Etgar Keret retrospektifi, 31 Mayıs’a dek Pera Müzesi’nde

Çağdaş edebiyatın hınzır, yaratıcı ve kıvrak kalemlerinden Etgar Keret, ilk olarak Nisan 2020’de düzenlenmesi planlanan fakat COVID-19 salgını sebebiyle ertelenen retrospektif programı kapsamında sinematik üretimleriyle Pera Müzesi’nde. 

Advertisement

“Doğrusu şu ki, ceplerimdeki her şey her zaman tedarikli olmak adına özenle seçilmiştir; hakikat anı geldiğinde hazırlıklı olayım diye oradadır. Aslında, bu doğru değil. Ceplerimdeki her şey tek bir amaca hizmet ediyor: Hakikat anına hazırlıksız yakalanmamam.” – Etgar Keret

Yaratıcılıkta sınır tanımayan kısa hikâyeleriyle tanınan İsrailli yazar Etgar Keret, gerçek ve fantastik unsurları bir araya getiren bir üslupla üretiyor. Pera Film, Türkiye’de ilk kez öykücü, sinemacı ve senarist kimliklerine sahip Etgar Keret’in yönetmenliğini yaptığı, öykülerinden uyarlanmış dizi ve filmlerden oluşan retrospektif niteliğinde bir program sunuyor. Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret programı, yakın bir arkadaşının intiharının kendisini yazarlığa itmesinden, öykülerinin doğallık içinde bu denli sarsıcı olmasına ve kendi hayatında yaşanan gerçek olayları nasıl kurguya dönüştürdüğüne, Keret’e ve üretim süreçlerine dair pek çok keşif alanı sunuyor. 31 Mayıs’a dek sürecek programda, Etgar Keret dünyasında gezinmenin keyfini yaşatacak dizi ve filmleri hem fiziksel hem de çevrimiçi gösterimlerle bir arada.

Denizanası

Kaderin hatalı olduğunu kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazır ve kaybeden olmaya mahkûm bir adamın trajikomik hikâyesini anlatan Üstünkörü; beklenmedik mucizeler ve absürt bir mizahla, hayatın ne kadar kıymetli ve sürprizlerle dolu olduğunu gözler önüne seren Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi; dokunaklı, çoğu zaman nükteli ve son derece güçlü bir sinema dili barındıran, Etgar Keret’in Shira Geffen ile birlikte çektiği ilk uzun metraj filmi Denizanası; yönetmen arkadaşı Gur Bentwich’in bir kitap turnesinde Keret’e eşlik ederken yazarın eğlenceli olduğu kadar samimi bir portresini çizdiği belgesel filmi Hangi Hayvansınız?; yönetmen eşi Shira, çocukluk arkadaşları, Jonathan Safran Foer ve Ira Glass gibi meşhur çalışma arkadaşları başta olmak üzere, herkesin en sevdiği Keret hikâyesini paylaştığı Etgar Keret: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır; Etgar Keret ve Shira Geffen’in yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu, bilinçaltımızın en karanlık köşelerine esprili bir şekilde gizlice sızmaya çalışan benzersiz bir öyküyü, David Lynch ve Luis De Funes karması bir sinematografiyle aktaran mini dizi Aracı ve son olarak pandemi günlerindeki hayata ve pandemi sona erdiğinde dışarıya adım atar atmaz neler hissedebileceğimize dair kısa bir film olan Dışarıda programda yer alıyor.

Bir de güzel haber: Etgar Keret, 17 Mayıs Salı günü Pera Müzesi’nde film gösterimin ardından okurlar ve izleyicilerle buluşacak.

Etgar Keret: Hangi Hayvansınız?
Fotoğraf: Jonathan Bloom
Etgar Keret kimdir?

1967 yılında İsrail’in Ramat Gan şehrinde doğan Etgar Keret, İsrail’deki genç neslin en popüler yazarı olmasının yanı sıra uluslararası bir üne de sahip. Eserleri, New York Times, Le Monde, The New Yorker, The Guardian, The Paris Review ve Zoetrope gibi daha birçok yerde yayınlandı ve hikâyeleri 40’tan fazla kısa filme ilham verdi. Yaşamına Tel Aviv’de devam eden Keret, Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nde ders veriyor. Book Publishers Association tarafından birçok kez Platin Ödül’e layık görüldü. 2007 yılında Keret ve Shira Geffen, Cannes Film Festivali’nde Jellyfish (Denizanası) filmiyle “Camera d’Or” (Altın Kamera) Ödülü’nü ve Fransız Sanatçılar ve Yazarlar Birliği’nden En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı. Keret’in kitapları 42 dile çevrildi ve 45 ülkede yayımlandı.

Kalben ve Sezin Akbaşoğulları’nın sesinden Etgar Keret öyküleri

İsrailli yazarın Siren Yayınları’ndan yayımlanan iki hikâyesi, Bant Mag. için iki harika sesle hayat bulmuştu. İki yıl önce Etgar Keret’in Zeytin ya da Dünyanın Sonu İçin Blues hikâyesini Kalben seslendirmişti. Yazarın dünya prömiyerini Bant Mag.’da yapan bir diğer hikâyesi Kahve ve Sigara’yı da Sezin Akbaşoğulları’nın sesinden dinliyoruz.