Sergi+Parti: “Erdem için” ÖZGÜRLÜĞE ÇIKAN SOKAKLAR

21 Haziran akşamı, mart ayının sonundan bu yana cezaevinde olan sanatçı Erdem Bozkurt’la dayanışmak için Bant Mag. Havuz / Bina’da buluşuyoruz. Sanatçının arkadaşlarının girişimiyle düzenlenecek tek gecelik sergide Erdem’in işleri, temel ihtiyaçlarının karşılanması ve hikâyesi hakkında farkındalık yaratılması üzere satışta olacak. Saat 20.00’de ziyarete açılacak serginin ardından gece Kübra Uzun’un DJ setiyle devam edecek.

Erdem’le dayanışmak adına açılan Support Erdem: A Journey from the Streets to Freedom başlıklı GoFundMe sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz. Hikâyesini ve her bir desteğin ne kadar büyük önem arz ettiğini de en güzel, yine bu sayfada paylaşılan metin anlatıyor:

Erdem Bozkurt, güçlü ve yetenekli bir kuir sanatçı. Trans kadın olarak, dört yıl boyunca İstanbul’un sokaklarında karşılaştığı tüm zorluklara rağmen yaşamını sürdürmeye çalışan Erdem’in sokaklardaki hayatı kendi tercihi değil, sistematik adaletsizliğin bir neticesiydi. Dünya Erdem’in kimliğini kabul etmedi ve o da sokak hayatının acımasız gerçeklerine katlanmaktan başka bir çare bulamadı.

Yıllar boyunca deneyimlerini ve duygularını sanatı aracılığıyla ifade ederek çarpıcı ve derin anlamlı eserler yaratan Erdem’in mukavemeti ve yaratıcılığı, karşılaştığı zorluklar karşısında dahi parlamaya devam etti.

Kaderin bir cilvesi olarak Erdem’in yolu geçtiğimiz aylarda İstanbul’da yaşayan bir grup kuir sanatçı ile kesişti. Ondaki potansiyeli ve ışığı gördüler ve Erdem’in de motive oluşundan hareketle tıbbi bakımı ve tedavisi ile barınma ihtiyacını karşılayabilmek adına birlikte hareket etme kararı aldılar. Kısa bir süre sonra Erdem İstanbul’da ilk solo sergisini açtı ve harika çalışmalarını dünyaya sergiledi.

Ne yazık ki Erdem’in geçmişi onu yakaladı. Sergi gününü takip eden ikinci gün Polis Erdem’i sağlık haklarından yararlanması için kimliğini çıkarırken zorunlu olarak ikamet adresi olarak gösterdiği arkadaşının evinde tutukladı ve sokaklarda yaşarken katılmaya zorlandığı suçlarla itham etti. Bu adaletsizlik, kendi hataları olmaksızın çaresiz durumlara itilen birçok trans ve kuir bireyin içinde bulunduğu durumu gözler önüne seriyor. Erdem şu anda Metris Cezaevi’nde ve maruz kaldığı sistematik ayrımcılık ve zorlukların bir sonucu olarak toplam sekiz, ancak iyi hal olması durumunda üç yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Bizler, Erdem’in cezaevine gönderildiği 23 Mart 2024 tarihinden bu yana satılan işlerinin geliri ile toplanan maddi desteklerin biriktiği havuzdan Erdem’in cezaevindeki kantin hesabına iki haftada bir, beş bin Türk Lirası gönderiyoruz. Ancak bunun tutukluluk süresini düşündüğümüzde bir yere kadar sürdürülebilir olduğunun da farkındayız. Bizler, arkadaşları ve destekçileri olarak Erdem’e yardım etmeye kararlıyız. Hukuki mücadelesini desteklemek, cezaevindeyken ihtiyaçlarını karşılamak ve nihayetinde özgürlüğünü güvence altına almak için Erdem’e bağış toplamaya karar verdik. Ayrıca, Erdem’in sanatını dünyayla paylaşmaya devam etmeyi ve yeteneğinin başkalarına ilham olmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Bağışlarınız doğrudan;

1. Avukat masrafları ve cezasını azaltma çabalarına,
2. Hapishanedeyken temel ihtiyaçlarının karşılanmasına,
3. Sanat eserlerini tanıtarak ve satarak maddi açıdan ayakta kalmasını sağlanmasına ve hikâyesi hakkında farkındalık yaratılmasına yardımcı olacaktır.

Erdem’in hikâyesi, trans ve kuir toplumunun ne kadar dayanıklı ve güçlü olduğunun bir kanıtıdır. Erdem’in sanatı sadece bir ifade aracı değil; birçok kişinin karşı karşıya kaldığı sistemik adaletsizliklerin güçlü bir hatırlatıcısıdır. Erdem’i destekleyerek sadece yetenekli bir sanatçıya yardım etmekle kalmıyor, aynı zamanda dünyanın her yerinde olan trans bireylerin haklarını ve onurunu savunmuş oluyorsunuz.

Kuir topluluklarda dayanışma esastır. Birbirimizi desteklemeli ve umudu canlı tutmalıyız. Erdem’in hikâyesi, empati kurmamız, destek olmamız ve desteğimize en çok ihtiyaç duyanlardan asla vazgeçmememiz için bir eylem çağrısıdır.

Erdem Bozkurt’u desteklemek için lütfen bize katılın. Miktarı ne olursa olsun her bağış bizi Erdem için adalet ve özgürlüğe bir adım daha yaklaştırıyor.

Cömertliğiniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

*Fotoğraf: Ali Murat Gali, Şahika, İstanbul, 21.03.24

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/