2014’ten bugüne, yolu Red Bull Warm Up’tan geçenler

Müzikte yeni yaklaşımların peşinden giderek destekleyen Red Bull Warm Up bu sene ilk kez dijital olarak yürütülüyor. Müzik üretenler ve üretimlerini paylaşmak için heyecan duyanların başvuruları 3 Haziran 2020 tarihine kadar RedBull.com/Warmup adresi üzerinden alınıyor. Katılmak isteyenlerin yapması gereken, özgün beste ve performanslarını gösteren maksimum 4 dakikalık bir video hazırlamak.

Red Bull Warm Up, 2014’te yeni grupların kendilerini göstererek dinleyicisine ulaştığı bir platform olarak yola çıktı. Her ay yeni bir ismi highlight eden bir performans ve söyleşi videoları serisi olarak Red Bull Warm Up, katılımcılarını Türkiye’nin farklı şehirlerinde üniversite turnelerine de çıkarıyordu. Biz de 2020 başvuruları sürerken 2014’ten bugüne yolu Red Bull Warm Up’tan geçmiş bazı isimlere ve hikâyelerine onlar için hazırlanan videoları hatırlayarak bakalım dedik.

Red Bull Warm Up 2014 katılımcıları:

Yüzyüzeyken Konuşuruz

İlk albümü Evdekilere Selam’ı henüz yayımlayan Yüzyüzeyken Konuşuruz, emin adımlarla yükselişini sürdürmekteydi. Grubun Red Bull Warm Up katılımcılarından olduğu 2014 senesinden, “daha orkestral bir yaklaşımı benimseyeceklerini” duyurdukları yoldaki ikinci albüme ve memlekette Türkçe sözlü müziğin yükselişine dair yorumlar içeren Red Bull Warm Up röportajına buradan ulaşabilirsiniz. Bugüne kadar üç albümü geride bırakan grup, 2020’nin başında Red Bull Müzik Stüdyoları, New York’ta kaydettiği analog kayıt “Kazılı Kuyum”u paylaştı.

Bubituzak

Müzik sahnesinin üretken isimleri Ali Güçlü Şimşek, Emrah Atay ve Görkem Karabudak, Bubituzak adı altındaki üretimlerine 2011’de start vermişti. Red Bull Warm Up 2014 kadrosuna dahil olan grubun aynı yıl içinde yayımlanan ve paylaştıkları ilk albüm olan Uzay Yolları Taşlı ve müziğe olan yaklaşımları üzerine konuştukları söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz. Bubituzak, sonrasında ikinci albüm Boyutlar’la yoluna devam etmişti.

Kamufle

Kamufle, kayıt deneylerine 2000’lerin ilk yarısında başladı. Red Bull Warm Up’a ise ilk resmî albümü Olumsuzluklar’ın ardından konuk oldu. Kamufle, buradan izleyebileceğiniz Red Bull Warm Up videosunda “Neyin Farkındasın” parçasını canlı performe ediyor ve underground hikâyesini detaylandırıyor. İkinci albümü Hayale Daldım’ı ise bir sonraki sene yayımladı Kamufle.

Can Güngör

2014 senesi, prodüktör ve multi-enstrümantalist Can Güngör’ün solo işlerini yeni yeni sahneye taşıdığı günlere tekabül ediyor. Kendisini bir sonraki sene ilk albümü Silik Düşler’in lansman konseri için Demonation Festivali’inde sahneye almıştık. Beş yıl aradan sonra gelen Sular Dar’ı geçtiğimiz nisan ayında paylaşan Can Güngör’ün 2014’te verdiği ve müzikte iletişimin öneminin altını çizdiği röportaja buradan kulak verebilirsiniz.

Gözyaşı Çetesi

Birlikte çalmanın dinamik ve dönüştürücü gücünü iliklerine kadar hisseden ve hissettiren Gözyaşı Çetesi, 2016’da Garip Davam albümü vesilesiyle yaptığımız röportajda bu canlı etkileşim halini “o anda birbirimizin kafasına girebiliyoruz” sözleriyle açmıştı. 2014’te Gözyaşı Çetesi, yalnızca konserlerde dinlenebilen bir grup olma kararından yeni dönmüş, altı parçasını Bandcamp’e henüz koymuştu. Grubun kurulumu altındaki enerjisini dinleyicisine Red Bull Warm Up platformu üzerinden açtığı röportaj burada.

Red Bull Warm Up 2015 katılımcıları:

90 BPM

Red Bull Warm Up, 2015’te yola konuk ettiği sanatçıların dinleyicileri tarafından desteklenmesini de mümkün kılan bir formatla devam etti. Bu videoda, Farazi v Kayra, Da Poet, Sorgu ve Savai’den kurulu bir hip hop kolektifi 90 BPM, nasıl bir araya geldiklerini detaylı bir şekilde anlatıyor. Kolektif, Ağaçkakan, Kamufle, Kutay Soyocak, Trakya Bambaataa, İdil Meşe ve Da Proff’un eşlikçilik yaptığı ikinci albümü Şehir FM’i 2019 Mart’ında yayımladı.

Eskiz

Deniz Ağan, Sedat Girgin ve Can Tunaboylu’dan oluşan Eskiz’i gürültülü ve tutkulu canlı performanslarından aşinaydık. Grup bu enerjiyi resmî albüm formuna 2014’te taşımış ve Red Bull Warm Up 2015’in ikinci konuğu olmuştu.

Nilipek.

Yaratıcı kompozisyon ve prodüksiyon fikirlerini yeni sulara taşıyan Mektuplar’ını iki bölüm halinde geçtiğimiz günlerde yayımlayan Nilipek., Red Bull Warm Up’ta 2015 serisinin kapanış konuğuydu. Nilipek., ilk albümü Sabah’ı aynı yıl dinlemeye açmıştı.

Red Bull Warm Up 2016 katılımcıları:

İdil Meşe feat. Da Poet

İdil Meşe ve Da Poet, Beril Meşe ile birlikte trip-hop janrına getirdikleri taze yorumlarıyla bizi Rain Lab adı altında karşılıyor. İkilinin “Rosetta’s Song” ve “Mountain Sperrins” şarkılarını çaldıkları Red Bull Warm Up performansını buradan dinleyebilirsiniz.

Ponza

Geçtiğimiz haftalarda 2019 çıkışlı son albümü Another Land’le sırf kulaklara değil; gözlere de hitap eden işlerle karşımıza çıkan İstanbullu psikedelik rock grubu Ponza’nın kurucusu Güneş Akyürek’in müzik klibi evrenindeki ilham kaynaklarını sorgulamıştık. Ponza, Red Bull Warm Up performansında “Sea O’flowers”ı denizi arkasına alarak çalmıştı.

Uluru

2016’nın ilk günlerinde düzenlediğimiz Demonation Festivali’nde şahane performansıyla bizi yerimize mıhlayan Uluru, aynı yıl Red Bull Warm Up’ın da gözdelerindendi. Verdikleri söyleşide Uluru, sözsüz müziklerinde durumlardan çok duyguları hissettirmeye çalıştıklarını ve sevdikleri karanlıkları anlatıyor.  

Red Bull Warm Up 2017 katılımcıları:

Ethnique Punch

Hip hop sahnesinin dikkat çekenlerinden Ethnique Punch, Vinyet albümünü Avusturyalı Well Gedacht etiketiyle 2016’da yayımlamıştı. Ethnique Punch, Red Bull Warm Up serisinde “Külüstür” performansıyla karşımıza çıktı. Bu parça sonrasında, 2019 yılında, Ethnique Punch ve Grup Ses’in ortak albümü Deli Divan’a dahil edildi.

Al’york

Birbirlerini üniversitede keşfeden ve dinleyiciye geçirmede hiçbir sıkıntı yaşamadıkları diri bir ortak enerji üreten Ankaralı üçlü Al’york’un “River”ı çaldığı Red Bull Warm Up performansı hemen burada. Al’york’u ertesi sene de Demonation Festivali’nde ağırlamıştık. 

Hedonutopia

10 yılı aşkın süredir üretimi sürdüren Hedonutopia ikilisi, Red Bull Warm Up’a konuk olduğunda Ucube Dizayn’ını henüz yayımlamıştı. “Maymun Kral” performansını buradan izleyebileceğiniz Hedonutopia, 2017’den beri her seneye bir albüm geleneğini sürdürüyor ve kendine özgü ses dünyasında, zıtlıklar arasında sıkı bağlar kuruyor.

Loradeniz

Loradeniz’in büyüsü ilk EP’si Mara ile 2016 sonlarında kulağımıza çalındı. Hollanda’da yerleşik müzisyen Warm Up performansında bu EP’de yer alan “Rem”i seslendirdi ve Red Bull Amsterdam Stüdyoları’nda kayıt yapma imkânını elde etti.

Red Bull Warm Up 2018 katılımcıları:

Nova Norda

Bağımsız sahneye getirdiği taze sesle 2018’de “çıktığı yolda” heyecanlı hikâyesini yazmayı sürdüren Nova Norda’nın Warm Up kapsamında kliplendirdiği hiti “Dinozorlar” onun ikinci teklisiydi. Nova Norda, baş koyduğu yola teklilerle devam ediyor. En son geçtiğimiz şubat ayında “Kim Üzdü Seni?” ve fantastik klibini bizle paylaştı.

Ati ve Aşk Üçgeni

Ati Yıldıztozu, ruh-pop’unun kurallarını ilk albüm Gecenin Karanlığında’yla yazdı. Red Bull Warm Up kapsamında hazırlanan klip, yıldızların o kadar da uzak olmadığını hatırlatan “Galakside Bir Yerde” içindi.

Baneva

Yetenekli rapçi Baneva, Basemode Records’un en genç sanatçılardan biri olarak paylaştığı teklilerle dinleyicisiyle buluşuyor. Baneva’nın Red Bull Warm Up kapsamında hazırlanan “Zor” klibini buradan izleyebilirsiniz. Baneva, Red Bull Music Festival 2019 kapsamında düzenlenen hip hop konseptli Kan Kardeşler Night’ta da Babylon sahnesindeydi.

The Young Shaven

2017 itibariyle kayıtları ve şık canlı performansları ile kendini göstermeye başlayan The Young Shaven’ın post-punk geleneklerine sadık enerjisinin İstanbul sokaklarını arşınladığı Red Bull Warm Up klibi, “Raise a Laugh” parçasının eşlikçisi olarak hazırlandı.

Red Bull Warm Up 2019 katılımcıları:

The Kites

2019’un başında Sunset Vibes isimli çıkış albümünü yayımlayan ve son dönemde sıklıkla sahnelerde gördüğümüz The Kites, caz, funk ve rock’ın rahatça yön değiştirebilen, ritmik ve tasasız bir buluşması. Grubun bu bağlantıdan izlenebilen “Watchu Chasin” klibi, The Kites’ın bu tavrının hakkını veriyor. The Kites, Warm Up kazanını olarak Red Bull Stüdyoları, Paris’e konuk olma imkânını elde etti. 

TKO

Osman Kürşad Tuncer’in elektronik müzikte yeni bir soluk yakalayan solo projesi TKO’yu son birkaç yıldır takipteyiz. Red Bull Music Warm Up’ın TKO’ya kazandırdığı yeni klip, “Undiscovered Location” parçasının dijital kıvrımlarındaki tekinsiz dehlizleri derinleştiren bir anlatıya sahip. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Janset

Kültürel ve müzikal çeşitlilik anlamında ilham verici bir sahne olan Londra’da hip hop ile yoğrularak kendini yetiştiren Janset, son olarak geçtiğimiz günlerde salgın günlerinde yazdığı yeni parçası “6th Sense”i duyurdu. Janset’in Red Bull Music Warm Up kapsamında hazırlanmış “Acaba” klibi ise hemen burada .