En sofistike haliyle pop punk: Terry

Bant Mag. No:50’de yer alan Teftiş: Bu ay ne dinlesem? bölümündeki keşiflerimizden biri de Melbourne çıkışlı pop punk dörtlüsü Terry!

Yazı: Ege Yorulmaz, İllüstrasyon: Sadi Güran

Terry, Melbourne’den nispeten yeraltı olarak tanımlayabileceğimiz bir pop punk dörtlüsü. Grup üyelerin her biri geçmişte Total Control, Dick Diver ve The Uv Race gibi Avustralyalı gruplarda çalmış müzisyenler. Terry aslında iki çiftten oluşuyor olsa da grubun hiçbir şarkısı gerçek anlamıyla romantik değil; grubun kendi sözcükleriyle ve çok fazla sevgiyle yapılan şarkılar. 2015 yılında çıkışını Talk About Terry EP’siyle yapan grup, oldukça neşeli, kırılgan, basit ama sofistike pop punk bir ruha sahipti. Biraz da Shopping ya da Television Personalities gibi İngiltereli punk gruplarını anımsatıyordu.

İkinci EP, Don’t Say Sorry ise daha gürültülü, daha karanlık, daha dayanıklı, daha post-punk ve daha kaba. Grubun her iki EP’si de şaşırtıcı bir şekilde akılda kalıcı ve tekrar tekrar kendini dinletiyor. Terry’nin genel tarzı samimi, günümüzün pop-punk kültürünün yüzeyselliğinden uzak, fazlasıyla yetmişlerde İngiltere’nin kuzeyinde üretilen hakiki punk müziği andırıyor. Grubun sağlam bir punk müzik dinleyicisi olduğu, parçaların kompleksliğinden anlaşılıyor. Punk müziğe ilgisi olan herhangi biri, Terry’nin müziğinin sofistikeliğinde elbet bir şeyler bulacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=00wetNHRPLw