Eylül ayının öne çıkan 15 albümü: Primus, Foo Fighters, Ariel Pink ve nicesi

Geçtiğmiz haftalarda peşi sıra gelen Liars, Queens Of The Stone Age, Oh Sees ve The War On Drugs albümlerinin ardından yeni albüm anlamında epey bereketli bir eylül ayı bizi bekliyor. Ariel Pink, Primus, Zola Jesus, Ben Frost, Foo Fighters ve nicesinin heyecan verici yeni albümlerini yayınlayacağı eylül ayından öne çıkan 15 albüm burada!

Kolaj: Sadi Güran 

Mogwai – Every Country’s Sun
1 Eylül / Rock Action Records
İskoç grup Mogwai, diskografisinin dokuzuncu stüdyo albümü olacak Every Country’s Sun için 15 yıllık bir aranın ardından prodüktör Dave Fridmann’la stüdyoya girdi. Geçtiğimiz aylarda Primavera Sound Festival kapsamında sürpriz bir konser veren ve albümü baştan sona çalan Mogwai, Rave Tapes albümünün ardından çeşitli film müziklerine imza atmıştı.

İştah açıcı: Party In The Dark

eylul_lcd


LCD Soundsystem – American Dream
1 Eylül / DFA

2010 yılında yayınlanan This Is Happening albümünün ardından dağıldığı açıklanan LCD Soundsystem, uzun zamandır beklenen geri dönüşünü American Dream ile yapıyor. Yaklaşık 70 dakika uzunluğunda olan albüm, şimdiye dek sayısız önemli kaydın yapıldığı DFA Studios’da kaydedilmiş son albüm olma özelliği de taşıyor. James Murphy ve ekibinin yeni albümü şimdiden birçok müzik mecrasından övgüler topladı.

İştah açıcı: Call The Police

eylul_nickmulvey

Nick Mulvey – Wake Up Now
8 Eylül / Fiction Records
Eski Portico Quartet üyesi Nick Mulvey, solo kariyerinde heyecan verici adımlar atmayı sürdürüyor. Günümüzün en yaratıcı şarkı yazarlarından biri olan İngiliz müzisyen, yeni albümünden yayınladığı ilk şarkıda dünya genelindeki mülteci krizine değiniyor. Prodüktörlüğünü Dan Carey’nin üstlendiği albüm 8 Eylül’de raflarda olacak.

İştah açıcı: Myela

eylul_zola

Zola Jesus – Okovi 
8 Eylül / Sacred Bones
Nika Roza Danilova’nın solo projesi olan Zola Jesus, kendisinden duymaya alışkın olduğumuz tekinsiz tınılar ve sürükleyici yapılarla dolu albümlerine bir yenisini daha ekliyor. Geçtiğimiz yıl çocukluğunun geçtiği Wisconsin’e taşınan müzisyen, yaptığı açıklamalarda Okovi isimli yeni albümünün bir anlamda öze dönüş anlamına geldiğini de ifade ediyor.

İştah açıcı: Soak

eylul_thenational

The National – Sleep Well Beast
8 Eylül / 4AD
Son yıllarda ilginç işbirlikleri, yan projeler ve derleme albümlerle gündemde olan The National, müzik dünyasında büyük bir beklenti yaratılan yeni albüm Sleep Well Beast‘i 4AD etiketiyle yayınlıyor. Grup yedinci stüdyo albümünde yer alan çeşitli şarkılar için deneysel videolarıyla tanınan Casey Reas’la birlikte hazırladığı kliplerle büyük yankı uyandırdı.

İştah açıcı: Carin at the Liquor Store

Ariel-LP-1000x1000

Ariel Pink – Dedicated To Bobby Jameson
15 Eylül / Mexican Summer
2014 çıkışlı Pom Pom isimli albümün ardından geçtiğimiz ocak ayında Weyes Blood’la Myths 002 isimli bir EP yayınlayan Ariel Pink, yeni albümünü iki yıl önce hayatını kaybeden Los Angeles’lı müzisyen Bobby Jameson’a adıyor. Albümde Dam-Funk’la bir düet de yer alıyor.

İştah açıcı: Time To Live

12_GF_SLEEVE

Gary Numan – Savage (Songs From A Broken World)
15 Eylül / BMG
Kariyeri boyunca birçok konsept albüme imza atan Gary Numan, diskografisinin tam yirmi ikinci uzunçaları olacak Savage (Songs from A Broken World) ile de küresel ısınma sebebiyle tamamen çöle dönüşmüş post apokaliptik bir dünyada doğu ve batı kültürlerinin harmanlanmasını konu ediyor. Prodüktörlüğünü Ade Fenton’ın üstlendiği on şarkılık albüm, Pledge Music Campaign’de başlatılan kampanyada toplanan ve hedeflenen miktarı fazlasıyla aşan imza ve desteklerle hayata geçirildi.

İştah açıcı: And It All Began With You

eylul_foo

Foo Fighters – Concrete And Gold
15 Eylül / RCA

“Motörhead’in kaydettiği bir Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümü gibi tınlıyor.” Bu cümle, Dave Grohl’un yeni Foo Fighters albümünü tanımlamak için kullandığı ilginç bir benzetme. Aralarında Paul McCartney, Alison Mosshart ve Inara George gibi isimlerin bulunduğu geniş bir konuk müzisyen havuzunun yer aldığı albümün prodüksiyonunu da ödüllü prodüktör Greg Kurstin üstleniyor.

İştah açıcı: The Sky Is A Neighbourhood

eylul_metz

Metz – Strange Peace
22 Eylül / Sub Pop
Kanadalı noise punk grubu Metz, ilk iki albümünün yakaladığı başarının ardından Steve Albini eşliğinde kaydedilmiş Strange Peace albümüyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Grubun dört günde canlı olarak kaydettiği albümden yayınlanan ilk şarkılar, yılın en vurucu albümlerinden birinin bizi beklediğinin sinyallerini veriyor.

İştah açıcı: Mess of Wires

eylul_tricky

Tricky – Ununiform
22 Eylül / False Idols
Martina Topley-Bird, Francesca Belmonte ve Smoky Mo gibi isimlerle heyecan verici işbirliklerinin yer aldığı yeni Tricky albümü Ununiform, şarkı yazım süreci Moskova’da, kayıtları da Berlin’de yapılmış bir albüm. Trip hop akımının önemli figürlerinden biri olan Tricky’nin yeni albümü, müzisyenin kurucusu olduğu False Idols etiketiyle yayınlanacak.

İştah açıcı: When We Die (feat. Martina Topley-Bird)

eylul_gybe

Godspeed You! Black Emperor – Luciferian Towers
22 Eylül / Constellation
Post rock ve ambient gibi türlerin ikonik gruplarından Godspeed You! Black Emperor, güçlü bir söylemi olan altıncı stüdyo albümü Luciferian Towers‘ı yayınlamak için gün sayıyor. Dünya üzerindeki sınırları ortadan kaldırmak ve dünyayı bu hale getirenlerin bir daha hiç konuşmamasını sağlamak gibi taleplerle birlikte hazırlanan albümden ilk single da geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

İştah açıcı: Undoing a Luciferian Towers

Chelsea Wolfe – Hiss Spun
22 Eylül / Sargent House
Prodüksiyonunu Converge grubuyla tanınan Kurt Ballou’nun üstlendiği yeni Chelsea Wolfe albümü, dünyanın ne denli yozlaşmış bir yer olduğunu bir kez daha hatırlatacak ama bunu kabul etmiş olmanın getirdiği rahatlığı ön plana çıkaracak bir albüm. QOTSA’dan Troy Van Leeuwen ve post-metal sahnesinin öncü gruplarından Isis kadrosundan Aaron Turner’ın konuk olduğu albüm, Wolfe’un altıncı stüdyo albümü olacak.

İştah açıcı: Offering

eylul_primus

Primus – The Desaturating Seven
29 Eylül / ATO
Les Claypool, Ler LaLonde ve Tim Alexander üçlüsü, yedi farklı rengin karakteri olduğu bir çocuk hikayesini konu eden bir konsept albüm yayınlıyor. Davulcu Tim Alexander’ın 22 yılın ardından yer aldığı ilk Primus albümü olma özelliği taşıyan The Desaturating Seven, nefis kapak tasarımıyla da heyecan yaratıyor.

İştah açıcı: The Seven

eylul_benfrost

Ben Frost – A Centre Cannot Hold
29 Eylül / Mute
Ben Frost’un diskografisinin altıncı albümü olacak The Centre Cannot Hold, geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Treshold of Faith isimli EP’yle aynı dönemde Steve Albini eşliğinde kaydedilmiş. Üç yılın ardından bir uzunçalar yayınlayacak olan Frost, albümün açılış şarkısı “Treshold of Faith” için hazırlanan klibi de geçtiğimiz günlerde yayınladı.

İştah açıcı: Treshold of Faith

eylul_protomartyrProtomartyr – Relatives In Decent
29 Eylül / Domino
Son yılların en etkileyici post punk gruplarından biri olan Protomartyr, dördüncü stüdyo albümüyle karşımıza çıkıyor. Prodüksiyonunu grup ve Sonny DiPerri’nin üstlendiği 12 şarkıdan oluşan Relatives In Decent, ekibin Domino etiketiyle yayınladığı ilk albüm olacak.

İştah açıcı: A Private Understanding