Elveda bazı diziler

Yakın gelecekte izleyeceğimiz yeni dizileri sıklıkla konuşuyoruz ama bu sene ekranlara veda eden yapımların sayısı da azımsanacak gibi değil. Bu dizilerin arasında son olarak Altered Carbon da katıldı. Kimisi beklentileri karşılayamadığı için, kimisi yaratıcı sebeplerle iptal edilen dizilere bir de buradan el sallayalım.

Altered Carbon (Netflix)

“Beden ötesinde yaşam”ın mümkün olduğu bir gelecekte geçen büyük prodüksiyonlu bir bilim kurgu.
Kaç sezon? 2
Gerekçe ve/veya tepkiler: 27 Şubat’ta yayımlanan ikinci sezonun beklenen ilgiyi görmediği biliniyor. Kabul edelim, Altered Carbon maalesef bir hayal kırıklığıydı.

Dead to Me (Netflix)

İki kadının kayıpları ve kederleriyle başa çıkma serüvenini konu eden bir kara komedi.
Kaç sezon? 3. sezonla final yapacak.
Gerekçe ve/veya tepkiler: Diziyi sonlandırma kararı, yaratıcı bir perspektifle alınmış. Senarist Liz Feldman ve başrol oyuncularından Christina Applegate, yakında yayımlanacak üçüncü sezonun veda sezonu olmasına karar vermiş.

Run (HBO)

Üniversitede sevgili olan Ruby ve Billy’nin yıllar önce birbirlerine vermiş olduğu bir söz sebebiyle 17 yıl sonra bir yolculukta bir araya gelir…
Kaç sezon? 1
Gerekçe ve/veya tepkiler: Phoebe Waller-Bridge’in yaratıcısı olduğu bir dizinin “başarısız” olması alıştığımız bir şey değil. Kanaldan yapılan açıklama, yürütücü yapımcı Vicky Jones’la diziye devam etme yollarının arandığı ama tatmin edici bir plan bulunamadığı yönünde.

Atypical (Netflix)

Otizmli bir gencin aile dramları, karmaşık ilişkiler, arkadaşlar, cinsellik, iş ve gerilimle başa çıkma serüvenini sürükleyici (ve penguenlere dair bilgilendirici) bir anlatıyla sunan Netflix dizisi.
Kaç sezon?
4. sezonla final yapacak.
Gerekçe ve/veya tepkiler:
Netflix’in Atypical’ın devam etmesini istediği biliniyor. Dizinin yaratıcıları, 4 sezonun yeterli olacağını düşünmüş. İnternetteki Atypical hayranları isyanda.

GLOW (Netflix)

1980’lerde yayımlanan aynı isimli kadın güreşi temalı televizyon programından uyarlanan, eğlence ve dayanışma mesajlarıyla dolu bir dizi.
Kaç sezon? 4. sezonla final yapacak.
Gerekçe ve/veya tepkiler: Eleştirmenlerden övgüler toplasa da ratingler ilk sezonun ardından yokuş aşağı bir grafikte ilerlemiş.

Kidding (Showtime)

ABD’de çocuk programları konusunda bir ikona dönüşmüş Jeff Pickles’ın ailesinin parçalanmaya başlamasıyla birlikte içine sürüklendiği melankoliyi ekrana taşıyor.
Kaç sezon? 2.
Gerekçe ve/veya tepkiler: Michel Gondry ve Jim Carrey’yi Eternal Sunshine of the Spotless Mind’dan sonra bir araya getiren diziden beklentiler büyüktü. İkinci sezon finali olası bir devam sezonu için kapıları açık bıraksa da Showtime yönetimi final yapma kararı aldı ama net bir gerekçe paylaşılmadı.

Spinning Out (Netflix)

Buz pateni kariyerini başarıyla sürdüren Kat Baker’ın geçirdiği bir sakatlık ve sonrasında yaşanan dramlar.
Kaç sezon? 1
Gerekçe ve/veya tepkiler: 10 bölümlük ilk sezonu 1 Ocak’ta yayımlanan dizi, şubat ayında iptal edildi. Rotten Tomatoes’da yüzde 63 puan yakalayan dizi, platformdaki Netflix yapımlarının ortalamasının üstünde. Bu sebeple platformun bu kadar hızlı karar almış olması şaşırtıcı.

Anne With an E (CBC / Netflix)

Klasikleşmiş Anne of Green Gables romanını merkez alan ve 19. yüzyılda küçük bir kasabaya evlatlık gelen yetim kız Anne’in hikâyesine odaklanan bir Kanada yapımı.
Kaç sezon? 3
Gerekçe ve/veya tepkiler:
Dizinin yaratıcısı Moira Walley-Beckett, romana bağlı kaldıkları anlatının sonuna geldiklerini açıklamıştı. Sıkı hayranlar Walley-Beckett ve ekibini bu karardan döndürmek için çeşitli kampanyalar başlatsa da henüz bir dönüş ihtimali görünmüyor.

High Fidelity (Hulu)

Nick Hornby’nin 1995 tarihli romanından ve 2000 yapımı Stephen Frears filminden ilhamla yaratılan Hulu dizisi.
Kaç sezon? 1
Gerekçe ve/veya tepkiler: Cinsiyet eşitliğinin, ırksal çeşitliliğin de en az içerikler kadar önem arz etmesini dilediğimiz televizyon endüstrisinde; başrolde siyah bir kadına yer veren, iyi eleştiriler almış bir yapımın hiçbir hassasiyet gözetmeden iptal edilmesi tepkiye yol açtı. 

I Am Not Okay with This (Netflix)  

Telekinetik güçlere sahip olduğunu keşfeden 15 yaşındaki Sydney’i merkezine alan fantastik çizgi roman uyarlaması.
Kaç sezon? 1
Gerekçe ve/veya tepkiler:
Bir başka sürpriz iptal. Dizinin ikinci sezon senaryosunun yazıldığı ve prodüksiyonun yakında başlayacağı haberleri gündemdeydi. Netflix’in iptal kararını COVID-19 salgınıyla ilişkilendirdiği biliniyor.

Dear White People (Netflix)

Bir okuldaki öğrencilerin iletişimleri üzerinden ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi konuları işleyen, dünya genelindeki güncel atmosferde daha da ihtiyaç duyduğumuz türden bir dizi.
Kaç sezon? 4. sezonla final yapacak.
Gerkçe ve/veya tepkiler: Üçüncü sezon için gelen eleştiriler, önceki sezonlar kadar parlak değildi. Diziyi, aynı isimli kendi filminden uyarlayan Justin Simien, açıklamasında bir gerekçe sunmasa da final sezonunun herkes için dönüştürücü bir deneyim olması için elinden geleni yapacağını söylüyor.

BUNLAR DA VAR

Schitt’s Creek (CBC)
Kanada yapımı dizi iptal edilmedi ama tam uluslararası üne kavuştuğu zamanlarda final yaptı. Bu sene Emmy adaylıklarında da ismine sıklıkla rastlıyoruz.

Drunk History (Comedy Central)
“Varyete” kategorisinde sayılabilecek bir dizi. Yine bol miktarda Emmy adaylığı olsa da altıncı sezonda veda etti.

Ray Donovan (Showtime)  
Hukuk dünyası ve aile içi gerilimleri odağına alan dizi, yedinci sezonuyla beklenmedik bir veda yaptı.