Efe Demiral’ı en çok etkileyen 10 klip

Solo albümlerinin yanı sıra Can Kazaz, Simge Pınar, Barış Demirel gibi müzisyenlerle de birlikte üreten gitarist ve prodüktör Efe Demiral’ın 2019 albümü Uyku Pansiyon’a ismini veren şarkı için çekilen klip geçtiğimiz günlerde paylaşıldı. Daha önce Elektro Hafız için çektiği video kliplerle tanıdığımız video ve animasyon sanatçısı Gizem Güvendağ’ın Köln’de çektiği “Uyku Pansiyon” klibinde dansçı Johann Bae ile beden ve uyku arasında bir kovalamaca oyununu izliyoruz.


“Uyku Pansiyon”dan hareketle Efe Demiral’dan bize favori kliplerini anlatmasını istedik. Dido, Radiohead, Phoebe Bridgers gibilerinin iz bırakan kliplerinin yanı sıra yerli sahneden Can Güngör ve Büyük Ev Ablukada da listede.

Radiohead – Daydreaming (2016)

Son yıllarda izlediğim en iyi klip. Dönüp yeniden izlediğimde, ilk izlediğimde oluşan duyguyu tekrar çağırıyor. Müzikteki reverse fikirlerin klibin kendisinde de olması çok ilgili çekmişti. Bu kliple ilgili olarak detaylı bir açıklayıcı video vardı. Öyle de bir başyapıtımız.”

The Last Shadow Puppets – Everything You’ve Come To Expect (2016)

“Devam klibi olduğu ‘Aviation’dan çok daha fazla beğeniyorum bu klibi. Daha önce de izlemiştim ama birkaç ay önce Ali Kanıbelli tekrar dikkatimi çekti bu klibe. Tek plan olmasının yan sıra, kadın karakterimiz dalgalara yaklaştığında dış sesin artması, kamera Alex Turner ve Miles Kane’e döndüğünde ise tekrar müziğe dönmemiz çok şık. Klibin sonunda ise dalgalar yönetmenimize bir jest yapmış diyelim.”

Fiona Apple – Not About Love (2005)

“‘Bu denli basit görüntülerle bu denli akıcı / etkileyici bir iş nasıl olabilir?’ sorusunun karşılığı. Paul Thomas Anderson övücüleri klübünün önden gelenlerinden biriyim belki, doğru. Her modu düzeltecek, şeker gibi bir klip. Zach Galifianakis müthiş, Fiona zaten Fiona.”

Can Güngör – Uçurumlardan (2016)

“Can Güngör’ün bu klibi son birkaç yıldır ‘Türkiye’de güzel klip neler var?’ diye düşündüğümde aklıma gelen başlıca kliplerden. Şarkının sözleri ve klibin görüntülerinin buluştuğu atmosfer çok etkileyici. Hatta bazen Chris Marker’ın La Jetée filmini de hissettiriyor bana. Klibin yönetmeni Sinan Kut’u ve yapımda emeği geçen herkesi tekrar tekrar tebrik ederim.”

Dido – Thank You (1998)

“Bu klibi her izlediğimde Dido’nun şehrin göbeğindeki pembe evinin yıkılması sahnesine tekrar tekrar üzülürdüm. Neden evden tahliye edildiğini ve evini yıktıklarını birçok nedene dayandırabiliriz. Yoksa Dido kaçak bir yapıda mı oturuyordu? Bilmiyorum. Giriş-gelişme-sonuç olarak çok iyi bir klip bence (pembe eve yine üzüldüm).”

Büyük Ev Ablukada – Hepsine Ne Fena (2018)

“Sahne performansları gibi baştan sona soluksuz ve enerjik akan bir klip.”

UNKLE – Rabbit In Your Headlights (1998)

Bu klibi ilk kez MTV’de izlediğimi hatırlıyorum. Şarkıdaki vokalin Thom Yorke olduğunu çok zaman sonra öğrenmiştim. Yıllar sonra izleyince de yeniden yeni anlamlar çıkartılabilen bilinç akışı bir şaheser, diyebiliriz.”

Grizzly Bear – Ready, Able (2009)

“Allison Schulnik’in yönettiği bu klip işçilikteki detayların çok etkileyici olduğu, bence türünün en iyi örneklerinden biri. Sadece animasyon bölümünün yapımı 9 hafta sürmüş. Renkli hamur karakterlerin ifadeleri çok çarpıcı geliyor bana. Şarkının bölümleri ve geçişleri ile klipteki sahne değişkenliklerinin tutarlılığı nefis.”

Phoebe Bridgers – Motion Sickness (2017)

Belki favori kliplerimden değil ama son dönemde en çok dinlediğim müziklerden ve müzisyenlerden biri. Hatta Phoebe Bridgers klibin başlangıcındaki bir sahnede Elliott Smith’in ‘Miss Misery’ şarkısında geçtiği sokaktan, aynı yerden geçiyor. Tatlı bir saygı duruşu.”

Robbie Williams – Supreme (2000)

Robbie Williams klipleriyle birlikte aklıma gelen müzisyenlerden biridir. Bu şarkı da resmen bu yıla yaraşır oldu: ‘This new century keeps bringing you down.’ (Bu yeni yüzyıl seni üzmeye devam ediyor.) Güçlü bir şarkıyı, çarpıcı bir hikâyeyle canlandırarak daha da büyütmüşler; ama gerçekten yok böyle bir canlandırma…