Efsaneler ölmez: Old Skool her dönemin yıldızı

Vans’in efsane modeli ve ikonik Sidestripe’ın ilk taşıyıcısı Old Skool, dünden bugüne herkesin kişisel stil detaylarında başrolde yer alan zamansız bir klasik; daha doğrusu bir “kült”.

Advertisement

Ayakkabının kült’ü olur mu demeyin. Bugün kült bir çizgide olan Old Skool’un hikâyesi Paul Van Doren ve Jim Van Doren kardeşlerin ortakları Gordon Lee ve Serge Delia ile 1966 yılında California’da kurdukları The Van Doren Rubber Company’de başlıyor. Paul Van Doren tarafından rastgele bir doodle olarak tasarlanarak “jazz stripe” olarak anılan ve henüz görücüye çıkmamış olan Old Skool, ilk kez 1977’de mağaza vitrinlerinden tüketiciye göz kırpıyor. Vans markasının mutlak alamet-i farikası hâline gelen bu modelle ilgili ilginç bir diğer detaysa, daha fazla dayanıklılık için deri paneller içeren ilk kaykay ayakkabısı olma unvanının da sahibi olması.

Bu özelliği ile aksiyon sporcuları arasında hızla popüler hâle gelen model yıllar içerisinde geniş kitlelerin keşfiyle bugün, hemen hemen her kıyafeti kolaylıkla tamamlayan bir modele dönüşüyor. Bugün gençlik ruhunun ve kişisel tarzın bir sembolü olan Old Skool, kullanıcılarında cesur bir duruş ve yaratıcı ifade yaratma ayrıcalığından dolayı da gerçek anlamda karakteristik bir stil mimarı olarak biliniyor.

Henry Rollins gibi punk rock ikonlarından, Denzel Curry gibi modern rap kültürün yıldızlarına kadar birçok isim Old Skool tercih ediyor. Kalbi daima genç olan, bireyselliklerini ve tarzlarını sergilemek için modayı kullanan herkes tarafından kabul görüyor ve çok seviliyor bu model.

Old Skool True White, Navy ve Black on Black renkleriyle yeni sezonda da dikkatleri üzerine çekecek gibi. Sakın unutma! Vans Old Skool sonsuza dek sevilecek gerçek bir klasik!