Haftanın etkinlik rehberi (9 - 15 Aralık)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Jam’s Session
9 – 10 – 11 Aralık, Salon İKSV

Yerli sahnenin hikâye anlatıcılığının gücüyle parlamış dört müzisyen ve grubu, üç gün boyunca Salon İKSV sahnesinde. 9 Aralık’ta Lara Di Lara ve Can Güngör ile başlayan konser serisi 10 Aralık’ta Yedinci Ev, 11 Aralık’ta ise Deniz Tekin ile devam edecek. Detaylar burada.

Soft Machine
9 Aralık, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Müzik tarihinin en ilham verici gruplarından biri, Canterbury Sound’un ve progresif rock müziğinin öncülerinden Soft Machine’in, ilk İstanbul konserine hazır mıyız? Grubun 55. yıl turnesi kapsamında gerçekleşecek olan konser, kıymetli bir mirası ayağımıza getiriyor, kaçırmak olmaz! Biletler burada.

Buradayım!: Varoluş ve Aidiyet seçkisi
15 Aralık’a dek, Pera Müzesi

Pera Film’in Dünya AIDS Günü’nde farkındalık yaratmak için 2016’da başlattığı Buradayım! programı kapsamında çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS kürasyonuyla hazırlanan Varoluş ve Aidiyet seçkisindeki filmler, 15 Aralık’a kadar Pera Müzesi oditoryumunda izlenebilir. Gösterimlerin hepsi ücretsiz. Detaylar burada.

Bu son şansımız mı?
30 Aralık’a dek; Salt Beyoğlu, çevrimiçi

Salt’ın Yunanistan’dan Kanada ve Peru’ya uzanan belgeselleri bir araya getiren film seçkisi toprağı odağına alarak, değişen ekolojik koşullara uyum bağlamında tarım ve gıda sistemlerini irdeliyor. Gösterimlerin ardından tüm filmler saltonline.org üzerinden birer hafta süreyle çevrimiçi olarak da izlenebilecek. Detaylar burada.

Hedonutopia
9 Aralık, Zorlu PSM

“Yedi yılda yedi şarkıdan oluşan yedi albüm” mottosuyla çıktıkları yolu 7 ile tamamlayan Hedonutopia’nın yeni kaydı, “İnsan hasta bir ruhtur” sözleriyle açılıyor. Grup, bu karanlık modun devam ettiği koleksiyonda ilhamını daha çok çıktığı coğrafyadan alıyor, sunduğu sonik deneyim ise uçsuz bucaksız… Lansman konserinin biletleri burada.

27. Gezici Festival
9 – 11 Aralık, Sinop Halk Eğitim Merkezi

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27. Gezici Festival, yılın heyecan uyandıran yerli ve yabancı yapımlarını Dünya Sineması, Kısa İyidir, Türkiye 2022, Çocuk Filmleri gibi klasikleşen bölümlerinin yanı sıra Tehdit Altında, Özgür İfade, Sinemanın Kadın Öncüleri ve Godard: Aşk ve Ölüm Üzerine başlıkları altında izlemeye açıyor. Ankara’da başlayan gösterimler Sinop’un ardından Kastamonu’ya da uğrayacak. Detaylar burada.

Deniz Taşar
10 Aralık, Bant Mag. Havuz / Bina, 19.00

Hem şarkılarında hem görsel işlerinde disiplinlerarası üretme prensibini benimseyen İstanbullu müzisyen, besteci ve sanatçı Deniz Taşar, ilk kişisel resim sergisi ESKİİZ / OldTrace kapsamında Bant Mag. Havuz / Bina’da bir konser verecek. Katılım ücretsiz. Sergiye dair detaylar burada.

12. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali
10 – 14 Aralık; Fransız Kültür Merkezi, Aynalı Geçit

Documentarist tarafından düzenlenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali; dört günde 14 ülkeden 18 yönetmenin kurmaca ve belgesel olmak üzere toplam 16 filmini gösterecek. “Immerse In the World” başlıklı altı filmlik bir sanal gerçeklik seçkisi de festival alanında VR gözlüklerle izlenebilecek. Detaylar burada.

Amar Kılıç – İmgeler Ülkesinde
10 Aralık – 15 Ocak, C.A.M. Galeri

Bu fotoğraf serisinde Kuzey Mezopotamya ovasında, Mardin, Urfa ve diğer köylerde geleneksel dövme sanatı olan deq’in (dak, dek, veşm) son taşıyıcıları olan Kuzey Mezopotamya kadınları belgeleniyor. Detaylar burada.

90’lar Maratonu
10 Aralık, Salt Beyoğlu

Salt’ın Sahnede 90’lar sergisi kapsamında Açık Sinema’da peş peşe düzenlenecek üç söyleşide Seretonin sergileri, Assos Gösteri Sanatları Festivali ve DAGS yürütücülüğündeki Performans Günleri‘ne odaklanılacak. Bir Alper Maral performansının da izlenebileceği programın detayları burada.

Berkay Kahvecioğlu – Algı Operasyonu
10 Aralık – 15 Ocak, yermekân / Ankara

“Berkay uzun bir yol, bolca manzaradır veya şöyle söyleyelim; bırak bu işleri, devlet suç işleri”. Sergi açılışına Rinxlaya ve Wodashin’in katılımıyla gerçekleşecek sürpriz bir konser de eşlik edecek. Detaylar burada.

Kurak Günler söyleşi
12 Aralık, Bant Mag. Havuz / Bina, 21.30

Dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde yapmasının ardından çeşitli Türkiye festivallerini arşınlayan, aylardır sosyal medyanın başat konuları arasındaki Kurak Günler nihayet vizyonda. Yönetmen Emin Alper ve filmin oyuncularıyla gerçekleşecek söyleşiye katılmak için sinema bileti göstermek yeterli. Kapasite 50 kişiyle sınırlı; erken gelmekte fayda var.

Aramızdaki Sarmaşık
14 Aralık, Kadıköy Emek Tiyatrosu

Aramızdaki Sarmaşık, Yunan mitolojisinde Kassandra öyküsünden yola çıkarak mekâna özgü tasarlanmış bir oyun. Tamamı kadınlardan oluşan oyun ekibinin sözlü ve otobiyografik anlatıları ve doğaçlamalarıyla şekillendi. “Gerçeği söylediğimiz hâlde sesimizin duyulmaması, sözlerimize kulak verilmemesi ve inanılmaması bize ne yapar?” diye soruyor. Detayları burada.

Yerin Altında: Apartmanlar
15 Aralık, Müze Gazhane

Apartmanlar, tekinsiz bir atmosfer yarattığı parçalarında post-punk ve noise gibi estetikleri benimsiyor. Furkan Güleray, Brek, Birkan Başören, Dehan Kılınçarslan ve Deniz Braderin’i bir araya getiren grubun son yayını AşkAşkSevgiSevgiAşkAşk adlı kısaçalar olmuştu. Konsere katılım için kayıt yaptırmak gerekiyor; detaylar burada.

Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan
15 Aralık – 6 Ocak, Karşı Sanat Çalışmaları

Mardin’deki Surp Kevork Kilisesi’nde açılması planlanan sergi, Valilik tarafından iptalinin ardından İstanbul’a taşınıyor. Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan ismini, Zabel Yesayan’ın “Yıkıntılar Arasında” kitabından bir alıntıdan alıyor. Bu alıntı 1600 yıllık bir geçmişe sahip Surp Kevork Kilisesi ile birleşerek, hafızanın öneminin altını çiziyor. Detaylar burada.

GoGo Penguin
15 Aralık, Zorlu PSM

Nu-jazz – electronica hattından nefis çeşitlemeler sunan, ortak ettiği deneylerle dinleyicisinin ufkunu genişleten Manchester çıkışlı Gogo Penguin triosu geçtiğimiz yaz Between Two Waves adlı bir kısaçalar yayımlamıştı. Grubun 15 Aralık’ta Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde gerçekleşecek konseri için biletleri burada.

Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü
15 Aralık, Arter

Neue Klangkunst’un performansını çeşitli ses müdahaleleri ve deneysel bir filmle bir araya getiren Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü, 18. yüzyıl sonlarında endüstrileşme süreciyle birlikte şekillenen “İnsan Çağı”nın yaşadığımız dünyaya etkilerini insanın bedeniyle ilişkileri üzerinden ele alıyor. Detaylar burada.

The Away Days
15 Aralık, Babylon

Can Özen ve Sezer Koç’un hayaliyle 2012’de filizlenen The Away Days, ismini grup üyelerinin köksüzlüğünden alıyor. Indie rock, dream pop, shoegaze semalarında süzülen şarkılarıyla yerküre üzerindeki pek çok müzik festivalini arşınlayan topluluk en son, “Seninle Sonbahar” adlı bir tekli yayımladı. Babylon konserinin biletleri burada.