Ennio Morricone külliyatından favorilerimiz

91 yaşında hayatını kaybeden Ennio Morricone, geride birçok farklı janrda film için yaptığı; hem işitsel hem görsel hafızamıza işlemiş besteleriyle dolu, uçsuz bucaksız bir miras bıraktı. Kendi söylediği gibi, filmlerin dışında da yaşamını sürdürebilen müzikler yazan Morricone’nin 60 yılı aşkın kariyerinden favorilerimizi aşağıdaki Spotify listesinde derledik. John Carpenter’ın “Paha biçilemez bir deha” sözleriyle tanımladığı Morricone’nin geçmiş yıllarda verdiği farklı röportajlarından çalışma disiplini ve kariyerine ilişkin çarpıcı alıntılar da anmamıza eşlik ediyor.

“Yaptığım her film müziğine özel bir şeyler katmaya çalıştım, çünkü bir film için müzik bestelerken büyük bir sorumluluk hissediyorum. Bu sebeple herhangi bir film müziğimi diğerinden daha fazla sevdiğimi ya da kişisel olarak daha yakın hissettiğimi söyleyemem. Yaptığım bestelerin hepsi benim çocuğum.”
-2009

“Nota defterine bir şeyler yazdıktan hemen sonra heveslenemem. Bu sadece başlangıçtır. Müziğin dinlenmesi, enstrümanlarla çalınması ve yönetmenin besteyi duyması gerekir. Ama en önemlisi, insanların bu müziği dinlemesidir.”
-2016

“Eğer film bir yazarın eseri ise, müzik, filmin o yazar tarafından yazıldığını hissettirecek şekilde olmalıdır. Film müziğinde anlam ve akıl olmalıdır; bir enstrüman rengi, bir işaret, bir ritm. Film müziği, tekrarları sayesinde bizi zamanın içinde başka bir zamana götürmelidir. Müzik gerçekliğe dokunabilmek için anılara dokunmalıdır. Zamanı genişletmelidir.”
-1997

“Bir film müziği bestelerken ilk önce filmi izleyip sonra üzerine düşünmeye başlarım. O andan sonrası bir hamilelik gibidir. Bir çocuk dünyaya getirmem gerektiği için sürekli olarak müziği düşünürüm; markete gittiğim sırada bile aklımda müzik olur.”
-2016

“Gençlik yıllarımda sinemalar günde iki film gösterirdi. Ben genellikle ikisini de izlerdim. Kulağa garip gelebilir ama West Side Story, sevdiğim tek müzikaldi. Müzikalleri veya şarkılı filmleri hiç sevmezdim. Gerçek olmadıklarını ve şarkıların biraz yanlış duyulduğunu düşünürdüm.”
-2015

“İşimle ilgili ilginç şeylerden biri, yönetmenle iş birliği yapmanın beklenmedik sonuçlar ortaya çıkarması. Aynı fikirde olmasanız da bazen yönetmenin önerileri, daha önce düşünmediğin bir şeyi tetikleyebilir ve müziği tamamen farklı bir yönde dönüştürebilir.”
-2006