olan 99 Percent Invisible günümüz dünyasında alışılageldik olan, neden, nasıl ve ne zaman sorularıyla sorgulamadığımız mimari ve tasarım detaylarının peşine düşerek garip, hayranlık uyandırıcı ve hayrete düşüren bilgiler aktarıyor. Yüzde 70’i mezarlıklardan oluşan ölüler kenti Colma’nın ilginç tarihini, dönen kapıların nasıl ortaya çıktığını, fal kurabiyelerinin kökenini, psikologların neden koltuk yerine divan kullanmaya başladığını, bir çölün ortasındaki terk edilmiş telefon kulübesinin öyküsünü ve bunun gibi görünen dünyanın görünmeyen yüzünü ortaya çıkaran bilimum araştırmayı merak edenlerin bu podcasti kaçırmaması gerekiyor.

Nereden başlamalı: 99 Percent Invisible sitesinde bulunan mimari, teknoloji, ses, tasarım vs. gibi etiketlerle kendi ilgi alanlarınıza hitap eden bölümleri bulabilirsiniz. Ayrıca yeni başlayanlara önerilen bölümlere ve ekibin favorilerine de göz atabilirsiniz.
99percentinvisible.org

Dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:58’e ulaşabilirsiniz.