Haftanın etkinlik rehberi (6-12 Haziran)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Filizlendiğimiz Bir Çatlak
7 Haziran – 20 Temmuz, SANATORIUM

Baskıcı yapılara ait tahakküm ve ele geçirme mekanizmalarına odaklanarak, içi boşaltılmış kavramların ardındaki gerçek niyetler üzerine düşündüren sergi, sanatçıların kimlik politikaları, güvenli alanlar, yeniden sahiplenme ve camp gibi kavramlara odaklanan çalışmalarının üzerine düşünen alt başlıklar içeriyor. Detaylar burada.

gUgUoU
7 Haziran, Arter

Popüler müziğin deneysel biçim ve teknikleri ile doğaçlamalar ve gündelik dilde yazılan şarkı sözlerini birleştiren deneysel pop müzik topluluğu gUgUoU, Sevgi Gönül Oditoryumu’nda sahne alacak. Biletler burada.

Engelsiz Filmler Festivali 2024
7-13 Haziran, Paribu Cineverse ANKAmall ve Goethe-Institut (Ankara)

Bu sene 12. kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, tematik ve retrospektif seçkiler ile yarışma programı kapsamında tam 41 filme yer veriyor. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl beş film; Kısa Film Yarışması’nda ise sekiz ülkeden 15 film yarışacak. Detaylar burada.

Remembering Brötzmann
7 Haziran, KargART

Geçtiğimiz yılın haziran ayında, 82 yaşında aramızdan ayrılan Peter Brötzmann’ın açtığı yola, müziğine, cesaretine, yeteneğine bir saygı duruşu. 17 müzisyen ve beş farklı formasyonla gerçekleşecek anma gecesi hakkında detaylar burada.

Okan Urun’la O Gezegen Sezon Finali: Tuluğ Özlü, Nehir Tuna, Bedirhan Taşçı
7 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. Her konukla yeni bir gezegenin keşfine çıkıyor. Sezon finalinin konukları: Tuluğ Özlü, Nehir Tuna, Bedirhan Taşçı. Detaylar burada.

Othello
7-8 Haziran, Moda Sahnesi

Emine Ayhan’ın Türkçeye kazandırdığı; Kemal Aydoğan’ın yönettiği oyun, aşk, kıskançlık ve ilişkilerin ötesinde politika, sınıf farkı ve kimlik konularını da derinlemesine ele alıyor. Biletler burada.

Crossroads
8 Haziran- 20 Temmuz,  Art on İstanbul

Bu sene 7. edisyonu düzenlenen Crossroads sergi serisi; Türkiye’nin dört bir yanından bağımsız sanatçıların güncel önermelerini, üretimdeki canlılık ve arayışlarını izleyebilmek için bir kesişme noktası oluyor. Detaylar burada.

Blonde Redhead
8 Haziran, Zorlu PSM

Blonde Redhead, 30 yıllık kariyeri boyunca indie rock, dream pop, shoegaze etkileriyle elektronik ve deneysel sesleri hatta zaman zaman yaylı çalgılar ile piyanoyu müziklerine entegre ederek kendi özgün tarzını oluşturdu. Üçlü, yeni albüm Sit Down For Dinner’ın turnesiyle İstanbul’a uğruyor. Öncesinde Simge Pınar sahnede, biletler burada.

Ayyuka
8 Haziran, Arter

Gece yarısına dek Arter’in güncel sergilerini gezip konser, gösterim ve atölyelere katılabileceğiniz Paribu ile “Arter’de Uzun Cumartesi” kapsamında Türkiye psikedelik rock müziğinin köklü gruplarından Ayyuka sahnede olacak. Biletler burada.

Herkes Kocama Benziyor
8 Haziran, Alan Kadıköy

Herkes Kocama Benziyor, bir pavyonda tuvaletçilik yapan Ayten’in kendini var etme mücadelesini, kavgalarını, heveslerini, öfkelerini ve dönüşümünü aktarıyor. Geçmişte tanımlayamadığı, anlamına parça parça ulaştığı o öfkesi bir gün tuvaletin buzlu camı gibi kırıldığında, bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Biletler burada.

Barınaklar için Büyük Ev Ablukada Akustik
12 Haziran, Moda Sahnesi

2010 yılından beri gelenekselleşen Büyük Ev Ablukada akustik konser şekli,  Canavar Banavar, Afordisman Salihins ve Galvaniz Gelbiraz akustik gitarları, şıkı şıkıları ve kafalarına estiği gibi muhabbetleriyle sizi yıllardan beri buluştukları yere; şarkılarının içine çekmeyi bekliyor. Barınarock projesinin ilk konseri olacak gecenin bilet geliri Mutlu Patiler Derneği’ne, sokak hayvanlarının mama, barınma ve tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bağışlanacak. Biletler burada.

Archive
12 Haziran, Zorlu PSM

Yaklaşık 30 yıldır üreten Archive; kendini bir grup değil, bir kolektif olarak tanımlıyor. Zamansız melodileri ile izleyiciyi zaman, müzikal türler, hisler ve duygular arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Biletler burada.

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler
9 Haziran’a dek, Sakıp Sabancı Müzesi

Başka Sinema iş birliğiyle düzenlenen etkinlik dünya sinemasından ödüllü yapımları ve bağımsız filmleri kapsayan programı ile Boğaz manzarası eşliğinde açık hava sineması deneyimi fırsatı sunuyor. Program hakkında detaylar burada.

Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri
28 Temmuz’a dek, Salt Beyoğlu Kış Bahçesi

Adını elektronik müziğin öncülerinden Mort Garson’ın bitkilere ithaf ettiği Mother Earth’s Plantasia (1976) albümünden alan program; Özcan Ertek, Fulya Uçanok, Ömer Sarıgedik, Zeynep Ayşe Hatipoğlu ve Passepartout Duo’nun Salt Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi’nde art arda sunulacak bir dizi ses enstalasyonundan oluşuyor. Detaylar burada.