Elbow’dan geceye ait, sakin mektuplaşmalar

Asleep in the Back, Leaders of the Free World, The Seldom Seen Kid… İngiliz grup Elbow’un kimi içsel, ruhsal çıkmazlarda bir sığınak işlevi gören; her şeyin yoluna gireceğine dair umut aşılarken gerçekleri de ihmal etmeyen tematik işler yapmak konusunda eşsiz bir yetiye sahip olduğunun kanıtı olabilir 2000’lerde yayımlanmış bu 3 albüm. 19 Kasım’da yayımlanacağı duyurulan yeni Elbow albümü Flying Dream 1’dan paylaşılan detaylar, benzer hisler yaşatacak bir koleksiyona dair heyecanlandırıyor.

Albüm, bu dönemde hayat bulan çoğu müzikal iş gibi, karantina günlerinde grup üyelerinin birbirinden uzakta yaptığı bestelerden oluşuyor. Şarkıları nihai hâllerine getirmek ve kaydetmek üzere Brighton Theatre Royal’de buluşmuş Elbow üyeleri. Flying Dream 1’ın daha sakin, daha nazik taraflarının bir yansıması olduğunu söylüyorlar.

Solist Guy Garvey, uzaktayken hayatlarının nasıl geçtiğine dair sohbetler etmediklerinden; bunu birlikte müzik yaptıkları zamanlara sakladıklarından bahsediyor. Bir araya geldiklerinde odaklarını şarkılara vererek kurdukları bu melodik iletişim, birbirlerinin günlük yaşantılarına dair bir paylaşımı da beraberinde getiriyormuş. Bunu “geceye ait, sakin mektuplaşmalar” olarak tanımlıyor Guy Garvey ve albümün de bu hissiyat üzerine kurgulandığını anlatıyor.

“Yaratıcı herhangi bir yönlendirmeden bağımsız bir albüm yaptığımızı fark ettik. Sabırlı, dingin ve bütün albümleri her zaman sevmişizdir” diyen Garvey, bu tanımlamaya örnek olarak PJ Harvey’nin Is This Desire’ı, Kate Bush’un Hounds of Love’ı, The Blue Nile’ın Hats’i ve Talk Talk diskografisinin son dönemindeki albümleri zikrediyor. 

10 şarkılık albümün akışında “The Seldom Seen Kid” isimli, 2008 albümüne gönderme yapan bir şarkının olduğunu görmek, merakımızı kabartıyor tabii ki. Albümlerinin görsel eşlikçileri konusunda her daim hassas ve seçici davranarak özgün bir estetik tutarlılık yaratan Elbow’un Flying Dreams I kapağında da bir sahaftan bulunmuş hissi veren harika bir fotoğraf görüyoruz. Kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda, albüm kayıtlarından görüntüleri derleyen 1 dakikalık tanıtım klibi de hemen burada. 

1. Flying Dream 1
2. After the Eclipse
3. Is It a Bird
4. Six words
5. Calm and Happy
6. Come On, Blue
7. The Only Road
8. Red Sky Radio (Baby Baby Baby)
9. The Seldom Seen Kid
10. What Am I Without You