Ennio Morricone (1928-2020)

500’den fazla film için yaptığı bestelerle hem müzik hem sinema dünyasında bir efsaneye dönüşen Ennio Morricone 91 yaşında hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta Roma’da düşen Morricone, kalça kemiğini kırmıştı. Ölümünün de bu düşüşün ardından gerçekleşen komplikasyonlar sebebiyle olduğu açıklandı.

Maestro lakabıyla anılan Morricone, başta Sergio Leone’nin western filmleri olmak üzere birçok klasiğe karakterini verdi ve kült mertebesine erişmiş soundtracklere imza attı. Leone’nin yanı sıra İtalyan sinemasının diğer efsaneleri Dario Argento ve Giuseppe Tornatore ile işbirlikleri de yapan Morricone, müzik kariyerine 1940’larda bir caz grubunun trompetçisi olarak başlamıştı. Daha öncesinde de doğduğu şehir olan Roma’nın futbol takımında forma giyiyordu ama müzik tutkusunun peşinden gitmek için bu kariyerini hızlı bir şekilde sonlandırdı.

Ennio Morricone’nin müziklerini duyduğumuz klasikler arasında Sergio Leone’nin 1964 yapımı A Fistful of Dollars’ı ve belki de Morricone denince akla ilk gelen film müziği olan The Good, The Bad, and The Ugly, başrolünde Marlon Brando’yu izlediğimiz Gillo Pontecorvo imzalı Burn!, Terrence Malick’le ilk ortaklığı Days of Heaven, John Carpenter klasiği The Thing, Brian De Palma’nın The Untouchables’ı ve daha birçok efsane yapım var. Uzun kariyerinin çokça beklenen ilk Oscar’ını ise 2016’da Tarantino’nun The Hateful Eight’iyle kazanmıştı İtalyan besteci.

Bestelerinde enstrümanların yanı sıra farklı objeler ve canlıların seslerini de kullanmayı alışkanlık edinen Morricone, bu eğilimini deneysel müzik geçmişine bağlıyordu. Western ve korku filmleriyle özdeşleşmiş olsa da kendini bunlarla sınırlamaktan kaçınan Morricone, kariyeri boyunca spesifik bir alanda üretim yapmanın kendisini korkutan bir ihtimal olduğunu defalarca dillendirdi. Kendisine ölüm korkusu olup olmadığı sorulduğunda, bu konuda onu tedirgin eden tek şeyin eşi Maria Travia’yı yalnız bırakmak olduğunu ve en ideal ölüm senaryosunun hayatlarının birlikte sonlanması olduğunu söylemişti. 1950’den bu yana birlikte olan Morricone – Travia çifti, kimi bestelerde birlikte çalışmış ve Maria Travia’nın yazdığı şiirler şarkı sözlerine dönüşmüştü.