Haftanın etkinlik rehberi (27 Haziran - 3 Temmuz)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Yangın
27 Haziran, Blind

Kasım 2023’te ilk uzunçaları Plastik’i yayımlayan, derin anlamlar taşıyan sözleri ile karmaşık melodik yapıları harmanlayan post-punk grubu Yangın, 27 Haziran’da Blind’ta sahne alacak. Biletler burada.

Sessiz Perşembe: Carpentier’nin Hikâyesi 
27 Haziran, Sinematek/Sinema Evi

Yönetmeni bilinmeyen, 1913 yapımı boksörlük sanatına saygı duruşunda bulunan biyografi filmi Carpentier’nin Hikâyesi’ne gitarıyla eşlik edecek müzisyen Maxime Dangles, sonrasında da DJ setiyle Bina kabininde olacak. Biletler burada.

Jakuzi
28 Haziran, Blind

Türkiye’deki yeni nesil synth pop dalgasının büyümesinde rol oynayan Jakuzi, yaklaşmakta olan yeni albümünden en son “Yarım Kalan”ı yayımlamıştı. Grup, 28 Haziran’da Blind sahnesinde olacak. Biletler burada

hiçbir şeyden korkmuyorum
28 Haziran – 10 Temmuz, Pera Müzesi

Bireysel kimliklerin önemini ve normların dışında yaşamanın zenginliğini vurgulayan Onur Ayı programı hiçbir şeyden korkmuyorum; ilham verici öyküleri, unutulmaz müzikleri, büyüleyici sahne performansları, göz alıcı kostüm ve makyajlarıyla kuir kültürünü anaakım sinema aracılığıyla geniş kitlelerle buluşturan, ikonikleşmiş iki kült filmi bir araya getiriyor: Hedwig and the Angry Inch ve The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert. Programın detayları burada.

Istırap Korosu
28-29 Haziran, Kadıköy Boa Sahne

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, Deniz Karaoğlu ve Seda Türkmen’in rol aldığı Istırap Korosu, bir apartmandaki 14 karakteri ele alıyor. Mutsuzlukların çığlıklara dönüştüğü, hepimizin hayatlarına dokunan oyunun biletleri burada

PSM LOVES2DANCE FESTIVAL
29 Haziran, Zorlu PSM

PSM Loves2Dance etkinlik serisi, bütün gün, tam gaz sürecek bir festivale dönüşüyor: Christian Löffler, Parra For Cuva, il:lo, Gaia Ekho, Stimming, Pantha Du Prince ve nicesi programda. Detaylar burada.

Monologlar Müzesi ‘Yuvakimyon’
29 Haziran, Yuvakimyon Rum Kız Lisesi

Bu defa tarihi Yuvakimyon Rum Kız Lisesi’nin büyüleyici atmosferinde canlanan Monologlar Müzesi, İstanbul hikâyelerine dokunuyor ve seyircileri şehrin ortak hafızasında, geçmişin izlerini sürmeye davet ediyor. Biletler burada.

*of… @h/ OH!
29 Haziran, Dasdas

“Kafam neden susmuyor? kafam, kafalar, kafamız…” IO Uluslararası Tiyatro Festivali, DasDas sahnesinde üniversite oyunlarını ağırlamaya devam ediyor. 29 Haziran Cumartesi günü, Kadir Has Üniversitesi’nin ACT Projesi kapsamında iki yıl süren eğitim sonucunda ortaya çıkan Of! Ah! Oh! oyunu sahnelenecek. Rezervasyon için: [email protected].

Gezgin Salon Festivali
29-30 Haziran, Bonus Parkorman

Salon İKSV’nin mekânından taştığı Gezgin Salon Festivali, 2024 edisyonuyla 29 – 30 Haziran’da Bonus Parkorman’da gerçekleşecek. Travis, Parcels, Miles Kane, La Femme, Büyük Ev Ablukada ve dahasının bulunduğu festivale Tuz Biber iş birliği ile ilk kez Komedi Salonu ile sahnesi açılıyor. Biletler burada.

Black Pumas
2 Temmuz, Zorlu PSM

Psikedelik soul türünün günümüzdeki en popüler temsilcilerinden biri olan Black Pumas, benzersiz vizyonunu her zamankinden daha güçlü, tutkulu ve cesur bir özgünlükle hayata geçirdiği Chronicles of a Diamond albümünü 2023’te yayımlamıştı. İstanbul konseri için biletler burada.

kim ki o
3 Temmuz, Bant Mag. Havuz / Bina

Beş yılın ardından ilk konserini geçtiğimiz mayıs ayında veren kim ki o, 3 Temmuz Çarşamba akşamı, canlı performansıyla Bant Mag. Havuz / Bina’da olacak. Katılım ücretsiz. Detaylar burada.

Ozan Atalan – Moleküler: Asbest ve Ateş
3-13 Temmuz, Bilsart 

Sergi, Ozan Atalan’ın doğada kayalıklarda uzun lifler halinde bulunan asbesti merkeze alarak, asbest etrafında cereyan eden örtük ilişkilere odaklanmasına dayanıyor. Atalan, potansiyel kuvvetlerinin farkına varılmasıyla endüstride yoğun olarak kullanılan asbestin izini sürer. Detaylar burada.

In Situ
5 Temmuz’a dek, Kasa Galeri

Proje; 6 Şubat depreminden etkilenen dört kentin -Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep- mozaik sanatının ikonografik unsurlarına odaklanıyor ve ölüm, yaşam, iktidar kavramlarını yeniden ele alarak kültürel mirasın korunması üzerine bir düşün alanı yaratmayı amaçlıyor. Detaylar burada.

SHINING
27 Temmuz’a dek, C.A.M. Galeri.

Yazın izlerini taşıyan sergi, Yavuz Tanyeli, Sidar Baki, Ayşe Bezenmiş, Dieter Mammel, Seldem Kargı, Murat Durusoy, Amar Kılıç, Oğuz Kaleli ve Nunzio Paci’ye ait farklı disiplinlerde eserler bulunduruyor. Detaylar burada.