Efsanenin yeni yaşı şerefine: 5 Tarantino filminden 5 unutulmaz sahne!

Bugün 52 yaşına giren Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction‘dan  Inglourious Basterds ‘a 5 filminden 5 unutulmaz sahneyi hatırlıyoruz!

 Hazırlayan: Zeynep Naz İnansal

Reservoir Dogs

Tarantino’nun müthiş diyaloglarını tüm dünyayla tanıştıran Reservoir Dogs’un açılış sahnesi, yönetmenin tarzını özetler nitelikte. Bahşiş bırakmak ve Madonna’nın ”Like a Virgin” şarkısı hakkında konuşan karakterlerimizi daha olaylar başlamadan tanımış ve sevmiş olarak o kahvaltı masasından kalkıyoruz.

Pulp Fiction

Patronunun karısı Mia Wallace’a bebek bakıcılığı yapan Vincent Vega, onun her isteğini yerine getirmekle yükümlü. Dolayısıyla Mia, bir restorandaki dans yarışmasına katılıp kazanmak isteyince de onu kıramıyor. Chuck Berry’nin ”You Never Can Tell” şarkısında dans eden ikili ciddiyetini asla bozmasa da, filmin en komik ve rahatlatıcı sahnelerinden birine imza atıyorlar. Hatta yalnızca bu sahneyi izleyen biri, filmi bir romantik komedi zannedebilir.

Kill Bill

https://www.youtube.com/watch?v=CkoE_axnD8c

Bu diyalogsuz, ve diyaloğa da pek ihtiyaç duymayan sahnede Gelin’i Oren Ishii’ye ulaşmadan önce, onu koruyan The Crazy 88’le savaşırken izliyoruz. Elinde Hattori Hanzo kılıcıyla teker taker hepsini öldürdüğü sahne o kadar kanlı ki, bir yerden sonra kan görmeyelim diye her şeyi mavi fonda silüetlerden izliyoruz.

Inglourious Basterds

https://www.youtube.com/watch?v=d_lq2p7-p2Y

Inglourious Basterds’ın en gergin sahnelerinden biri olan bodrum katı sahnesinde Tarantino, Basterd’lara nazi kostümü giydirip onlara nazilerle beraber bir bodrum katında oyun oynatıyor. Herkesin kafasında yazan ünlü kişiyi tahmin etmeye çalıştığı bu oyunsa tabii ki bir çatışmayla sonlanıyor. 

Django Unchained

Belki de Tarantino’nun yazdığı en komik sahneyle karşı karşıyayız. Ellerinde meşaleler ve kafalarında maskelerle öldürme amaçlı yola çıkan grubumuzun maskeleriyle cebelleşmesini izlerken, bir kez daha Tarantino sinemasına şükrediyoruz.