Haftanın etkinlik rehberi (1 - 7 Şubat)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Eve Dönüş Yok & Voyvo
1 Şubat, Babylon

Batuhan Özmen, Enis Duman, İpek Ektaş ve Erol Akıncı’yı buluşturan İstanbullu rock topluluğu Eve Dönüş Yok; en son Okyanusa Dalmak kısaçalarını yayımlamıştı. Anıl Can, Mert Berkay Saraç ve Tuğrul Yanık ortaklığında grunge, Britpop ve art rock tınılarını harmanlayan Voyvo ise geçtiğimiz sene ilk albümü Zaman Zehir’i paylaştı. Konser öncesi iki gruba yanıtlarını şarkılarla vereceği sorular sorduğumuz Şarkı çekmecesi için buraya. Biletler için de buraya.

Bora Akıncıtürk –  Normal Bir Hayat
1 Şubat – 2 Mart, Pilevneli Galeri

Sanatçı kendi jenerasyonu, dönemi ve gündelik rutinleri üzerinden kimlik politikaları, anonimleşme ve bilginin aktarımı gibi konuları mizahi diliyle ele alıyor. Akıncıtürk, tuval üzerine yağlı boya işlerden ve bir enstalasyondan oluşan sergisinde; popüler kültürde yer eden, sosyal ağlardan seçtiği ve kendi ürettiği çeşitli imgeleri kurgulayarak izleyiciye aktarıyor. Detaylar burada.

Buse Belle Cesur – Cumming Home
1 Şubat – 2 Mart, Pilevneli Galeri

Türk-Amerikalı olan genç sanatçı, çift dilli ve çift kültürlü olmanın getirdiği çelişkileri avantaja dönüştürerek; toplumsal cinsiyet, kültürel kodlar, dile yerleşmiş kalıplar veya gündelik yaşamının içinde takıldığı “an”ları sanat ve tasarım arasında gidip gelen domestik yerleştirmeler aracılığıyla araştırıyor. Detaylar burada.

Serkan Aka – H a v a d a
1 Şubat – 3 Mart, Schneidertempel Sanat Merkezi

H a v a d a; eşyaların canlılığına ve çarpışmaların rastlantısal akışına dair bir sergi. Aka, sıradan ve çoğunlukla kullanılmış eşyaları bir araya getirerek ses heykelleri ve yerleştirmeler oluşturuyor. Mekânı; doğadaki seslerden, kuşlardan, balinalardan ve şehirdeki seslerden yola çıkarak havada asılı bir ses manzarası olarak kurguluyor. Detaylar burada.

Öteki
1 – 2 Şubat, Zorlu PSM

Bir gün karşınıza size tıpa tıp benzeyen birisi çıksa ne hissedersiniz? Emin Alper’in Dostoyevski’nin ‘Öteki’ adlı aynı eserinden sahneye uyarladığı ve yönettiği ilk tiyatro oyunu. Özgün bir kara komedi. Sahnede Cem Yiğit Üzümoğlu, Erdem Şenocak, Derya Karadaş ve Gökhan Yıkılkan. Biletler burada

Bir David Bowie Gecesi: We Can Be Heroes
2 Şubat, DasDas

David Bowie’nin popüler kültüre bıraktığı eşsiz mirasın kutlanacağı gecede; Brek, Deniz Tekin, Selût ve Tuğçe Şenoğul, en sevdikleri Bowie şarkılarını yorumlayacak. Biletler burada.

Burakbey
2 Şubat, Babylon

Burakbey, geçtiğimiz sene yayımlanan ilk albümü DELİLER ORATORYOSU’na veda ediyor. Dinleyicisini iki yeni şarkıyla tanıştıracağı gecede, müzisyene bir “İlahi Koro” da eşlik edecek. Peki her şeyin mümkün olduğu bir senaryoda, korosunda başka kimlerin sesini duymak isterdi? Yanıtı tam burada. Burakbey konseri, 2 Şubat’ta Babylon’da. Biletler burada.

Osman Dinç – Göz Kuşak’ı Altında
3 Şubat, Pi Artworks 

Dinç’in pratiği, evrensel fikirleri somutlaştırma becerisiyle bilinirken, sürdürülebilirlik ve maddi bütünlüğünün gerekliliğine vurgu yapıyor; aslında heykellerini genellikle hammaddeye mümkün olan en az şekilde müdahale ederek yaratıyor. ⁣Detaylar burada.

⁣Video-art + Performans: Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm
3 Şubat, Bant Mag. Havuz / Bina

Yazar, yönetmen, oyuncu Nadir Sönmez’in; metin, video ve performans disiplinlerini bir araya getirdiği Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm, 3 Şubat Cumartesi akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da. Detaylar burada.

Neredeyse Eşittir
3 Şubat, Kumbaracı50

Cihangir Atölye Sahnesi’nin (CAS) Serpil Göral rejisiyle sahnelenen oyunu Neredeyse Eşittir; seyirciyi sistemin kurnazlıklarını anlamaya / anlamaya yaklaşmaya davet ediyor. Biletler burada. Deniz Dursun’un “Belki benim kâğıt param döne dolaşa senin cebine girmiştir: Neredeyse Eşittir” başlıklı değerlendirme metnine de göz atabilirsiniz. 

Heybesini Çiğneyen Katır   
3 Şubat, Alan Pa (İzmir)

Iraz Akçam ve Simge Günsan’ın rol aldığı Heybesini Çiğneyen Katır, yolda olma eyleminin katmanlarını gerek şehre ulaşan çevre yolunda, gerekse kendinden içeri bir üslupta haritalandırıyor. Biletler burada.

Taşlı Köprüde Yayalar
3 Şubat, PASAJ @ BarınHan

Taşlı Köprüde Yayalar aile fotoğrafları, ses tasarımları ve sözlü tarih çalışmalarını bir araya getirerek; belleği, göçü ve toplumsal değişimi ele alıyor. Taş köprüleri tarihsel bellek olarak değerlendirirken, aile fotoğraflarını dünle bugün arasında bir köprü olarak kullanarak, içsel yolculuklara ve duyumsal süreçlere odaklanıyor. Kapanış günü bir performans ve kitap lansmanı gerçekleşecek.Detaylar burada.

On Adımda Unutmak
4 Şubat, DasDas

Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği On Adımda Unutmak; bireysel dünyasına sıkışmış, kendisine sunulan küçük konforlar aracılığıyla çevresine ve çevresindeki insanlara, sorunlara duyarsızlaşmış, maruz bırakıldığı bilgi bombardımanı içinde giderek farklı bir anlamda bilgisizleşmiş ve sonuçta cahilleşmiş çağdaş insanın trajikomik öyküsünü konu alıyor. Biletler burada.

Istırap Korosu
6 Şubat, Alan Kadıköy

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, Deniz Karaoğlu ve Seda Türkmen’in rol aldığı Istırap Korosu, bir apartmandaki 14 karakteri ele alıyor. Mutsuzlukların çığlıklara dönüştüğü, hepimizin hayatlarına dokunan oyunun biletleri burada.