White Noise, The Lying Life of Adults ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Noah Baumbach’ın 79. Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapan son işi White Noise, Elena Ferrante’nin aynı isimli romanından uyarlanan altı bölümlük büyüme anlatısı The Lying Life of Adults, birbirinden ünlü konukların kişisel ve soy geçmişlerini ele alan Finding Your Roots With Henry Louis Gates, Jr. ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

White Noise
(Netflix, 30 Aralık)

Nedir: Noah Baumbach’ın bir Don DeLillo romanından uyarlanan yeni filmi, gündelik hayatın olağan çatışmalarıyla baş etmeye çalışırken bir yandan da aşk, ölüm ve belirsizliklerle dolu bir dünyada mutlu olabilme ihtimali gibi evrensel gizemlerle yüzleşen bir Amerikan ailesini konu alıyor. 79. Venedik Film Festivali’ni yerinde takip eden Melikşah Altuntaş, “Baştan sona yozlaşmış dünya düzeni ve kutsal aile klişeleriyle dalgasını geçen, siyaset – din – toplum üçgeninde ironisi bol bir anlatıya girişmeyi tercih eden bir Baumbach var bu kez karşımızda.” demişti White Noise için.

Neye benzer: Bir başka Don DeLillo uyarlaması olan David Cronenberg filmi Cosmopolis, seyirci beklentileriyle oynayacak bir seyir tecrübesine dair ipuçları verebilir.

Kimler var: Noah Baumbach filmografisinde sıklıkla karşımıza çıkan Adam Driver ve Greta Gerwig’in yanı sıra Don Cheadle da önemli bir rolde. Kapanış jeneriği şarkısı ise LCD Soundsystem’dan.

The Lying Life of Adults
(Netflix, 4 Ocak)

Nedir: Özellikle Napoli Romanları ile büyük yankı uyandıran Elena Ferrante’nin Yetişkinlerin Yalan Hayatı kitabı da beklenen sinematik uyarlamasına kavuştu. “Küçükken her şey büyük geliyor; büyükken ise her şey anlamsız…” deniyor; insan açmazlarını, aile bağlarının esnek dokularını, yetişkin bir kadın olmanın anlamını keşfettirmeye niyetli dizide. 90’larda çocukluktan yetişkinliğe geçişi deneyimleyen Giovanna, ona ayrıcalıklı bir hayat sunan ailesiyle yaşadığı, bir zarafet kisvesine bürünmüş yukarı Napoli ve ailesinin konuşmadığı halası Vittoria sayesinde keşfettiği, aşırılıklarla dolu gibi görünen aşağı Napoli arasında gelgitler yaşıyor. 

Neye benzer: Yazarın romanlarından uyarlanan iki yapım fikir verecektir: 4. sezonu için bekleyiş süren HBO dizisi My Brilliant Friend ve yönetmen Maggie Gyllenhaal’un Olivia Colman’ı başrole yerleştirdiği The Lost Daughter.

Kimler var: 40 yılı aşan kariyeriyle İtalya sinemasının en meşhur isimlerinden Valeria Golino’ya, ilk oyunculuk deneyiminde Giordana Marengo eşlik ediyor.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Finding Your Roots With Henry Louis Gates, Jr. – 9. sezon (PBS, 3 Ocak)

Biz kimiz ve nereden geliyoruz? Bu soruları cevaplamaya yönelik temel dürtü, Finding Your Roots With Henry Louis Gates, Jr.’ın dokuz sezonluk ekran macerasına kaynaklık etmeye devam ediyor. Son teknoloji genom bilimi araçları ve derin şecere araştırmalarını kullanan akademisyen Henry Louis Gates Jr. ve ekibi; birbirinden ünlü konukların kişisel ve soy geçmişlerini ele alıyor, kökleri hakkında daha fazlasını öğrenmelerine olanak sağlıyor. Viola Davis, Edward Norton, Julia Roberts, Cyndi Lauper, Carol Burnett, Danny Trejo ve Angela Davis bu sezonun konukları arasında.

Ayak İşleri – 3. sezon (GAİN, 1 Ocak)

Yönetmen koltuğundaki Caner Özyurtlu’nun Volkan Öge ve Deniz Alnıtemiz ile birlikte kaleme aldığı Ayak İşleri, oyunculukları ve diyaloglarıyla keyifli bir 10 bölüm vadeden ilk sezonuyla 2021 yapımı Türkiye dizileri seçkimize girmişti. Yeni sezonda Evren (Güven Murat Akpınar, tüm yaşadıklarına rağmen içine kapanmayı reddedip yolunu bulmak için Polaris’i arayadursun, Vedat (Çağlar Çorumlu) mesleki sezgileriyle yine “çok pis olayların” içine düştüklerinin kokusunu alabiliyor. Berkay Ateş, Selin Yeninci, Şenay Gürler’in başını çektiği bir konuk oyuncu kadrosu da künyede.

Copenhagen Cowboy (Netflix, 5 Ocak)

Too Old to Die Young ile sinemadan televizyona geçen yönetmenler kervanına katılan Nicolas Winding Refn, üç yıllık bir aranın ardından televizyonla flörtünü sürdürüyor; hem de Danimarka’da çektiği bir diziyle. Sara Isabella Jønsson Vedde ile yarattığı Copenhagen Cowboy’da -kendisinden beklendiği üzere- suç öğeleri de neon ışıklar da yerli yerinde. Altı bölümlük seri, hayatını adayıp ömür boyu hizmet ettiği kuruluşu terk ederek yeni bir başlangıç yapmak üzere olan Miu’nun, Kopenhag’ın tehlikelerle dolu yer altı dünyasını baştan başa kat etmesini anlatıyor.

Yılbaşı Gecesi (Disney+, 30 Aralık)

Televizyona olan üretimleriyle tanıdığımız Gülse Birsel, sinema dünyasına ilk adımını yönetmen Ozan Açıktan ile güçleri birleştirdiği, gişede büyük ses getiren Aile Arasında ile atmıştı. İkilinin yeni ortaklığına işaret eden Disney+ filmi Yılbaşı Gecesi de yine “farklılıklarla bir arada yaşayabilmek” üzerine, iddialı bir oyuncu kadrosuna sahip bir komedi. Uzun bir zaman sonra tüm sevdikleriyle yılbaşı gecesinde buluşmaya hazırlanıp büyük hazırlık yapan Didem’in hayalleri, son anda ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle suya düşüyor. Eşi Ozan’ın sitedeki komşuları partiye çağırma fikriyle de bir araya gelmemesi gereken bir grup insan buluşuyor, cümbüş başlıyor.

* Rise of Empires: Ottoman – 2 .sezon (Netflix, 29 Aralık)

* Star Wars: The Bad Batch – 2. sezon (Disney+, 4 Ocak)

* This Place Rules (HBO, 30 Ocak)

* Lizzo: Live in Concert (HBO Max, 31 Aralık)

* Paul T. Goldman (Peacock, 1 Ocak)

* Ginny & Georgia – 2. sezon (Netflix, 4 Ocak)

Sweetie
Hâlâ izlemediyseniz

* Sweetie (MUBI, 4 Ocak)

* Psycho (TOD, 4 Ocak)

* Duvara Karşı (MUBI, 1 Ocak)

* Duck Soup (TOD, 1 Ocak)

* Far from Heaven (MUBI, 2 Ocak)

* The Lost City (TOD, 1 Ocak)