Erykah Badu için sırada bir Netflix filmi var

Yazı: Melis Tire

Neo-soul müziğin kraliçesi, soul divası Erykah Badu uzun yıllardır yeni müzik yayımlamıyor olsa da farklı disiplinlerde üretmeye aralıksız devam ediyor. 2020 başlarında vajina kokulu tütsü üretimiyle gündemimize gelmişti örneğin. Gelen haberler, Erykah Badu için sinema kanadında heyecan verici gelişmeler olduğu yönünde.

Denzel Washington’ın oğlu Malcolm Washington’ın ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olacak ve Netflix’te yayımlanacak Broadway uyarlaması The Piano Lesson için kamera karşısına geçiyor Erykah Badu. 1930’ların ortalarında Pittsburgh, Pennsylvania’da yaşayan Charles ailesini; ailenin mirası olan bir piyano üzerinden takip eden The Piano Lesson’ın son Broadway performansı ocak ayında gerçekleşmişti. 1987’de August Wilson tarafından yazılan ve 1990 tarihli ilk prodüksiyonuyla Pullitzer Ödülü’ne layık görülmüştü.

2022’de LaTanya Richardson Jackson yönetmenliğinde yeniden Broadway sahnesine taşınan The Piano Lesson’ın başrolleri Samuel L. Jackson ve John David Washington (kendisi Denzel Washington’ın diğer oğlu), film uyarlamasında da aynı rolleri canlandıracak. Erykah Badu ise henüz detayları belli olmayan ufak bir rolle adını künyeye yazdırdı ve filmde bir müzikal performans sergileyeceği biliniyor. 

August Wilson’ın 10 oyunluk American Century Cycle serisinin kimi diğer parçalarının da yakın zamanda sinematik uyarlamalara kavuştuğunu hatırlayalım: 2016’da Denzel Washington’ın yönetip başrolünü Viola Davis’le paylaştığı Fences ve 2020’de yine Netflix’te yayımlanan Ma Rainey’s Black Bottom. 1990’larda bir Hallmark filmine uyarlanan The Piano Lesson’ı yeniden perdeye taşıma fikrini dillendiren de 2020’de Denzel Washington olmuştu. Filmin yapımcıları arasında da yerini almış olması şaşırtıcı değil elbet.