Haftanın etkinlik rehberi (23-29 Mayıs)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Toykontakt
26 Mayıs’a dek, Yapı Kredi bomontiada

Mamut Art Project kapsamında açılan Toyart.ist‘in 3. sergisi Toykontakt’ta farklı disiplinlerden 26 sanatçının hazırladığı tasarım oyuncaklar, limitli edisyonlarıyla yer alıyor. Detaylar burada.

Cappadox
23-26 Mayıs, Kapadokya (çeşitli mekânlar)

Cappadox, tüm duyulara temas eden bir programla Kapadokya’ya “Değişen Gökler” teması altında dönüyor. Jordan Rakei, Mammal Hands, Ulla, Lalalar, Büyük Ev Ablukada, Gevende, Casper Clausen, Maya Perest diye uzayan müzik programına çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava başlıklarında toplanan Cappadox deneyimleri eşlik ediyor. Programın detayları burada.

Uçurtma Zamanı
23 Mayıs – 15 Aralık, Arter

Jackie Matisse ve sanat pratiğinin imzası hâline gelen renk renk, şekil şekil uçurtmaların her biri kendine özgü sergileme teknikleri ile Arter’in farklı kat ve alanlarına yayılıyor. Detaylar burada.

Second
25 Mayıs, Babylon

Pop-punk’ın yıkılmayan kalesi Second’ın güncel kadrosunu; grubun kurucu üyesi Özgün Semerci, son dönem üretimlerinin mimarı prodüktör Kerem Brumend, yerli punk rock sahnesinin sevilen müzisyenleri Alican Şalt ve Parham A.G oluşturuyor. Ufukta yeni bir EP de var. Biletler burada.

Shortparis
26 Mayıs, Kadıköy Sahne

Uluslararası şöhreti her geçen gün artan, canlı performanslarıyla ünlü; dark wave sularında gezinen Rusça, Fransızca ve İngilizce şarkılar besteleyen Shortparis 26 Mayıs Pazar akşamı Kadıköy Sahne’de olacak. Biletler burada.

L’Impératrice
26 Mayıs, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Fransız alternatif dans grubu L’Impératrice, kendilerine has disko güzellikleriyle Zorlu PSM Loves Summer serisinin açılışını yapacak. Biletler burada.

Maui, Rinxlaya, Semi, Wodashin
26 Mayıs, Şahika

Maui, Rinxlaya, Semi, Wodashin’in DJ setlerinin sonik maceraları ile dolu gecenin detayları burada.

Finito. Yallah. Kış Kış. L*ve You.
27 Mayıs, DasDas

Sami Berat Marçalı’nın yönetmenliğini üstlendiği oyunun kadrosunda Evrim Doğan, Erdi Güçlü, Görkem Kasal, Ali Rıza Kubilay ve Gülce Oral var. Londra’dan İstanbul’a geri dönen Ekin’in inişli çıkışlı hayatına şahit olduğumuz oyun için biletler burada.

Güneş Özgeç 
28 Mayıs, Salon İKSV

Şarkıcı, şarkı yazarı, multi enstrümantalist, aranjör ve prodüktör unvanlarıyla müzik üretiminin pek çok aşamasında varlık gösteren Güneş Özgeç, ilk albümü Kertenkele Kraliçe’nin Zamansız Masalları‘nı geçtiğimiz mart ayında yayımlamıştı. Biletler burada.

Puma Blue
29 Mayıs, Blind 

Puma Blue, geçtiğimiz yıl Blue Flowers etiketiyle yayımlanan ikinci albümü Holy Waters’ın turnesi kapsamında ilk İstanbul konserini verecek. Londralı müzisyen Jacob Allen’ın solo projesi olan Puma Blue, şarkılarında farklı janrlardan titreşimleri bir araya getirerek dönüp dönüp içine dalma isteği uyandıran bir melankoli yaratıyor. Biletler burada.

Dilara Mataracı – PİTORESK
14 Haziran’a dek, 400×118

Plakçılar Çarşısı’nın altın çağını yaşadığı 90’lı yılların unutulmaz ya da hiç tanınmamış sanatçılarının absürt ama bir o kadar alışılmış kaset kapaklarını merkeze alan sergi hakkında detaylı bilgiler burada.

Can İncekara – Çocukluk Tahtı
15 Haziran’a dek, KAIROS Galeri

Sergi, sanatçının çocukluk döneminin tüm algısına yönelik gerçekleştirdiği derin bakışı barındırıyor ve izleyiciyi yetişkinlerle çevrili bir oyun hafızasıyla hesaplaşmaya davet ediyor. Detaylar burada.