East India Youth’a saatler kala: Britanya’dan gelecek vaat eden elektronik projeler

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen GoGo Penguin ve Kiasmos konserleriyle bizi mest eden Salon IKSV’nin bu akşamki konuğu yılın en iyi çıkış yapan sanatçılarından, East India Youth adıyla tanıdığımız William Doyle. İngiliz müzisyenin merakla beklediğimiz performansına saatler kala onun bu projesinden yola çıkarak son birkaç yıldır kendimizi dinlemekten alıkoyamadığımız Britanya çıkışlı elektronik müzik projelerinden bazılarını sıraladık.

Sohn
Geçtiğimiz sene gerçekleşen Vodafone Istanbul Calling’in Discovery haftasında Babylon sahnesinde izleme fırsatı bulduğumuz Sohn, İngiliz müzisyen Christopher Taylor’un 2012’den bu yana yürütmekte olduğu solo projesi. İlk albümü Tremors’u bu yılın nisan ayında yayınlayan Taylor’u canlı izlemek kayıtlarını dinlemekten çok daha keyifli!

Evian Christ
Listenin canlı izleme fırsatı bulduğumuz başka bir ismi Evian Christ, kendisini 18-19 Nisan 2014’te gerçekleşen C2C İstanbul’da izlemiş, hatta C2C öncesinde kendisine dair düşüncelerimizi burada da dile getirmiştik. Karanlık ögelerle bezeli müziğinin yanısıra Christ, prodüktörlüyle de öne çıkıyor. Kanye West’in son albümü Yeezus’ta çalıştığı isimler arasında yer alan Christ, teknolojinin sunduğu olanaklardan maksimum verimle yararlanıyor. Neden bahsettiğimizi daha iyi anlamak için buraya tıklayarak son EP’si Waterfall için hazırlanan interaktif web sitesine göz atabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=kMHx0Ye_fT4

Ben Khan
Soundcloud’daki eski kayıtları yüzbinlerce kez dinleyenen 21 yaşındaki Ben Khan, ilk EP’si 1992’yu bu sene yayınlayarak harika bir giriş yaptı. J Dilla etkileşimli groovelarıyla dikkatimizi çeken Khan’ın etkilendiği müzisyen ve gruplar arasında B.B. King, Fleetwood Mac, Nirvana ve Earl Sweatshirt gibi farklı müzikal disiplinlerden isimler yer alıyor.

Rival Consoles
Son yılların en başarılı bağımsız plak şirketlerinden biri olan Londra merkezli Erased Tapes bünyesinde üretimlerini sürdüren Ryan Lee West’in Rival Consoles projesi de son zamanlarda fazlasıyla ilgimizi çekiyor. West, Rival Consoles adıyla ilk kayıtlarından birini geçtiğimiz hafta Salon IKSV sahnesindeki izlediğimiz ve performansıyla bizleri mest eden Kiasmos ile ortak olarak, 2009’da yayınlamıştı. İlk albümü Kid Velo’yu ise 2011’de yayınlayan Rival Consoles’un müziğinde tıpkı Kiasmos’unkinde olduğu gibi minimal ögelere ve benzersiz bir atmosfere rastlıyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=dbXwhL1MBjY