Elliott Smith arşivinden güzellikler gün yüzüne çıkıyor

Elliott Smith’in ikinci albümü 25. yılı şerefine Elliott Smith: Expanded 25th Anniversary Edition adıyla, 28 Ağustos’ta genişletilmiş versiyonuyla piyasaya sürülüyor. Bu özel derlemede kimi sürprizler de olacak. 

Smith ailesinin arşiv işleriyle ilgilenen editör ve kayıt mühendisi Larry Crane’nin birçok kaydı büyük bir titizlikle araştırıp incelemesi sonucunda, Elliott Smith’in 1994 yılına ait canlı performans kayıtlarını dinleyebileceğiz. Albümle birlikte gelecek diğer güzellikler arasında ise el yazısıyla yazılmış şarkı sözleri ile Smith’in arkadaşları ve diğer müzisyenler tarafından albüm sürecine dair hatıralarla hazırlanmış 52 sayfalık bir kitap ve JJ Gonson’ın çektiği, daha önce hiç görmediğimiz fotoğraflar var. Albümün kapak görseli olan fotoğrafın orijinal haliyle de ilk kez bu baskı ile tanışacağız. 

JJ Gonson, tıpkı Elliott Smith gibi erkenden yitirdiğimiz Kurt Cobain’in de birçok fotoğrafını çekmişti. Geçtiğimiz yıllarda grunge müziğin kalbine doğru bir yolculuğa çıkaran fotoğraflardan oluşan bir sergi hazırlamıştı.

Elliott Smith’in canlı performanslarını dinleyeceğimiz bonus diskten dinlemeye açılan ilk parça, ilk kez 2007’de yayımlanan “Big Decision” oldu. Smith’in depresif şarkı sözlerinin ardında, küçük esprilerle dinletisini eğlenceli bir hâle getiren tavrıyla tanışıyor, karşısındaki “küçük” kalabalığa içtenlikle söylediği şarkısına eşlik ediyoruz.

Bununla birlikte Bonny Light Horseman, Califone, Marisa Anderson, MAITA, Prateek Kuhad gibi birçok ismin içinde yer aldığı bir grup müzisyenin Elliott Smith şarkılarını yeniden yorumladıkları bir seçki de yolda. Smith’in ikinci albümünün açılış parçası olan “Needle In The Hay”in Califone cover’ı ise tadımlık olarak Amazon Music’te yerini aldı. Califone’dan Tim Rutili, parçayı karantina öncesinde kaydettiklerini anlatırken şimdi üzerinden yıllar geçmiş gibi hissettiğini söylüyor. Karantinanın zaman ve mekân algılarını karıştırması şöyle dursun, başka birinin şarkısını söylemenin zorluğunun da bastırarak altını çizen Rutili; bu duyguyu rol yapmaya benzettiğini ancak Smith’in parçasını yorumlarken, şarkının nereden geldiğini hissederek söylediğini ekliyor. Tabii bundaki en büyük pay, Smith’in jenerasyonun en iyi söz yazarlarından biri olması diye ekleyen Rutili’ye katılmamak elde değil. 

Elliott Smith’in diğer tüm parçaları gibi, “Needle In The Hay” de birden fazla sanatçı tarafından yeniden yorumlandı. Parçanın orijinal versiyonu, bir Wes Anderson klasiği olan The Royal Tenenbaums’la ölümsüzleşirken; bizlere Anderson’ın unutulmaz karakterleri ve sevgili Smith’in yumuşacık sesi kaldı. 

Yazı: Asena Büyük