Noise_Media Art: Michael Rother, The Bug ft. Flowdan, Dominique Moulon ve dahası

Türkiye’nin ilk medya sanatı odaklı uluslararası sanat fuarı Noise_Media Art, 12 Ocak – 21 Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul’un farklı mekânlarına yayılacak. Program tam anlamıyla bir harika.

Sanatçılar Hande Şekerciler ve Arda Yalkın tarafından, sanattaki güncel nabzı yakalayan uluslararası bir etkinliğe olan ihtiyaçtan dolayı hayata geçirilen Noise_Media Art, yalnızca davet edilen sanatçı ve galerilerin katılabildiği yapısıyla, ilk edisyonunda medya sanatı alanında tanınmış küratör Dominique Moulon’nun seçkisiyle bir araya getiriyor. Noise, Moulon dışında Fransa’dan medya sanatı konusunda bilinen galerilere de Türkiye Fransız Kültür Merkezi katkılarıyla yer veriyor.

Katherine Melançon – Seven Sisters National Park Series (Elektra)

Noise_Media Art’ın ilk edisyonunda medya sanatının güçlü isimlerini temsil eden DAM, Kate Vass Gallery, Elektra, Julie Caredda gibi uluslararası galerilerin yanında Art On, Sanatorium, Pilot, Siyah Beyaz Galeri gibi Türkiye’nin önemli galerileri, sanat üretimlerinde geleneksel medyumların dışında üretim yapan ve eserlerinde teknolojiyi yoğun olarak kullanan öncü sanatçıların eserlerini sergileyecekler.

OI_Music Powered by German Legend

Fuarın müzik kanadını oluşturan OI_Music Powered by German Legend programında krautrock akımının yaşayan efsanesi Michael Rother’in Neu! ve Harmonia külliyatından parçalar çalacağı özel bir performans gerçekleşecek. 12-14 Ocak’a yayılan takvimde Andy Stott, The Bug & Flowdan, Wolfgang Voigt presents Rückverzauberung ve İpek Görgün konserleri de var. Kürasyonu Kod Müzik tarafından üstlenilen konserlerin öncesinde Taha Kiremitçi, Granül ve Human Scum DJ kabininde olacak.

Michael Rother

OI_Music sadece bir konser dizisi değil. Her gün 11.00’den itibaren uluslararası sanatçıların atölye çalışmaları, elektronik müzik kültürü hakkında paneller, belgesel gösterimleri Alman sokak yemekleri, plak-ikinci el elektronik ekipman tezgahları ve onlarca DJ’in performansları ile Alan Kadıköy’ü bir elektronik müzik mabedine çeviriyor.

Konser ve DJ set takvimi şu şekilde:

12 OCAK 2024 CUMA 

20:30 – 22:00 Granül (DJ Set )
22:00 – 22:50 Andy Stott Live 
23:20 – 00:30 The Bug feat. Flowdan 

13 OCAK 2024 CUMARTESİ 

20:30 – Taha Kiremitçi (DJ Set) & Ordinaire.x (Visuals) 
22:15 –  Michael Rother plays Neu!  & Harmonia  &  Solo Works

14 OCAK 2024 PAZAR 

20:30 – 22:00  Human Scum  ( DJ Set ) 
22:00 – 22:50 İpek Görgün
23:20 – 00:30 Wolfgang Voigt presents Rückverzauberg 

Noise_Media Art, oldukça dallı budaklı bir fuar. İlk yılında parmak ısırtan bir program ortaya çıkarmış olması, devamı için de şimdiden sabırsızlandırıyor. Aşağıda, gerçekleşecek farklı etkinliklere dair bazı bilgiler de mevcut. Ama siz en iyisi, programın detaylarını incelemek için buradan festivalin web sitesine bir göz atın. Michael Rother ile söyleşimiz de önümüzdeki günlerde bantmag.com’da olacak, gözünüz buralarda olsun.

OI_Emerge

Mey Diageo ve Alan Kadıköy co-partnerliğinde gerçekleşen tüm dünyadan, henüz galeri temsiliyeti olmayan, yükselen genç sanatçıların, son dönem eserlerinden oluşan bir seçkiye yer veren OI_Emerge’ün ilk edisyonunda, Türkiye’den Doğa Ünyaylar, Beyza Dilem Topdal, Merve Mepa, Ceren Su Çelik, Kanada’dan Cinzia Campolese, Fransa’dan Ethel Lilienfeld ve İngiltere’den Carlotta Aoun, İspanya’dan Rocio Berenguer eserleriyle yer alıyor.

OI_Talks

Paribu partnerliğinde gerçekleşen OI_Talks programında ise Ars Electronica baş küratörü Martin Honzik, sanatçı Kevin Abosch,  ZKM Media Museum’un baş küratörü Bernard Serexhe, sanat yazarı ve Mointclaire State University profesörlerinden Charlotte Kent, DAM direktörü Wolf Lieser, Neural Magazine genel yayın yönetmeni Alessandro Ludovico gibi dünyadan konuşmacıların yanı sıra Türkiyeli sanatçı ve sanat profesyonellerinin yer aldığı oturumlar gerçekleşecek.

OI_Focus

İBB desteğiyle Fener Evleri/Haliç Sanat’ta gerçekleşecek OI_Focus, her yıl başka bir ülke, konu, kavram, sanatçı ya da akıma odaklanacak. Bu yılın konusu Kore medya sanatı. Serginin küratörlüğünü Jungmin Cho üstleniyor.

OI_Talks | OI_Education

Çok yönlü bir yapıya sahip olacak şekilde kurgulanan Noise_Media Art, kapsayıcı ve ulaşılabilir olma hedefiyle fuar ve sergilerin yanı sıra Türkiyeli konuşmacı ve eğitmenlerin yanı sıra dünyadan da önemli isimlerin yer alacağı OI_Talks ve OI_Education programlarını da ücretsiz olarak gerçekleştirecek.

OI_Education programı kapsamında Notch, Noitom Motion Capture, Adobe programları gibi sanatçılar tarafında üretimlerinde sıklıkla kullanılan yazılımlar hakkında atölye çalışmalarına yer verilecek.