Eisner Ödülleri'nin bu yılki adaylıklarına kadın sanatçılar damga vurdu

Çizgi roman dünyasının en prestijli ödülleri olan Eisner Ödülleri’nin 2016 adayları belli oldu. Fantagraphics’in tam 17 farklı adaylık kazandığı listede kadın sanatçıların sayısı rekor seviyeye ulaştı.

Tam adıyla Will Eisner Comic Industry Awards, bu yılki sahiplerini 22 Temmuz gecesi San Diego’da düzenlenen Comic-Con International kapsamında bulacak. 30 farklı dalda ödülün dağıtıldığı Eisner Ödülleri’nde bu yıl toplam 49 kadın sanatçı 61 kez aday gösterildi. Geçtiğimiz yıl kadın sanatçıların toplam 44 adaylığı bulunuyordu. Hem aday gösterilen 49 kadın sanatçı hem de kazanılan toplam 61 adaylık, prestijli ödüllerin tarihinde görülmüş en yüksek rakamlar.

Oylamaları internet üzerinden çizgi roman okurları tarafından yapılan Eisner Ödülleri’nde en fazla adaylık kazanan yayınevleri de Fantagraphics, Image ve Boom Studios oldu. Fantagraphics’in 17, Image’ın 14 ve Boom Studios’un 11 adaylığı bulunuyor.

2016 Eisner Ödülleri’nin tüm adaylarını görmek ve oylama yapmak için buraya tıklayarak web üzerinden 17 Haziran tarihine dek devam edecek oylamalar için hazırlanan platforma ulaşabilirsiniz.

Bant Mag. ekibinin favorileri arasında yer alan çeşitli seriler ve çizgi romanlar da aday gösterilen çalışmalar arasında yer alıyor. Örneğin Fantagraphics’in Hip Hop Family Tree serisinin üçüncü kitabı, kitabın yazarı ve çizeri olan Ed Piskor’a üç farklı dalda(Gerçek hikayelere dayanan en iyi çizgi roman, En iyi kapak tasarımı ve En iyi yazar / sanatçı) adaylık getirdi.

hip hop family tree 3


Monkeybrain ve Comixology ortaklığıyla yayımlanan web serisi Bandette de üç dalda aday gösterilen bir başka ilgi çekici çalışma. Paul Tobin ve Colleen Coover’ın çizgi romanı Bandette’in aday gösterildiği dallar da En iyi devam eden seri, En iyi dijital / web serisi ve En iyi ressam / multimedya sanatçısı oldu.

bandette


Dark Horse’un iki farklı uçtan çizgi roman estetiğini kesiştirdiği ve geçtiğimiz yılın ocak ayında yayımlanmaya başlayan serisi Lady Killer da adaylıklar arasında ismine en sık rastladığımız çizgi romanlardan biri. Joëlle Jones ve Jamie S. Rich ikilisinin yaratıcıları olduğu Lady Killer, 2016 Eisner Ödülleri’nde En iyi sınırlı seri, En iyi kalem / mürekkep ekibi, En iyi kapak tasarımı ve En iyi renklendirme dallarında yarışacak.

lady killer

Colleen Coover (Bandette) ve Joëlle Jones (Lady Killer) üç bireysel adaylıkla bu senenin en çok adaylık kazanan kadın çizgi roman sanatçıları olduğunu da belirtelim.

Yükleniyor...