Aylık albüm raporu: Ekim 2015

Ekim ayının ilk gününde, önümüzdeki günlerde peşisıra yayınlanacak on albümü gözden geçiriyoruz. Esmerine, Deerhunter, Protomartyr ve nicesi, bu ay yeni albümlerini yayınlıyor!

Eagles Of Death Metal – Zipper Down  / 2 Ekim (Downtown Recordings)

Josh Homme ve Jesse Hughes birlikteliğinin fazlasıyla eğlenceli sonucu olan Eagles Of Death Metal, yine mizahı ve tam gaz gitar rifflerini biraraya getiriyor. Zipper Down, Eagles Of Death Metal’in tam yedi yıllık aranın ardından yayınladığı ilk albüm olacak. Queens Of The Stone Age’in bir süre ortalıkta gözükmeyeceğini düşünürsek, Josh Homme severler bir süre Zipper Down‘la meşgul olacak demektir!

Deerhunter – Fading Frontier / 16 Ekim (4AD)

Bradford Cox’un sessizliğini bozmaya hazırlandığı yedinci Deerhunter albümü Fading Frontier, 16 Ekim’de müzikseverler ile buluşacak. Albümde yer alan “Snakeskin” ve “Breaker” parçaları, Deerhunter sevenler için ilaç gibi geldi denebilir. Cox, ayrıca Deerhunter’la vereceği konserlerin büyük bir bölümünde diğer projesi Atlas Sound ile destek vereceğini de açıklamıştı.

Protomartyr – The Agent Intellect / 9 Ekim (Hardly Art Records)

Detroitli post punk grubu Protomartyr, geçtiğimiz yıl büyük ses getiren ikinci albümü Under Color Of Official Right’ın ardından, bir sonraki albüm için dinleyicilerini hiç bekletmedi. The Agent Intellect‘ten yayınlanan ilk single’lar, çiğ, asi ve salaş Protomartyr şarkılarının yeni albümde biraz daha hipnotik bir form bulacağı yönünde sinyaller veriyor!

Joanna Newsom – Divers / 23 Ekim (Drag City)

2006 yılında yayınladığı Ys albümüyle birlikte, modern müzik dünyasının en önemli şarkı yazarlarından biri olarak anılmaya başlanan Amerikalı müzisyen Joanna Newsom, beş yıllık aranın ardından yeni bir albüm yayınlıyor. Albümden geçtiğimiz hafta yayınlanan single “Leaving The City”, iniş çıkışları ve akıcı düzenlemesi ve tabii ki Newsom’ın nefis vokalleriyle albüm için heyecanımızı arttırıyor.

Esmerine – Lost Voices / 16 Ekim (Constellation Records)

Birçok Türk müzisyenin de yer aldığı Dalmak albümlerini 2013’te yayınlayan Esmerine, bu ay yeni albümü Lost Voices ile geri dönüyor. Diğer albümlerine nazaran “rock” türüne yaklaştıkları bir albüm kaydettiklerini belirten grup,  Lost Voices ‘tan “The Neighbourhoods Rise” isimli parçayı yayınlamıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=GbgTJTaXk_Q

Guy Garvey – Courting The Squall  / 30 Ekim (Universal Music)

Manchesterlı grup Elbow’un solisti Guy Garvey, kariyerinin ilk solo albümüyle karşımızda. Courting The Squall isimli albümde I Am Kloot basçısı Pete Jobson’ın gitar, The Whip’ten tanıdığımız Nathan Sudders da bas gitarla Garvey’e eşlik ediyor. Albümün ilk klibi “Angela’s Eyes” parçası için çekildi ve iki gün önce yayınlandı.

Fuzz – II / 23 Ekim (In The Red)

Son EP’lerinin üzerinden iki sene geçen FUZZ, II isimli albümlerini 23 Ekim’de yayınlayacak. Ty Segall’in hareketli müzik hayatında hangi ara vakit bulup da stüdyoya girdiğini merak ettiğimiz albümlerden olacak II’ dan “Pollinate” ve “Rat Race” parçaları da yayınlanmıştı.

Here We Go Magic – Be Small / 16 Ekim (Secretly Canadian)

Prodüksiyonunu Nigel Godrich’in üstlendiği A Different Ship albümünün ardından geçen üç yılda birçok remiks ve canlı kayıt yayınlayan Here We Go Magic, yine sonbaharda dökülen enerjilerinizi toplamaya kararlı bir şekilde geliyor. Çok sesli vokaller ve sarmal melodiler konusunda uzmanlığını kanıtlayan Amerikalı ekip, yeni albümünden “Falling” isimli şarkıyı eğlenceli bir kliple yayınladı.

Naytronix – Mister Divine / 16 Ekim (City Slang)

Tuneyards basçısı Nate Brenner’ın solo projesi Naytronix’in ikinci albümü Mister Divine, bu ay City Slang etiketiyle yayınlanıyor. Dokuz şarkılık albümden yayınlanan ilk single olan, albümle aynı ismi taşıyan “Mister Divine” akıcı ve dingin bir şarkı.

Puscifer – Money Shot 30 Ekim (Puscifer Entertainment)

Tool ve A Perfect Circle solisti Maynard James Keenan’ın sürekli değişen bir kadro eşliğinde, ağırlıklı olarak endüstriyel bir tınıda albümler yayınladığı projesi Puscifer’ın üçüncü stüdyo albümü Money Shot ismini taşıyor. “Ufukta yeni bir Tool albümü var mı?” sorularının tatmin edici bir cevap bulamadığı bugünler de Keenan, Puscifer’la turne yapıyor olacak!