Ela Minus, Kolombiya müzik sahnesinden keşiflerimizin başında geliyor

Ela Minus, 1990 yılında Bogotá’da dünyaya geldi ve müzik yapmaya küçük yaşta (9 civarı) bir hardcore grubunda davul çalarak başladı. Sonrasında ise Berklee College of Music’e giderek (ve ABD’de kalmaya devam ederek) caz davul ve synthesizer tasarımı eğitimi aldı. Solo elektronik müzik kariyerine de kısa süre önce start verdi. İlk albümü acts of rebellion’ı 23 Ekim’de Domino etiketiyle yayımlamaya hazırlanıyor. Kendisine ilk olarak nisanda paylaştığı “they told us it was hard, but they were wrong” teklisiyle vurulmuştuk. 

Fotoğraf: Teddy Fitzhug

Minus, ilk albümünün duyurusunu da yeni teklisi “el cielo no es de nadie”nin klibiyle yaptı. Parçanın isminin Türkçe karşılığı “aşka dair ufak, daimi ve gündelik her türlü eyleme bir övgü” ve dünyanın her gün bizi sıkıştırmaya çalıştığı köşelerden sıyrılmayı ve var olma mücadelesinden yılmamayı teşvik eden bir manifesto olarak tanımladığı ilk albümü bağlamında anlamlı mesajlar veriyor. Belki bu mesajları şöyle özetleyebiliriz: İlla kahraman olmaya gerek yok, ufak eylemleri küçümsemeyin, süreklilik daha mühim. Kendisini kulüp kültürüyle özdeşleştiren ve sıkı dans prodüksiyonlarının devamını merakla beklediğimiz Ela Minus’ın Pepi Ginsberg ile birlikte yarattığı yeni klibi hemen aşağıda. 

Bogotá müzik sahnesinden 3 nefis isim: 

Gladkazuka

Jerome y Honduras llanos’un solo projesinin electro pop işlemeleri bulaşıcı ve bağımlılık yaratıcı olabilir.  

Meridian Brothers

Latin ritim ve geleneklerini yenileyici bir enerjiyle önümüze koyan, tadından yenmez bir deneysel electro-rock ekibi. Halen aktifler. 

Los Pirañas

Kolombiya’da içerisinde büyüdükleri tınıları geleceğe taşıyan bir üçlü.