Eddie Vedder, Dennis Rodman ve Jane’s Addiction’lı garip bir hikâye

18 Mayıs’ta yayımlanan son iki bölümüyle beş haftalık maratonu sonlandıran Chicago Bulls belgeseli The Last Dance’le saha içi ve dışındaki orijinal tavır ve motivasyonlarını bir kez daha hatırlayıp hayran olduğumuz Dennis Rodman’a dair ilginç bir hikâye daha ortaya çıktı. Üstelik Pearl Jam solisti Eddie Vedder anlatıyor…

Ringer’ın ve basketbol âleminin en popüler podcast serilerinden Bill Simmons Podcast’e konuk olan Vedder, yıldız forvetle aralarındaki sıkı dostluğun detaylarını paylaştı. “Maç kasetlerini izlerken mutlaka müzik de açardı” sözleriyle Rodman’ın müzik tutkusuna ışık tutan Vedder; ilişkileri, sansasyonları ve arızalarıyla anılan sporcunun ne kadar sıkı çalıştığının ve kendini işine adayışının altını çizdi.

Vedder’ın Bill Simmons’a anlattığı Rodman anılarından en şaşırtıcı olanı, yine bu benzersiz müzik sevgisini vurguluyor. Supersonics’le oynanacak maç için Seattle’a gelen Chicago Bulls takımı, maçtan önceki gün yaptığı antremanın ardından otelin barında vakit geçirmektedir. Rodman’ı ziyarete gelen Eddie Vedder’ın anlattıklarına göre, yıldız oyuncunun koruması George yanlarına geliyor ve kısa bir süre sonra Las Vegas’a doğru harekete geçecek bir uçak için üç tane bilet uzatıyor. Ne olduğunu anlamaya çalışan Vedder’a Rodman planlarını açıklıyor: Bu akşam Jane’s Addiction konseri var! 

Saatin 18:00 olduğunu ve ertesi gün Seattle’la bir maça çıkacaklarını hatırlatan Vedder’ın ikna olması çok uzun sürmüyor ve üçlü soluğu Vegas’ta, Jane’s Addiction konserinde alıyor. Konser sırasında Eddie Vedder’a “Bu çok rahatlatıcı bir şey değil mi?” diye soruyor Rodman.

Vedder’ın Bill Simmons Podcast’teki Rodman anıları ve yorumları Pearl Jam’in YouTube sayfasında paylaşıldı. Ses kaydına Rodman’ın grupla birlikte sahneye çıktığı, hatta Eddie Vedder’ı sırtında taşıdığı kimi anlar da eşlik ediyor.

Dennis Rodman’ın The Last Dance’de çok detaylandırılmayan 1993 yılındaki intihar girişimine dair de ilginç bir detay paylaşmakta fayda var. Bir otoparkta arabasında, elinde silahla bekleyen Rodman, yıllar sonra yaptığı açıklamalarda o esnada Pearl Jam’in “Black” şarkısını dinlediğini ve fikrini değiştirmesinde bu şarkının büyük etkisi olduğunu söylemişti.