Pixies olgunluk döneminden ses veriyor

Bir döneme ruhunu katan kült grupların on yıllar sonra geri dönüşleri, çoğunlukla damaklarda kekremsi bir tat bırakır. 1988-1991 aralığına dört efsane albüm sığdıran Pixies, 2010’larda yeni albümler yayımlamaya başladığında da benzer endişeler taşıyorduk muhtemelen. 

Grubun kurucu üyelerinden olan basçı Kim Deal’ın boşluğunu ilk önce Kim Shattuck ardından da Paz Lenchantin ile dolduran Pixies, 2014’te kariyerinde yeni bir sayfa açtı. Indie Cindy (2014), Head Carrier (2016) ve Beneath The Eyrie (2019) tanıdık nüanslar barındırsa da kendini tekrar etmeye çalışan bir grup olmadıklarını ispatlıyordu. Şimdi Pixies serüveninde bir başka kırılmaya tanık olacağız gibi gözüküyor. Nitekim sonbaharda yayımlanacağı duyurulan sekizinci albüm Doggerel ile rotasını yeniden oluşturmuş Boston çıkışlı ekip.

Hatırlayalım: Pixies, iki yıllık sessizliğini içi kıpır kıpır eden, eğlenceli titreşimlerle dolu “Human Crime” parçasıyla bozmuştu geçtiğimiz mart ayında. Beklenen albüm haberi, ikinci tekliyle birlikte geldi: “There’s A Moon On”. Pixies albümlerinde duymadığımız ölçüde standart, alışılmış ve anaakım rock tınıları öne çıkıyor.  

Doggerel adı verilen yeni Pixies koleksiyonuna kafa uzattığımız “There’s A Moon On” aşağıdan dinlenebilir.

Grubun lideri Black Francis, artık daha büyük tınlayan ve çarpıcı şarkılar yapmayı denediklerini; daha kalabalık orkestrasyonlara yöneldiklerini söylüyor ve ekliyor: “Hâlâ punk-ımsı şeyler çalmayı seviyorum ama bunları suni bir şekilde yaratamazsınız. Bunu yapmanın başka bir yolu var, şu an yüzleşiyor olduğumuz ekstra özel enerjiyle yapabileceğimiz bir sürü başka şey var.” 

Gitarist Joey Santiago ise artık “olgunluk” dönemlerine girdikleri, gerçek anlamda “büyüdükleri” bir dönemde oldukları görüşünde. Artık iki dakikadan kısa parçalar yapmadıklarından, daha geleneksel düzenlemeler yapıp araya kendilerine özgü kıvrımlar eklediklerinden bahsediyor.

“There’s A Moon On”, bu yorumlar ışığında dinlendiğinde dörtlünün niyetini daha da anlaşılır kılıyor. Akılda kalıcı ama bir o kadar da şaşırtmayan bir parça. Bu “yeni enerjili” Pixies için biraz daha ısınma turuna ihtiyacımız olduğu aşikâr. Şarkının lirik klibini buradan izleyebilirsiniz.

Sekizinci Pixies albümü Doggerel, 30 Eylül’de BMG etiketiyle yayında olacak. Kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

pixies - doggerel

1- Nomatterday
2- Vault of Heaven
3- Dregs of the Wine
4- Haunted House
5- Get Simulated
6- The Lord Has Come Back Today
7- Thunder & Lightning
8- There’s A Moon On
9- Pagan Man
10- Who’s More Sorry Now?
11- You’re Such A Sadducee
12- Doggerel