Haftanın etkinlik rehberi (2 - 8 Aralık)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Seçkin Pirim – İnziva
31 Aralık’a kadar, Dirimart

İnziva, Seçkin Pirim’in salgın döneminden sonra üzerine yoğunlaştığı bireyin kendi içine dönmesi fikri ve sakin bir hayata adaptasyonun zorlukları etrafında şekillenen heykellerini ve kâğıt işlerini bir araya getiriyor. Detaylar burada.

27. Gezici Festival
2 – 8 Aralık, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27. Gezici Festival, yılın heyecan uyandıran yerli ve yabancı yapımlarını Dünya Sineması, Kısa İyidir, Türkiye 2022, Çocuk Filmleri gibi klasikleşen bölümlerinin yanı sıra Tehdit Altında, Özgür İfade, Sinemanın Kadın Öncüleri ve Godard: Aşk ve Ölüm Üzerine başlıkları altında üç kentte izleyicilerle buluşturacak. 8 Aralık’a kadar Ankara’da devam edecek festival, Sinop ve Kastamonu’ya da uğrayacak. Detaylar burada.

Duygu Aydoğan, Kapsül 
2 – 31 Aralık, Büyükdere35 

Duygu Aydoğan’ın üretim pratiğinde yer alan epoksi heykeller ve resimleri, insan olmanın fiziki sınırlarını ve psikolojik katmanlarını sunduğu bir arayışa dönüşüyor. “Kapsül” sergisi, canlı-cansız mefhumu üzerinden geçmiş-bugün ve gelecek ekseninde insanın gelecek tahayyülleri arasında değerlendiriyor. Detaylar burada.

8. Alternatif Müzik Günleri
2 Aralık, ODTÜ Mimarlık Amfisi

ODTÜ Müzik Toplulukları tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Alternatif Müzik Günleri 1 Aralık’ta başladı. Yerli sahnede üretilen yaratıcı, deneysel, sürprizli sesleri müzik meraklılarıyla buluşturmayı hedefleyen etkinliğin ikinci ve son günde Pitohui, Rinxlaya ve Blakhol sahnede olacak. Detaylar burada.

Deniz Taşar – ESKİİZ / OldTrace
2 Aralık – 2 Ocak, Bant Mag. Havuz / Bina

Hem şarkılarında hem görsel işlerinde disiplinlerarası üretme prensibini benimseyen İstanbullu müzisyen, besteci ve sanatçı Deniz Taşar, ilk kişisel resim sergisini şöyle anlatıyor: “Zamana ve benim zamanla olan ilişkime, geçmişime, ona taze bir bakış açısıyla göz atışıma ve cesur yeni adımlara dair. Detaylar burada

Voivod 
2 Aralık, Blind İstanbul

Kanadalı sci-fi progresif metal grubu Voivod ilk defa İstanbul’da. Dört nala gitar riffleri, iç titreten bas yürüyüşleri, bünyede sersemletici bir etki bırakan davul partisyonları ve hep bir ağızdan eşlik edilen tekerlememsi sözleriyle Nekropsi ise geceyi sürpriz bir setlistle açacak. Biletler burada.

Rashit
2 Aralık, Babylon

Türkiye’in ilk punk albümlerinden Telaşa Mahal Yok’un sahibi Rashit 10 senenin ardından ilk kez stüdyoya girdi ve geçtiğimiz yaz “Kalbim Soldan Atıyor” ve “Dünya Bizi Yutmadan” adlı iki parça yayımladı. Babylon gecesi, Hakan Tamar’ın DJ seti ve İstanbul çıkışlı post punk, darkwave ikilisi Ductape’in performansı ile başlayacak. Biletler burada.

Seduction
3 Aralık – 7 Ocak, Ferda Art Platform

Gili Avissar, Ünal Bostancı, Sinem Sezgin Bozkurt, Esra Karaduman, Maral Taşkırıcı, Özgür Yaz Taşçı ve Merve Tuna’nın  işlerini bir araya getiren Seduction, baştan çıkarma arzusu etrafında şekillenerek, seyirciyi cinsiyetler üstü ve disiplinler arası erotik bir oyuna davet ediyor. Detaylar burada.

CMTPZR
3 Aralık, Müze Gazhane

Müze Gazhane’nin #çokseslipazar sloganıyla düzenlediği yeni etkinliğinde sahaflardan giysi ve aksesuarlara, plak ve müzik dükkanlarından nostaljik oyunlara uzanan çeşitlilikteki stantlar, koleksiyoncuların söyleşileri, mezatlar, canlı performanslar ve dahası var. Her cumartesi tekrarlayacak CMTPZR’ın bu haftaki programından detaylar burada.

Federico Albanese 
3 Aralık, Zorlu PSM

Federico Albanese, tane tane yağan piyano melodilerinin yaylı partisyonlarında eridiği bir

müzik sunuyor. Berlin’de yerleşik İtalyan bestecinin, klasik ve elektronik tınıları harmanladığı işlerinde psikedeli, ambient, caz ve avangart pop dünyalarından sesler yakalamak da mümkün. Federico Albanese 3 Aralık’ta Zorlu PSM, Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak. Biletler burada.

Ben Böhmer
3 Aralık, Volkswagen Arena

Progresif house sularındaki üretimleriyle tanınan Alman prodüktör ve DJ Ben Böhmer’in dünyanın en büyüleyici lokasyonlarında DJ performansları organize eden Youtube kanalı Cercle’ın Kapadokya edisyonunda, bir balonun içinde gerçekleştirdiği performansı hatırlar mısınız? Geçtiğimiz yaz ikinci albümü Begin Again’in remiks koleksiyonunu yayımlayan Böhmer, İstanbul’a da uğruyor. Biletler burada.

Rembrandt Trio
3 Aralık, Borusan Müzik Evi

On beş yılı aşkın bir süre boyunca birlikte çalan, kıtalar arası performans sergilemek için dünyayı dolaşan ve yol boyunca birçok farklı müzik kültürünü özümseyen Rembrandt Trio, geçtiğimiz yıl Melodie Antique adlı bir albüm yayımlamıştı. Rotasına İstanbul durağını da ekleyen grubu canlı dinlemek için biletler burada.

Hava Kararınca: Simge Pınar
7 Aralık, Müze Gazhane

Yerli sahnede yılın ilk yarısının en dikkat çekici kayıtlarından biri olan Sevgideğer’in sahibi Simge Pınar ikinci albümünde, geniş alternatif rock haritasının farklı uçlarını kat eden 35 dakikalık bir akışta hem rahat ilişki kurulabilecek hem de bol bol düşündürecek bir anlatı kurgulamıştı. HAva Kararınca sahnesinde çalacağı konserin detayları burada.

Evlilikten Sahneler
8 Aralık, Zorlu PSM

Ingmar Bergman’ın aynı adlı kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı Evlilikten Sahneler, 10.evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi  mutlu bir çifti odağına alıyor. “İki insan bir ömür birlikte yaşayabilir mi? Aile nedir? Şefkat nedir? Aşk nedir ne değildir?” diye soruyor. Biletler burada.

Bu son şansımız mı?
8 – 30 Aralık, SALT Beyoğlu

SALT’ın Yunanistan’dan Kanada ve Peru’ya uzanan belgeselleri bir araya getiren film seçkisi toprağı odağına alarak, değişen ekolojik koşullara uyum bağlamında tarım ve gıda sistemlerini irdeliyor. Gösterimlerin ardından tüm filmler saltonline.org üzerinden birer hafta süreyle çevrimiçi olarak da izlenebilecek. Detaylar burada.

Giriş görseli: Ünal Bostancı, SKAM, 2022