Dune Awakening ile yeniden Arrakis’te

Her yıl Almanya’da düzenlenen ve dünyanın en büyük oyun fuarlarından olan Gamescom, bir kez daha sektörün kalbinin Köln’de atmasına sebep olmakta. Açılış gecesinde duyurulan Dune Awakening ise şimdiden bu yılki edisyonun yıldızı olmuş durumda. Hayatta kalma temalı oyundan göz alıcı bir fragman hemen aşağıda:

Dune: Spice Wars strateji oyununun da yayıncısı olan Funcom tarafından geliştirilen Dune Awakening, Frank Herbert’ın çığır açan bilim kurgu evreninde geçen yeni bir MMO (çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu) olarak tanımlanıyor. Binlerce oyuncu tarafından paylaşılan çöl gezegeni Arrakis’te hayatta kalmak mücadelesiyle başlanıp, hâkimiyeti ele geçirmek hedeflenecek. Bu esnada kum fırtınalarına karşı barınaklar inşa etmek, çöl sıcağından koruyacak kıyafetlerin bakımını üstlenmek, en derin çöllerde bile yürümekte ustalaşmak, devasa kum solucanlarından kaçabilmek, baharat çiçeklerini avlamak gerekecek. Detaylı bilgiye, Dune Awakening’in Steam sayfasından erişmek mümkün. Beta versiyona kayıt olarak herkesten önce deneyimlemek isteyenleri ise oyunun resmî web sitesine alalım.

Dune: Awakening için ne kadar beklememiz gerektiğini zaman gösterecek fakat Dune: Spice Wars’u oynamak hâlihazırda mümkün. Atreides ve Harkonnen hanedanlarının da dâhil olduğu dört klandan birini seçip hile, politik etki, ekonomik üstünlük veya açık savaş gibi yollarla Arrakis’in kontrolünü ele geçirmek üzere stratejiler uygulanan oyunda en değerli kaynak, orijinal seride de olduğu gibi baharat. Oyuncuların temel amacı, daha fazla baharat üretebilmek için Arrakis’teki kaynakları, köyleri, ilginçlikleri keşfederek alanlarını genişletmek.

Dune evreni hakkında daha fazla detay merak edenleri, Bant Mag. No: 76 için Biçem Kaya’nın hazırladığı, Dune evreni hakkında sıkça sorulmayan sorular başlığı altında yayımlanan “bölüm 1”, “bölüm 2 ve “bölüm 3” dosyalarına alabiliriz.