Haftanın etkinlik rehberi (11 - 17 Aralık)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

PEKİ
11 Ocak, Bant Mag. Havuz / Bina

Nadir Sönmez’in yazıp yönettiği PEKİ, 11 Ocak Perşembe akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da sahnelenecek. Kadrosunda Sönmez’le birlikte İnci Sefa Cingöz ve Selin Hasar’ın yer aldığı oyun, hayali bir kafede geçiyor. Detaylar burada.

Fantasia 23
11 Ocak – 4 Şubat, Ambidexter

Oğulcan Kuş ile Selver Yıldırım’ın ortak sergisi Fantasia 23, ikilinin rengârenk dünyasına davet ediyor; heykelsi resimlerini buluşturuyor. Detaylar burada.

Özge Özel
11 Ocak, Zorlu PSM

Karşısına çıkan tüm kavramların içini dışına çıkaran ve bundan bir gram pişmanlık duymayan Özge Özel, tek kişilik stand-up gösterisiyle sahnede olacak. Kayda alınacak gösteriyi kaçırmamak için biletler burada

MOD #4 Gecesi: Kana Kana, vicotüco, Tuzla
12 Ocak, Babylon

Hakan Tamar’ın Radyo Eksen için kaydettiği MOD programına özel tasarlanan gecede söz yazarı, besteci ve prodüktör Övünç Dan’ın “Türkçe sözlü hafif gotik müziği” projesi Kana Kana; Mert Avcı ve sinanılmaz tarafından kurulan vicotüco ve distopik mahallelerin, çalkantılı ilişkilerin kümülatif hissiyatlarını anlatan Tuzla sahnede olacak. Biletler burada.

Noise_Media Art
12-21 Ocak, çeşitli mekânlar

Türkiye’nin ilk medya sanatı odaklı uluslararası sanat fuarı Noise_Media Art, üretimlerinde geleneksel medyumların dışına taşan sanatçıların işlerini bir araya getirecek. Fuarın müzik kanadını oluşturan OI_Music Powered by German Legend programında krautrock akımının yaşayan efsanesi Michael Rother’in Neu! ve Harmonia külliyatından parçalar çalacağı özel bir performans gerçekleşecek. 12-14 Ocak’a yayılan takvimde Andy Stott, The Bug & Flowdan, Wolfgang Voigt presents Rückverzauberung ve İpek Görgün konserleri de var. Detaylar burada.

Geçen Gün
13 – 14 Ocak, Beykoz Kundura

Performans, dans, müzik ve tiyatro unsurlarının tek potada eritildiği Geçen Gün, bazen yanıtı apaçık ortada olan sorular soruyor, bazen de hiçbir zaman doldurulamayacak boşluklara birlikte bakmaya çağırıyor. Biletler burada.

Gevende
13 Ocak, Zorlu PSM

Yerli müzik sahnesinin köklü isimlerinden; kendine özgü vokal diliyle geleneksel motifler ve progresif rock etkilerini bir araya getiren Gevende, 20. yıl özel performansı ile Zorlu PSM Turkcell sahnesinde olacak. Biletler burada.

Hav Hav! & light motiv
13 Ocak, Rene Lokal

Üretimlerini lo-fi garage punk estetiği üzerine inşa eden Hav Hav! ve İzmirli dream-pop / shoegaze projesi light motiv, 13 Ocak’ta Rene Lokal sahnesinde olacak. Etkinlik ücretsiz. Detaylar burada

Beni Bu Şarkılar Mahvetti: Çirkin özel
16 Ocak, Bant Mag. Havuz / Bina

Konuklarımızdan onları “mahvetmiş”, gönüllerine damga vurmuş şarkılara dair hikâyelerini öğrendiğimiz Beni Bu Şarkılar Mahvetti’de bu kez Çirkin oyunu ekibini ağırlıyoruz. Katılım ücretsiz. Detaylar burada.

İki Kent Arasında Bir Bar Masasında
17 Ocak, Bant Mag. Havuz / Bina

Zeynep Kıymacı’nın yazdığı; Kardelen Ezgi Yıldız’ın yönettiği İki Kent Arasında Bir Bar Masasında oyunu, prömiyerini 17 Ocak akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da yapacak. Oyuncu kadrosunda Bilge Varol, İdil Özaydın ve Mine Nur Şen yer almakta. Detaylar burada. 

Tulu Bayar – İzler
3 Şubat’a dek, Ferda Art Platform

Türk kökenli Amerikalı sanatçı Tulu Bayar, İzler isimli sergisinde bir göçmen olarak kendisini hem ABD’de hem de Türkiye’de “öteki” hissetme hâlini, aynı anda iki tarihsel ve coğrafi süreklilik içinde var olma durumunu inceleyerek görselleştiriyor. Detaylar burada.

Esra Karaduman – Preasure
3 Şubat’a dek, Ferda Art Platform

İngilizce’de baskı (pressure) ve zevk (pleasure) kelimelerinin karışımından oluşan Preasure ismini taşıyan sergi, tıpkı sanatçının doğu ve batı sanatı arasında gezinen eserleri gibi iki kavramı da içinde barındırıyor. Detaylar burada.

Mercan Dede – Sen Potansiyellerle Doğdun
4 Şubat’a dek, Casa Botter

Dünyaca ünlü neyzen, besteci, yapımcı ve DJ Mercan Dede’nin kişisel sergisi Sen Potansiyellerle Doğdun; olan değil olması gereken, görülen değil gizli tutulan, maruz kalınan değil arzu edilen, kabul gören değil içimizde ukde kalan anların peşine düşüyor. Detaylar burada.

Giriş görseli: Orhan Cem Çetin – Gevende Bey