Ece Dizdar’ın “işlevsiz ailelere” dair favori 3 televizyon dizisi #Rastgele

Geçtiğimiz sene Ümit Ünal’ın Aşk, Büyü, vs.’sindeki performansıyla İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan, yakın dönemde Alef ve Yetiş Zeynep gibi televizyon işlerinde izlediğimiz oyuncu Ece Dizdar, Rastgele köşemiz için işlevsiz aileleri konu eden üç diziye dair hislenimlerini yazdı. Sözü kendisine bırakıyoruz…

Televizyon dizilerinde ‘Dysfunctional Family’ temsiliyetine dair kendinden emin olmayan bir yazı.

Altbaşlık;
Neyi izledik de özendik?
Neyi izleyip kendimize benzettik.
Neyi izleyip iyileştik.

Aile. İçine doğduk. Şanslı bir doğum olduysa, doğduğumuzda bu yapının çoğu bireyi oradaydı. Bundan sonraki en az 10 yıllık evreyi izninizle kısa kesiyorum. Büyütüyorum bizi.

Doluyu aldık boşa koyduk, o koltuğa yatırdık, üstünü örttük, buradan uyandırdık. Sevdik koruduk istedik reddettik korktuk kaçtık geri düştük. Oldu mu? Kimileri için belki bu huzurlu yerdir aile bilemeyiz. Birden fazla insanın mecburen bir araya gelip çok huzurlu olduğunu görmedik, fakat bu doğduğumuz ve ilk viyakladığımız andan itibaren fikrinde eritildiğimiz kavramı umutla özlemiyor değiliz bence.

Asla ulaşamayacağımız, hiç görmediğimiz bir şehri özler gibi.

Aile. Toplumun en ufak yapı taşı. En kutsalımız. Kontrol mekanizmamız. Bir heteroseksüel kadın bir heteroseksüel erkek ve en az bir çocuktan oluşan, içlerinden birini can güvenliğinden, yaşam hakkından hiç düşünmeden etmeye değecek denli korumaya mecbur ve muhtaç olduğumuz.

Peki. Ne gördük de neye özendik. Biz ne izledik? Neyi görüp kendi hayatımızdan bir ana benzetip rahatladık ve tam da o rahatladığımız yerden iyileştik.

Yaşı yetenler Dallas’la başlasın, Sopranos’dan çıksın, hadi Married with Children’la devam. Ben şahsına münhasır şampiyonlar ligimi sunarım.

İzninizle. Gönlümün starı…

Six Feet Under 

Cenaze hizmetleri sunan bir ölü evinde beraber yaşayan ve beraber çalışmak zorunda olan, her hafta zemin katta başka ölünün yıkandığı bu şaheser aile draması tam da zamansız kavramının karşılığıdır. Ailenin hiçbir bireyinin beraber olmak istemediği, birbirinden tamamen alakasız hayatlar geçirmek için can attığı bu tatlı-ekşi aile, sezonlar boyu bizi peşinden koşturdu. İzlemeyenler, asla geç değil. Eskimiş bir görsel karşılayacak sizi fakat bu ölü doğmuş ailenin her bireyi izleyenlerinin kalbinde bir yaradır.

Highlighted spoiler: Brenda rahminden ölü bebeğinin suları akarken kendi düğününe katılmıştır dostlar. Hayat, benim gibi erkenden izleyenler için bir daha hiç aynı olmadı.

Succession 

A dostlar bu nasıl sevgi dolu bir ailedir. Tımarhaneden kaçmış her bireyiyle, tamamen kendi gündeminde, hepsi tek tek kendi değersizlik, özgüvensizlik serüveni içinde kımıl kımıl kıvranan her bir karakter için ayrı bir film yazarız. Yazmayan bizden değildir. 2018’de hayatımıza girmiş bu dizinin 2 sezonu var ve üçüncüsü çekiliyor. Sezonlarca izleriz umarım. Benim gibi geç tanışanlar hemen başlasın derim. Olağanüstü senaryosu ve karakterleriyle, hareketli kamerasıyla, yer yer habersiz çekilen reaksiyonlarıyla, çoğu dev İngiliz oyunculardan oluşan kadrosuyla bir ‘cast and crew’ harikası. Aileniz bundan halliceyse oldukça iyi durumdasınız dostlar.

Highlighted spoiler: 2. sezonda domuz sosis oyunu. Allah muhafaza.

Friends

Parlayan yıldızımız Friends. Bu bir sit-comdu dostlar. Biz aşağıda sıraladığımız aile modellerini her bir bölümü 20 dakikacıktan oluşan sit-comların içine örülmüş şekilde izledik! Pudra şekerlerine bulayıp yedik.

10 sezon dünyayı kasıp kavuran bu tatlı mı tatlı, sıcak mı sıcak, komik mi komik hayat neşemizin içine sinsice örülü işlevsiz aile modellerine bakalım.

Monica’nın hiçbir başarısını takdir etmeyen, ona kendini sürekli eksik ve yetersiz hissettiren ve zamanında obez olmasına yol açmış bir annesi vardı. Ondan esirgediği övgüyü yerli yersiz abisi Ross’a veren bu kadın, paşa oğlum sendromunun ta kendisiydi.

Phoebe’nin uyuşturucu bağımlısı, intihar ederek ölmüş annesi ve kendisinden nefret eden ikiz kardeşi…

Rachel’ın birbirinden nefret eden zorla evlenmiş anne babası, asla iletişim kuramadığı iki kız kardeşi ve öfke nöbeti geçirmeden konuşamayan babası…

Joey’nin tamamen ataerkil aile düzeni içinde ezilen ve abilerinden ölümüne korkan kız kardeşleri vardı…

Chandler’ın çocuklarına olan etkisiyle asla ilgilenmeden kendi hayatlarını yaşayan trans babası ve seks bağımlısı annesine girmiyorum bile.

Biz bu arkadaşların şöyle ailelerden çıkıp, birbirlerinin seçilmiş aileleri olmalarını izledik. İzledik de izledik.

Bıyıklı düşünce karşıtı yazımı kapatıyorum. Mümkün olduğunca parmak sallamadan; bize benzeyeni gördüğümüzde iyileşiyorsak, benzemeyeni gördüğümüzde anlayalım ve çoğalalım dostlar. Sevgimle.

Yazı: Ece Dizdar