Elder Island’ın ilk İstanbul konseri için geri sayım başladı

Takvimlerde 3 Mart işaretlensin! Electronica, house, pop ve neo-soul sularında gezinen Bristol çıkışlı trio Elder Island, Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde olacak. Grup, Spotify verilerine göre Londra’dan sonra en çok dinlendiği şehir olan İstanbul’da ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Kendine has canlı performansıyla dikkat çeken üçlünün doğaçlama seanslarına ortak olmak, bolca dans etmek isteyenler için biletler tam burada.

Ekip, geçmişinde güzel sanatlar, fotoğrafçılık ve grafik tasarım bulunan üç müzisyenin deneysel keşif projesi olarak “Trouvaille” adıyla kuruldu ancak 2014’teki ilk kaydını Elder Island adı altından yayımladı. Üçlüyle  aynı ismi taşıyan EP’yi 2016’da, yine kısaçalar formatındaki Seeds in Sand takip etti. 2019’da ise Elder Island sonik havuzundan 10 parçayı buluşturan ilk albüm, The Omnitone Collection dinlemeye açıldı.

Sesleri kıtalar arasında yankılanan ilk koleksiyonun başarısı bir Kuzey Amerika turnesiyle taçlanmıştı. Geçtiğimiz mayısta ise iki yılın ardından biriken 10 şarkılık yeni paketi, Swimming Static’i yayımladı Elder Island.

Isınma turu

Vokalist, çellist Katy Sargent; basçı, beat maestro Luke Thornton ve gitarist, synth virtüözü David Havard’dan oluşan trio geçen cuma, konser öncesi dinleme hazırlığınızı renklendirecek bir yeni bir kayıtla çıkageldi. Swimming Static’in kapanışını yapan “Late Night”, ruhunuzu iyi hislerle kuşatacak nefis bir remiks versiyonuna kavuştu; Rotterdamlı prodüktör Moods’un elinden hem de.

“Onlar ne dinliyor acaba?” diyenlere, grubun Spotify profilinde birden fazla playlist bulunduğunu hatırlatalım. İçlerinden biri de müzisyenlerin fiziksel ve hayali plak koleksiyonunu buluşturuyor. Ahmad Jamal Trio’dan Khruangbin’e uzanan The Record Box, Elder Island’ın ilham dünyasından çeşitlemeler sunuyor.

Yaratıcı disiplinlere mesai harcamış olmalarından dolayı grup üyelerinin görsel yönü de oldukça güçlü pek tabii. Kapanışı, son albümün üretim sürecine mercek tutan, yönetmenliğini Nic Kane’in üstlendiği 16 dakikalık kısa belgeselle yapalım. Stüdyo arşivleri ve özel performanslara dalarak Elder Island’ı daha iyi tanımak isteyenler hemen buraya.