Ed Sheeran, dostlar ve kayıplar: Eyes Closed

Yazı: Güven Yalın

İngiliz müzisyen Ed Sheeran, şimdiye dek yayımladığı albüm ve şarkılarıyla dünya genelinde 150 milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı, 2010’larda Spotify’da en fazla dinlenen sanatçı oldu ve Mart 2017’de start verdiği ÷ Tour, tüm zamanların en yüksek bilet satışına ulaşan turnesi olarak tarihe geçti. Yeni bir albüm yeni rekorları beraberinde getirecek mi? Birlikte göreceğiz.

5 Mayıs’ta yayımlanacak Subtract isimli yeni Ed Sheeran albümü 4’ü bonus 18 şarkıdan oluşacak. Albümlerini matematik sembolleriyle eşleştirmeyi alışkanlık edinen İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Ed Sheeran, çıkarma işlemi anlamına gelen Subtract’i de “-” sembolüyle kurgulamış. Ayrıca bu albüm, matematik temalı albümlerin de son halkası olacak.

Üzerine 10 yıldır çalıştığını söylediği Subtract’i “vizyonunu en net ifade eden mükemmel bir akustik albüm” olarak kurguluyormuş. Ta ki 2022’de yaşadığı bir dizi olayı takiben sanata bakış açısı ve ruh hâli tepetaklak olana dek. “Bir hafta içinde , 10 yıllık bir çalışmayı en derin ve karanlık düşüncelerimle değiştirdim.” diyor Grammy ödüllü müzisyen.

The National’dan Aaron Dessner’ın prodüksiyonuna imza attığı albümün ilk teklisi “Eyes Closed”, 24 Mart itibarıyla streaming servislerinde yerini aldı. Şarkı, Sheeran’ın her daim başarısını borçlu olduğunu dile getirdiği yakın dostu Jamal Edwards’ın vefatı üzerine kaleme alınmış: “Bu şarkı birini kaybetmenin ardından; her dışarı çıktığınızda kaybettiğiniz kişiyle karşılaşmayı beklemek ve birlikte yaptığınız her şeyi hatırlamakla ilgili.”

“Eyes Closed”un büyük Ed Sheeran hitlerine kıyasla daha kişisel tonda yazılmış. Aaron Dessner’ın Taylor Swift ortaklığından da aşina olduğumuz sonik dokunuşları da kendilerini belli ediyor. Daha önce Camila Cabello – Ed Sheeran düeti “Bam Bam” için de kamera arkasına geçen Mia Barnes tarafından çekilen video klibi de hemen aşağıda.

Warner Music Group bünyesinde faaliyet gösteren İngiltere merkezli Asylum Records tarafından yayımlanacak Subtract albümünün şarkı listesi şöyle:

1- Boat
2- Salt Water
3- Eyes Closed
4- Life Goes On
5- Dusty
6- End of Youth
7- Colourblind
8- Curtains
9- Borderline
10- Spark
11- Vega
12- Sycamore
13- No Strings
14- The Hills of Aberfeldy