Bandcamp’li cuma geldi: Ne dinlesek?

Salgın sürecinde yaptığı destek kampanyalarıyla bağımsız müziğin yanında olduğunu gözler önüne seren Bandcamp, bir süredir cuma günleri; kendi servisi üzerinden gerçekleştirilen satışların tüm gelirini kesintisiz şekilde sanatçıya / plak şirketine gidecek şekilde “Bandcamp Friday” olarak kutluyor. 2 Ekim Cuma günü Bandcamp’ten erişebileceğiniz ve bu destek hareketine katkıda bulabileceğiniz albüm ve teklilerden birtakım önerilerimiz var.

Good Music to Avert the Collapse of American Democracy, Volume 2

Şu an için yalnızca 2 Ekim Cuma günü erişime açık olan bu albüm, ABD’de genel seçim öncesi oy verme bilinci yaratmak için çalışan Voting Rights Lab’e destek sağlamayı amaçlıyor. 77 parçalık albümde Feist, Pearl Jam, Arcade Fire & David Byrne, Perfume Genius, Phoenix, Little Dragon, Fleet Foxes, Jenny Lewis, Tunde Adebimpe, Nilüfer Yanya, Tenacious D gibi isimlerin daha önce hiç yayımlanmamış kayıtları var. Sürpriz coverlar, canlı kayıtlar ve kimi demolarla; bol sürprizli bir dinleyiş. 

Aidan Baker & Ekin Fil – The Dark Well

Nadja üyesi Aidan Baker ve Ekin Fil’in Berlin-İstanbul hattında hayat bulan ilk ortaklığı, dört atmosferik şarkıdan oluşan bir EP.  A Red Thread oluşumunun ilk yayını olan The Dark Well’den elde edilecek gelir, 2015’ten bu yana Akdeniz’de sivil kurtarma organizasyonu yürüten Sea Watch’a bağışlanacak.

Mevzu Records kataloğu

Haziran ayında aramızdan ayrılan Hedonistic Noise’un solisti Orçun Özdemir anısına REDDİYE başlıklı bir saygı albümü yayımlayan İstanbulllu etiket Mevzu Records, Orçun’dan ilham alan bir kampanya başlattı. 70’ten fazla yayının yer aldığı kataloğunu, Orçun’un “Mülkiyet hırsızlıktır” mottosundan hareketle Bandcamp üzerinden ücretsiz erişime açan Mevzu ekibi, DIY kültürüne meraklı dinleyicilerin tüm dikkatini hak eden işlere imza atıyor. Desteklemekten çekinmeyin.

Y Bülbül – Alo?

Londra’da yerleşik müzisyen, prodüktör ve DJ Yiğit Bülbül, taptaze bir mahlasla kozmik bir müzikal dünyaya yelken açıyor. Y Bülbül projesinin ilk albümü Fever’ı 6 Kasım’da Pingipung etiketiyle yayımlayacak olan müzisyen, “Alo?” isimli harika bir parçayı iştah açıcı olarak paylaştı. “Alo?”da Bülbül’ün zamanında Post Dial grubunda birlikte çaldığı Sinan Tınar’la 2000-2001 yıllarında yaptıkları ses kayıtlarından kesitler duyuyoruz.

KMRU – Jar

Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaşayan Joseph Kamaru’nun müzikal kimliği KMRU, bir süredir yarattığı çok katmanlı ses bütünleriyle zihin açıcı sonik dalgalar yayıyor. Geçtiğimiz yaz Peel isimli bir albüm yayımlayan KMRU, eylül ayında da Jar isimli yeni bir kayıt paylaştı. Jar, araya parkta kaydedilmiş çocuk seslerinin de serpiştirildiği, naif ve yumuşak synth katmanlarıyla; günlük yaşantının tüm stresinden kendimizi koruyabildiğimiz bir sığınak. Frankfurt merkezli plak şirketi Seil Records, dijital satışlarının bir bölümünü farklı yardım kuruluşlarına bağışlıyor.