Daha iyi anlamak, daha yakından tanımak için: Ertem Eğilmez

Geniş izleyici kitlesini sinemalara çeken, kalabalık kadrolu, herkesin başrol olduğu güldürüleriyle Türkiye sinemasında bir ekol oluşturan Ertem Eğilmez; meslek hayatı boyunca 44 film yönetti, 5 senaryo kaleme aldı ve 97 filmin yapımcılığını üstlendi. Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe ve Ayşen Gruda gibi oyuncuların sektörde varlık göstermesine öncülük etti. Hababam Sınıfı serisi, Gülen Gözler, Canım Kardeşim, Mavi Boncuk, Süt Kardeşler, Arabesk ve daha nice klasik; onun rejisiyle hayata geçenlerden sadece birkaçı…

“Ne yaptığımı anlatmam. Anlatanları da sevmem. Buyur sinemaya seyret! İnsanın yaptığı ortada olmalı. Ortada olanın da anlatılmaya ihtiyacı olmamalı. Anlatılan filmi sevmem. Ama niçin bu filmi yaptığımı anlatırım. Çünkü bir filmin ‘Niçin’i perdeye yansımaz. Bir kısmı senaryoya, peliküle geçer geçmesine… Ama büyük bir kısmı da insanın içinde kalır. Bu yüzden niçin arabesk bir film yaptığımı anlatayım.” 

“Aslında niçin sorusunun cevabını vermeye kalksam hayat hikâyemi anlatmam gerekli. Benim hayatım arabesk. Yalnız benim mi? Senin de onların da herkesin hayatı arabesk. Arabesk yapan da arabeskten kaçan da alayımız arabesk yaşıyoruz…”

Bu cümleler, yönetmenin son filmi Arabesk’in hazırlıkları sırasında Gökhan Akçura’ya verdiği röportajdan.“Niçin”i, kısacası onu anlamak için, kendisinin de söylediği gibi hayat hikâyesini dinlemek gerek belli ki. 

İBB Kültür A.Ş. Yayınları’ndan yayımlanan ve Agah Özgüç, Cem Pekman ile Gökhan Akçura’nın ellerinden çıkan Ertem Eğilmez; Türkiye sinemasının en önemli figürlerinden birinin detaylı bir portresini çiziyor. Dergi yayıncılığından cep kitapları girişimciliğine, ticaretten eğlence dünyasına ve nihayetinde sinemaya uzanan ilginç yaşam öyküsünü anlatıyor.

An itibarıyla satışta olan 384 sayfalık biyografik kitap, İstanbul Kitapçısı’nın web sitesinden edinilebilir.