Efekt pedallarının dünyasına derinlemesine dalan belgesel: “The Pedal Movie”

Yıllardır, ilgilisinin ağzını sulandıracak çeşitli enstrümanların satışının yapıldığı çevrimiçi müzik pazarı olarak bildiğimiz Reverb, bu kez bir belgesel projesi ile geliyor. The Pedal Movie ismini taşıyan belgesel, efekt pedallarının bugün bildiğimiz popüler müziği nasıl şekillendirdiğini etraflıca ele alıyor. 

Belgesel, merkezine gitar müziğinin pedallar kullanılmadan fazlasıyla sığ ve sıkıcı olacağı mesajını (!) yerleştirerek tezini çeşitli örneklerle destekliyor. Bu sayede farklı arayışlardaki sanatçılara ilham vererek ses çeşitliliğini artıran pedalların, küçük boyutlarının aksine ne denli büyük bir değişime temel oluşturduğunu da göreceğiz. Ayrıca, The Pedal Movie’de gitar müziğine ve pedallara dair kendi deneyimlerini paylaşan ilgi çekici isimlerin sohbetlerine ortak olmak mümkün. Fragman buradan izlenebilir.

Türlü anekdotlarla renklendirilmiş; farklı pencerelerden anlatımlara yer veren belgeselin ortak yapımcısı Michael Lux projenin çıkış noktasını şöyle detaylandırıyor: 

“Bu minik kutuların kapsamlı etkileri genel çerçevede bilinse de, müziği nasıl şekillendirdikleri ve ilk olarak nasıl ortaya çıktıları pek incelenmiyor. Efekt pedalları sayısız müzisyene ilham kaynağı olmasının yanı sıra çoğunlukla küçük iş oluşumlarına da gelir kaynağı sağlıyor. Reverb’ün, bu evrimi ortaya koyan yaratıcıların, sanatçıların ve pedal topluluğunu oluşturanların içinden anlatması, müzik tarihinin önemli bir parçasını oluşturuyor.”. 

Filmi iTunes ya da Google Play üzerinden izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Oluşumun bir de dev hizmeti var. Belgeseldeki pedallara yakından bakmak için Reverb’ün web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Belgeselde hangi müzisyenleri görüyoruz

The Pedal Movie, yarattığı müzikal zaman tünelini, farklı müzisyenlerin birinci ağızdan deneyimleri ve pedal üzerine bireysel paylaşımları ile derinleştiriyor. My Bloody Valentine’ın kurucularından Kevin Shields, Smashing Pumpkins vokalisti Billy Corgan, Blur’den Graham Coxon, Shellac gitaristi ve ses teknisyeni Steve Albini, gitar virtüözü Steve Vai ve grubu Dinosaur Jr. ile Sweep It Into Space allbümünü geçtiğimiz günlerde ortamlara yayan J Mascis, belgeseldeki heyecan verici isimlerden bazıları. 

Reverb’ün bu seçkisinde kendine yer bulan tek kadın müzisyen, Noveller projesiyle tanıdığımız Sarah Lipstate. Pedal nerdlerinin favori bağımsız markalarından Death By Audio’dan Heather Bickford ve EarthQuaker’dan Julie Robbins, sektördeki cinsiyetçi yaklaşımları belgeselde açıkça konuşuyor. She Shreds dergisi editörlerinden Fabi Reyna da gitar kültürünün günümüzde hâlâ beyaz erkeklerin oyun alanı olarak algılandığından bahsediyor. Anlaşılan belgeselciler için de ufuk açıcı söyleşiler olmuş.

Yazı: Kerem Eyüboğlu