Efterklang 27 Nisan’da İstanbul’da

Zorlu PSM, 2022 takviminden heyecan verici konserler duyurmaya tam gaz devam ediyor. Arctic Monkeys, DIIV, Placebo, Alt-J, Chet Faker, Warpaint, Agnes Obel gibilerinin ardından Efterklang konseri de takvimlere eklenebilir. Daha önce de hem grup hâlinde hem çeşitli yan projeleriyle İstanbul’da ağırladığımız Efterklang, 27 Nisan’da Zorlu PSM’de olacak.

Danimarkalı grup Efterklang, uzun soluklu serüveninde, birbirinden ayrıksı sonik estetikler ve hislenimlere yönelen albümlere hayat verdi. Ne zaman ne yapacağını her zaman merak ettiren bir grup olmalarında, kendilerine yaratıcı anlamda meydan okumalarının rolü büyük. Sonbaharda yayımlanan son albüm Windflowers da ortaya çıkış şekliyle Efterklang diskografisinin sıra dışı işlerinden biri.

Hızlı bir özet geçmek gerekirse… Casper Clausen, Mads Brauer ve Rasmus Stolberg üçlüsü, pandemide ellerinde biriken eskizleri şarkılara dönüştürmek üzere Kopenhag’ın güneyinde konumlanan Møn adasına farklı mevsimlerde 5 yolculuk yapmış. Ellerinde tam 70 parça fikriyle, adadaki Real Farm stüdyosunda bir yaratım sürecine girişmişler. Nihayetinde 9 şarkılık Windflowers ortaya çıkmış. Bu geniş eskiz havuzunda kaybolmamak adına rotalarını “albümde yer alması gerektiğini hissettikleri parçalara odaklanarak” şekillendirdiklerini söylüyor Rasmus Stolberg. Efterklang bu albümle, The Leaf Label ve 4AD ile geçen yılların ardından City Slang ailesine katıldı.