Haftanın etkinlik rehberi (13 - 19 Temmuz)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Didem Ünlü, İt dalaşı, Liman makbuzu, 2017
DOGS, DOGS, DOGS
30 Temmuz’a dek, Ambidexter

Ambidexter’ın; Zeynep Aslanoba, Fırat İtmeç, Merve Morkoç, Mert Tugen, Didem Ünlü, Vincent Krüger, Mark Hale ve daha nice sanatçının köpekleri konu eden işlerini bir araya getiren grup sergisi. Detaylar burada.

İstanbul Caz Festivali
19 Temmuz’a dek, Çeşitli mekânlar

7 Temmuz’da başlayan İstanbul Caz Festivali’nde sıradaki performanslar: Youn Sun Nah Quartet // Deniz Taşar, Fatoumata Diawara, Lizz Wright // Elif Sanchez, İmer Demirer Trio & Ali Perret // Selen Gülün Blue Band // İpek Göztepe Quintet . Programa CazVapuru ve Parklarda Caz konserleri de dâhil. Detaylar burada.

Film Okuma Atölyesi
13 Temmuz, Müze Gazhane

Sinema yazarı Evrim Kaya yürütücülüğündeki Film Okuma Atölyesi’nde katılımcılar her hafta bir film üzerinde durarak, hem film dilini öğreniyor hem de analiz pratiklerini geliştiriyor. Haftanın filmi: Una Giornata Particolare (Özel Bir Gün) (Ettore Scola,1977). Detaylar burada.

Tut Elimden Rovni
14 Temmuz, Oda Tiyatrosu

Aziz Nesin’in ilişkileri cambazlığa benzettiği klasik eseri Tut Elimden Rovni, 2022’den bu yana Kemal Başar yorumuyla sahneleniyor. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın Umut Veren Oyuncusu” ödülleri kazanan Savaş Alp Başar ve Cansu Tekoluk’un rol aldığı oyunun biletleri burada.

Greenify
14 Temmuz, Maximum Uniq Açıkhava

Tek günlük mini festival Greenify, uzun bir aradan sonra geri döndü. Headliner, mayıs ayında mariachi müziklerinden ilham alan yeni şarkısı “Por Favor”u yayımlayan Belçikalı grup Hooverphonic. Sahne alacak diğer grup ve müzisyenler ise şöyle: Jakuzi, Hugo Kant, Kana Kana. Detaylar burada

Okan Urun ile O Gezegen
14 Temmuz, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. 14 Temmuz’da konukları: Ayça Damgacı, Sude Belkıs ve Burakbey. Detaylar burada.

Burgonya Dükü
14 Temmuz, Pera Müzesi

Pera Film’in, küratörlüğünü Başka Sinema Koordinatörü Cenan Tüzel’le birlikte üstlendiği Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki? adlı Onur Ayı programının bir parçası olan Burgonya Dükü’nün öyküsü şöyle: İki âşık, Cynthia ve Evelyn, efendi ve köle rollerini oynayarak hayli teferruatlı sadomazoşist fantezileri hayata geçirirler. Zamanla bu güç oyunları keyif vermemeye başlayınca, Cynthia alışıldık bir ilişkinin özlemini duyar. Buna karşın Evelyn, oyunlarını daha da uç noktalara taşımayı dener. Detaylar burada.

Güvercin Stand-Up 
15 Temmuz, Fade Stage & Coffee / Ankara

Güvercin Stand-Up’ın açık mikrofon etkinlikleri her cumartesi Fade Stage & Coffee’de. Sahneye çıkmak ya da seyirci olmak size kalmış. Açık mikrofonu Akın Aslan’ın tek kişilk gösterisi ve haftalık Güvercin 4’lü performansları takip edecek. Detaylar burada.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit
15 – 16 Temmuz, Moda Sahnesi

Nezaket Erden’in tek kişilik performansıyla bir Latife Tekin uyarlaması. Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Onu şehirden korumaya çalışan ailesi Dirmit’in yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor! Biletler burada.

Yıldızlar Altında Sinema: Victor/Victoria
16 Temmuz, Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi tarafından Kalamış Yaz Festivali kapsamında Sinematek/Sinemaevi ortaklığıyla düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema açık hava film gösterimlerinde haftanın filmi Victor/Victoria (1982). Blake Edwards yönetmenliğinde çekilen film, 1930’lar Paris’inde kadın taklidi yapan bir erkeğin taklidini yaparak şarkı söyleyen eğitimli soprano Victoria Grant’in hikâyesini anlatıyor. Detaylar için buraya

Paptircem
19 Temmuz, Dorock XL

En son ülkenin politik iklimiyle birebir örtüşen, ironik ve kararlı bir güzellik olan “Padişahım” teklisini yayımlayan Paptircem, herhangi bir kalıba sığmayan besteciliğiyle müzik haritasını genişletiyor. Konserin biletleri burada.

Cimri
19 Temmuz, Maximiles Black Turgutreis Arena / Bodrum

“Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…” Semaver Kumpanya, Moliere’in ünlü eseri Cimri’yi, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan “Harpagon” performansıyla 7 sezondur kapalı gişe sahneliyor. 19 Temmuz biletleri burada.