Emma Watson ve Reni Eddo-Lodge, İngiliz metrolarında kadın hareketini onurlandıracak

Kafanızı kaldırın ve en yakın sokak tabelasına bakın. Eğer bir insan ismiyle karşılaşırsanız, muhtemelen bir erkeğe ait olacaktır. Peki neden caddelere, sokaklara, parklara, köprülere cinsiyet addederiz? Bu şehirlerde sadece erkekler mi yaşadı?

Bu sorulara cevap arayan iki Londralı kadın, şehrin tarihini yeniden tasavvur etmeye karar vermiş. Çok satan Why I’m No Longer Talking to White People about Race kitabıyla tanınan İngiliz yazar/aktivist Reni Eddo-Lodge ve kadın hakları çalışmalarına desteğiyle bilinen oyuncu Emma Watson, Londra’nın ikonik metrosunun duraklarını yeniden tasavvur edecek bir projeye önayak oluyor. İkili, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yayımlanacak kitapta, Londra’nın figürlerini onurlandıracak.

Proje kapsamında şehrin 270 adet metro durağı; Londra tarihini şekillendirmiş, çeşitli bölgelerine izler bırakmış kadınların ve non-binary bireylerin isimleriyle değiştirilecek. Bu isimler bölge hanelerinden seçilebileceği gibi; sanat, sivil toplum, iş dünyası, siyaset, spor vb. gibi alanlardan da olabilirmiş. Amaç, kamusal alanlara yeni bir gözle bakılmasına vesile olmak.

İkili, Rebecca Solnit ve Joshua Jelly-Schapiro’nun New York metrosu için hazırladığı benzer bir projeden ilham aldıklarını söylüyor. Solnit ve Jelly-Schapiro da onlara katkıda bulunacak isimlerden. Alanında uzman tarihçi, yazar, küratör ve kütüphane yetkililerine danışılacağı; bölge halklarına fikirlerinin sorulacağı da belirtiliyor. Duraklar için belirlenen isimler arasında şimdiden Mary Seacole, Mary Wollstonecraft, Amy Winehouse, Zadie Smith, Jung Chang ve Virginia Woolf gibi birçok kadının adı geçiyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer