Eric Cantona bu kez mikrofon başında

Yazı: Tuğçe Özdenoğlu

7 numaranın ebedi sahibi Eric Cantona deyince aklımıza gelen ilk şey kuşkusuz dört Premier Lig şampiyonluğu ve üzerine eklenen FA Cup zaferleriyle Manchester United’da kaydettiği 82 gol ya da meşhur tekmesi…

17 Mayıs 1997’de futbolu bıraktığını açıkladığında hiçbirimiz muhtemelen bir yıl sonrasında Cate Blanchett ile Elizabeth filminde rol almasını kimse beklemiyordu. Şimdi ise gözlerimizi yeniden Eric Cantona’ya çevirmek için havalı bir nedenimiz var. Elinde gitarıyla Instagram’da “Cantona Sings Eric” turne takvimini açıklayan Kral Eric bu kez bizi sahneden şarkılarıyla tekmelemeye (!) hazırlanıyor. “Gelecek yıl bir grupla çalacağım ama şimdilik samimi mekânlarda yanımda çalmak için mütevazı bir piyano ile başlıyorum.” diye tanımladığı müzik kariyeri, 2 Haziran’da yayımlanan ilk single’ı “The Friends We Lost” ile resmen başladı. 

Piyano ve yaylılarla bir balad kıvamında kurgulanmış bu melankolik parça, 2024 sonbaharında çıkacak albümün de habercisi niteliğinde. Orkestrası eşliğinde şarkıya dramatik bir performansla hayat verdiği video klibi de hemen aşağıda.

Manchester’a bir saygı duruşu olarak başlayacak turnesi Londra ve Dublin ile devam edecek. 2004’te dünyanın en iyi oyuncularının yer aldığı FIFA 100 ve 2002’de İngiliz Futbol Onur listesine adını yazdırdıktan sonra Eric Cantona gözünü Rock & Roll Hall of Fame’e dikmiş olabilir, şaşırmayız. Ne de olsa söz konusu Kral Eric!