Pek bilmediklerinizde bugün: SABOTAGE

Beastie Boys’un efsanevi şarkısı ”Sabotage” ve en az şarkı kadar efsanevi olan klibi hakkında pek bilmedikleriniz…

Şarkının ismi ilk başta ”Sabotage” değildi ve şarkı enstrümentaldi!

Beastie Boys’un en klasik albümlerinden olan Ill Communication‘da yer alan ”Sabotage”, grubun en bilindik şarkılarından biri. Ad Rock verdiği bir röportajda ”Sabotage”ın, albümde tamamlanan son şarkı olduğunu ve çok uzun süre şarkıyı enstrümental olarak kurguladıklarını belirtti. Sözleri yazılmadan önce Beastie Boys üyeleri iki farklı ismi söz konusu şarkı için kullanıyordu. Bunlardan ilki ”Sam’s Garage”, ikincisiyse ”Menopause”du.

Klip, Trainspotting’in açılış sahnesi için ilham kaynağı oldu

Yönetmenliğini Spike Jonze’un üstlendiği ve Beastie Boys üyelerinin çeşitli hayali karakterler olarak karşımıza çıktığı bol kovalamacalı ve aksiyonlu klip, Danny Boyle’un kült filmi Trainspotting‘in açılış sahnesi için ilham kaynağı olmuş. Filmin DVD versiyonunda yer alan Danny Boyle’un filmle ilgili açıklamaları arasında bunu da duymak mümkün.

”Sabotage” klibi, çizgi roman oldu

Kanadalı çizer Derek Langille, Spike Jonze imzalı klibi Marvel-vari bir çizgi romana çevirdi. Aşağıda çizgi romandan birkaç sayfa görebilirsiniz!

Arnold Schwarzenegger servet önerdi, Beastie’ler kabul etmedi

KGeçtiğimiz mart ayında gösterime giren Arnold Schwarzenegger filmi, söz konusu şarkıyla aynı ismi taşıyordu. Arnold şarkıyı tabii ki filmin tanıtımlarında kullanmak istedi ve Beastie Boys üyeleriyle iletişime geçti. Gişede büyük hayal kırıklığı yaşayan filmin bu başarısızlığının arkasında Beastie Boys’un şarkının kullanımına izin vermemiş olması yatıyor olabilir (?!). Konuyla ilgili açıklama yapan Beastie Boys üyesi Mike D, 2012’de hayatını kaybeden Adam ”MCA” Yauch’un kendilerine sürekli şarkılarının reklam filmlerinde ya da promo amacıyla yapılan çalışmalarda kullanılmaması konusunda istekte bulunduğunu söyledi ve bunun bu kararı almalarında en önemli detay olduğunu belirtti.

Kanadalı grup Cancer Bats, şarkıyı cover’ladığı için özür diledi!

”Sabotage”, progresif rock grubu Phish’ten sadece kızlardan oluşan Japon grubu Denpagumi Inc.’e kadar onlarca grup tarafından yorumlandı. Ama kimse Kanadalı metalcore grubu Cancer Bats’in düştüğü duruma düşmedi! Cancer Bats’in ”Sabotage” yorumu ve cover’ları için çektikleri orijinal klibe benzemeye çalışan klipleri o kadar rezildi ki, grup üyeleri özür diledikleri bir açıklama yapmak zorunda kaldılar. Özellikle Beastie Boys hayranlarının büyük tepkisiyle karşılaşan klip hakkında Ad Rock da şunları söylemiş: ”Bir şarkımızı yorumladıkları için ellerinden geldiğince Beastie Boys referansı vermek istemelerini anlıyorum. Ama bize saygı göstermek istiyorlarsa bizi kopyalamaktan ziyade, Beastie Boys tarzına kendileri bir şeyler katarak bir şey yapmayı deneyebilirlerdi. Maalesef Cancer Bats’in denemesi bir rezaletten ibaret.”