“Reservation Dogs”a dair öne çıkan detaylar

Sterlin Harjo’nun, Tarantino klasiği Resevoir Dogs‘dan ilhamla yarattığı ve Taika Waititi’nin baş yapımcılığını üstlendiği; Oklahoma kırsalında suçla savaşan ama bir yandan da suç işlemeye devam eden 4 gencin hikâyesini konu eden Reservation Dogs’un ilk fragmanı paylaşıldı. 

Hatırlanacağı gibi diziye ilk bakış olarak yayımlanan fotoğraf, Reservoir Dogs‘a göndermelerle doluydu. Siyah takım elbiseler içinde dizinin 4 başrol oyuncusu D’Pharaoh Woon-A-Tai, Devery Jacobs, Paulina Alexis ve Lane Factor’ün canlandırdığı karakterler de bu ilk bakışta tanıtılmıştı. Geniş oyuncu kadrosunda Macon Blair, Matty Cardapole, Zahn McClarnon, Kirk Fox, Tamara Podemski, Dallas Goldtooth ve Bobby Lee gibi isimleri de görüyoruz.

Reservation Dogs’un sinopsisi de bu 4 baş karakterimizin çalıp çırptıklarını; egzotik, gizemli ve çok uzaklarda olan California topraklarına gitmek için biriktirdiklerini ortaya koyuyor. Seride emeği geçen ekibin büyük çoğunluğunun yerli topluluktan oluşması ve bu topluluğun görünürlüğü konusunda önemli bir adımın atılıyor oluşu, yapıma dair öne çıkan detaylardan. Nitekim yaratıcı Sterlin Harjo da bir Oklahoma yerlisi.

Dizinin yayımlanacağı FX’in program sorumlusu Nick Grad da Harjo’nun kimliği ve tecrübeleri üzerinden gençlik, macera ve talihsizliklerle dolu oldukça komik ve derin bir hikâyenin ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Yeni Zelanda Aotearoa kökenli Waititi de dizi hakkındaki açıklamalarında benzer bir noktayı vurgulamış ve Sterlin Harjo ile ortak bir proje çıkarmaktan gurur duyduğunu belirtmişti. 

Harjo ise Reservation Dogs’u rüya projesi olarak nitelendiriyor ve bu yıl düzenlenen Tribeca Film Festivali’nde Waititi’nin yardımlarıyla gerçekleştirebildiği bu hayaliyle gerçekleri eğlenceli bir şekilde aksettirdikleri bir iş çıkardıklarından söz ediyor.

Dizide Elora Danan rolünde göreceğimiz Devery Jacobs, komedi unsuru konusunda önemli bir noktayı vurguluyor. Yerlilerin komediyi, gündelik yaşantıda karşılaştıkları muamele ve zorluklarla yüzleşme, başa çıkma metodu olarak kullandığını ve şovun tam da bu komedi anlayışını seyirciye aktardığını söylüyor. Ayrıca genç oyuncu, dizinin gelecekte daha fazla yerli topluluktan insanın görünür olabilmesi ve fırsatlar yakalayabilmesi için kapı aralamasından umutlu.

Quentin Tarantino cephesinden birkaç hatırlatma yapalım. Once Upon a Time in Hollywood‘dan bu yana daha da hararetlenen, “Tarantino aktif sinema yaşamına veda mı ediyor? Bir film daha çekecek mi? Hangi filmi son filmi olacak?” gibi tartışmalar içinde, kimilerince yönetmenin en iyi filmi olan Reservoir Dogs’un yeniden çekimi gibi olasılık da masadadaydı. Yönetmen, 1992 tarihli çıkış filminin yeniden ele alması gibi bir fikir üzerine düşündüğünü ancak filmin dönemin ruhunu yakalama konusunda işini yaptığını ve bir yeniden çekime gerek olmadığını düşündüğünü belirtmişti. Tarantino’nun yaklaşan diziye ilişkin fikirleri de merak konusu.

Reservation Dogs, ilk sezonuyla 9 Ağustos’ta yayına başlıyor.

Yazı: Biçem Kaya